Kiedy usługa wykonywana w ramach umowy cywilnoprawnej podlega VAT?

umowa cywilnoprawna a podatek VAT

Prowadzisz działalność gospodarczą i jesteś zatrudniony na umowę zlecenie? Sprawdź, czy nie powinieneś opłacać podatku VAT.

Zawieranie umów cywilnoprawnych jest częstą praktyką stosowaną również przez osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Rodzi się wówczas pytanie, czy taka umowa wykonywana jest w ramach prowadzonej firmy, czy poza nią. Znalezienie odpowiedzi na pytanie będzie kluczowe do oceny, czy umowa zlecenie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy też nie. Dzisiejsza publikacja będzie poświęcona szukaniu odpowiedzi na zagadnienie: umowa cywilnoprawna a podatek VAT.

Kiedy przychody zaliczymy do źródła działalność gospodarcza, a kiedy jako działalność wykonywana osobiście?

Do tego zagadnienia odniósł się Minister Finansów w wydanej Interpretacji Ogólnej nr DD2/033/30/KBF/14/RD-47426 z dnia 27 maja 2014 r. W przedmiotowym wyjaśnieniu MF wskazał, kiedy nie zaliczymy uzyskanych przychodów do źródła – działalność gospodarcza.

Co na ten temat mówi ustawa o VAT?

W ustawie o podatku VAT zostało napisane wprost czego nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, m.in. przychodów wymienionych w art. 13 pkt 2-9 ustawy o PIT, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby, które je wykonują związane są ze zlecającym stosunkiem prawnym o cechach charakterystycznych dla umowy o pracę:

  • zlecający ponosi odpowiedzialność za wykonane czynności w ramach zlecenia wobec osób trzecich,
  • zlecenie jest wykonywane w miejscu wyznaczonym przez zlecającego i pod jego kierownictwem,
  • wypłata wynagrodzenia jest ustalona przez zlecającego.

Przykład 1

Pani Magda prowadzi biuro rachunkowe i dodatkowo podpisała umowę zlecenie na prowadzenie szkoleń. Usługa szkoleniowa nie stanowi przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo szkolenia będą się odbywały w miejscu i terminach określonych przez zlecającego. Pani Magda nie ponosi odpowiedzialności za efekty szkolenia wobec osób trzecich. W tym przypadku taka umowa zlecenie nie będzie opodatkowana w VAT.

Przykład 2

Pan Paweł prowadzi firmę informatyczną i jest czynnym podatnikiem VAT. Firma X chce podpisać z nim umowę zlecenie na przygotowanie skryptu, który ułatwi funkcjonowanie magazynu w firmie. Usługa wchodzi w zakres czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, pan Paweł ponosi odpowiedzialność za działanie skryptu. W takim przypadku przychód powinien być wykazany w działalności i opodatkowany podatkiem VAT.

Podsumowanie

Punktem wyjścia do oceny, czy dana czynność będzie opodatkowana podatkiem VAT, czy też nie, jest ustalenie, czy zakres prac wchodzących do umowy cywilnoprawnej pokrywa się z profilem działalności gospodarczej. Dodatkowo, jeżeli zleceniobiorca nie ponosi ryzyka ekonomicznego i nie odpowiada za efekty zlecenia wobec osób trzecich, należy uznać, że taka umowa nie podlega pod podatek VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość