Blog ifirma.pl

Kiedy usługa wykonywana w ramach umowy cywilnoprawnej podlega VAT?

|
|
3 minut czytania
Prowadzisz działalność gospodarczą i jesteś zatrudniony na umowę zlecenie? Sprawdź, czy nie powinieneś opłacać podatku VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zawieranie umów cywilnoprawnych jest częstą praktyką stosowaną również przez osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Rodzi się wówczas pytanie, czy taka umowa wykonywana jest w ramach prowadzonej firmy, czy poza nią. Znalezienie odpowiedzi na pytanie będzie kluczowe do oceny, czy umowa zlecenie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy też nie. Dzisiejsza publikacja będzie poświęcona szukaniu odpowiedzi na zagadnienie: umowa cywilnoprawna a podatek VAT.

Kiedy przychody zaliczymy do źródła działalność gospodarcza, a kiedy jako działalność wykonywana osobiście?

Do tego zagadnienia odniósł się Minister Finansów w wydanej Interpretacji Ogólnej nr DD2/033/30/KBF/14/RD-47426 z dnia 27 maja 2014 r. W przedmiotowym wyjaśnieniu MF wskazał, kiedy nie zaliczymy uzyskanych przychodów do źródła – działalność gospodarcza.

Co na ten temat mówi ustawa o VAT?

W ustawie o podatku VAT zostało napisane wprost czego nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, m.in. przychodów wymienionych w art. 13 pkt 2-9 ustawy o PIT, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby, które je wykonują związane są ze zlecającym stosunkiem prawnym o cechach charakterystycznych dla umowy o pracę:

 • zlecający ponosi odpowiedzialność za wykonane czynności w ramach zlecenia wobec osób trzecich,
 • zlecenie jest wykonywane w miejscu wyznaczonym przez zlecającego i pod jego kierownictwem,
 • wypłata wynagrodzenia jest ustalona przez zlecającego.

Przykład 1

Pani Magda prowadzi biuro rachunkowe i dodatkowo podpisała umowę zlecenie na prowadzenie szkoleń. Usługa szkoleniowa nie stanowi przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo szkolenia będą się odbywały w miejscu i terminach określonych przez zlecającego. Pani Magda nie ponosi odpowiedzialności za efekty szkolenia wobec osób trzecich. W tym przypadku taka umowa zlecenie nie będzie opodatkowana w VAT.

Przykład 2

Pan Paweł prowadzi firmę informatyczną i jest czynnym podatnikiem VAT. Firma X chce podpisać z nim umowę zlecenie na przygotowanie skryptu, który ułatwi funkcjonowanie magazynu w firmie. Usługa wchodzi w zakres czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, pan Paweł ponosi odpowiedzialność za działanie skryptu. W takim przypadku przychód powinien być wykazany w działalności i opodatkowany podatkiem VAT.

Podsumowanie

Punktem wyjścia do oceny, czy dana czynność będzie opodatkowana podatkiem VAT, czy też nie, jest ustalenie, czy zakres prac wchodzących do umowy cywilnoprawnej pokrywa się z profilem działalności gospodarczej. Dodatkowo, jeżeli zleceniobiorca nie ponosi ryzyka ekonomicznego i nie odpowiada za efekty zlecenia wobec osób trzecich, należy uznać, że taka umowa nie podlega pod podatek VAT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie