Blog ifirma.pl

Kilometrówka 2023 – wyższa stawka za kilometr od połowy stycznia

|
|
4 minut czytania
Twoi pracownicy wykorzystują swoje prywatne samochody do celów służbowych? Sprawdź o ile się zmieniły koszty używania pojazdów samochodowych od połowy stycznia 2023 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Chyba nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania firmy bez samochodu. Bardzo często jest tak, że przedsiębiorcy potrzebują taboru samochodowego, jednak taki zakup mógłby być dla niech nierentowny. W takich przypadkach najczęściej podpisują umowy z pracownikami o wyrażenie zgody na używanie ich samochodu prywatnego do celów służbowych. Oczywiście nie odbywa się to nieodpłatnie. W dzisiejszej publikacji przypomnimy o tym, że wprowadzone zostały wyższe stawki kilometrówki od połowy stycznia 2023 roku.

Zwrot kosztów dla pracownika w tytułu użytkowania samochodu prywatnego

Żadne przepisy nie nakładają na pracownika obowiązku wykorzystywania samochodu prywatnego w działalności gospodarczej swojego pracodawcy. Nie ma też regulacji, że pracodawca ma obowiązek dokonywania zwrotu poniesionych wydatków pracownikowi, jeśli swój samochód wykorzystywałby w ten sposób, jednak przepisy tego nie zabraniają. W interesie obu stron leży, żeby doszło do porozumienia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i najczęściej ma ono formę umowy cywilnoprawnej. Z tego dokumentu powinno jasno wynikać, w jaki sposób będą dokonywane rozliczenia i w jakich okresach. Jak już umowa zostanie podpisana przedsiębiorca musi wiedzieć, że zwrotu kosztów używania pojazdów samochodowych do celów służbowych dokonuje się w oparciu o przepisy rozporządzenia, które co jakiś czas jest zmieniane. O aktualnie obowiązujących stawkach kilometrówki napiszemy poniżej.

Stawki kilometrówki od 17 stycznia 2023 roku

Ostatnia zmiana Rozporządzenia Ministra Infrastruktury została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 2 stycznia 2023 r. i zacznie obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia. Zmiana stawek za 1 km przebiegu pojazdu została wymuszona przez znaczny wzrost inflacji w ostatnim okresie.

Stawki za 1 km przebiegu pojazdu obowiązujące od 17 stycznia 2023 roku:
Samochody osobowe:
 • 0,89 zł (poprzednio 0,5214 zł) – pojemność skokowa silnika do 900 cm3,
 • 1,15 zł (poprzednio 0,8358 zł) – pojemność skokowa silnika powyżej 900 cm3
Motocykle – 0,69 zł (poprzednio 0,2302 zł)
Motorowery – 0,42 zł (poprzednio 0,1382 zł)

W Rozporządzeniu zmieniającym została zamieszczona informacja, że w przypadku gdy oświadczenie pracownika o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych zostało złożone i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, do ustalenia kwoty miesięcznego ryczałtu przy zwrocie kosztów używania pojazdów do celów służbowych stosuje się stawki określone w niniejszym rozporządzeniu.

Zasada rozliczania przedsiębiorców wykorzystujących samochód prywatny w prowadzonej działalności gospodarczej nie zmieniła się, w dalszym ciągu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 20% poniesionych wydatków. Nie ma to również nic wspólnego z rozliczaniem 100% poniesionych wydatków w związku z wykorzystywaniem pojazdu tylko w działalności gospodarczej. Zobaczmy jak będzie wyglądało rozliczenie kilometrówki przy zmianie przepisów na przykładzie.

Przykład 1

Pracownik był w podróży służbowej od 14.01-19.01.2023 r. samochodem prywatnym o pojemności skokowej powyżej 900 cm3, za zgodą pracodawcy. Z uwagi na zmianę limitów kilometrówki w trakcie miesiąca, która to zaczęła obowiązywać od 17.01.2023 r. rozliczenie będzie dokonane w oparciu o stare i nowe limity.

 • wyjazd 14.01.2023 r. – podróż do miejsca docelowego wyniosła 500 km,
 • przyjazd 19.01.2023 r. – podróż powrotna wyniosła również 500 km.
Rozliczenie kilometrówki
14.01.2023 r. 19.01.2023 r.

417,90 zł

(500 km x 0,8358 zł)

575 zł

(500 km x 1,15 zł)

Pracownik za przejazd prywatnym samochodem w delegacji służbowej otrzyma zwrot kosztów w wysokości 992,90 zł.

Przykład 2

Pracownik przebywał w podróży służbowej od 15.01-18.01.2023 r. Pracodawca pozwolił, żeby skorzystał z samochodu prywatnego, którego pojemność przekracza 900 cm3. Oświadczenie pracownika o używaniu samochodu prywatnego do celów służbowych zostało złożone 13.01.2023 r., ale rozpatrzone dopiero po powrocie pracownika 19.01.2023 r. W takim przypadku do rozliczenia stosuje się już nowe stawki kilometrówki, tak bowiem wynika ze zmienionego rozporządzenia. Pracownik w jedną i w drugą stronę przejechał 1.200 km, w takim przypadku rozliczenie kilometrówki będzie następujące:

 • 1.200 km x 1,15 zł = 1.380 zł

Pracownik za przejazd w delegacji służbowej prywatnym samochodem otrzyma zwrot poniesionych wydatków w kwocie 1.380 zł.

Kilometrówka 2023 – podsumowanie

Poprzednio obowiązujące stawki kilometrówki nie były zmieniane od 15 lat, wielokrotnie ten temat był podnoszony przez zainteresowane strony. Podkreślano, że stawki nie są adekwatne do wysokości ponoszonych wydatków w związku z użytkowaniem pojazdów. W ostatnich latach znacząco wzrosły zarówno ceny paliw, jak i pozostałych wydatków eksploatacyjnych. Według limitów, o których napisaliśmy w dzisiejszej publikacji rozliczane są zarówno jazdy lokalne pracowników jak i te, które odbywają się w ramach jazd zamiejscowych (podróże służbowe). Pracodawcy, którzy dokonują takich rozliczeń powinni jak najszybciej poznać nowe stawki kilometrówki.

Jak rozliczyć używanie pojazdu pracownika w działalności pracodawcy? – koniecznie przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Co to jest kilometrówka?

   Jest to zwrot kosztów dla pracownika w tytułu użytkowania samochodu prywatnego
  2. Od kiedy zmienią się stawki kilometrówki w 2023 roku?

   Ostatnia zmiana Rozporządzenia Ministra Infrastruktury została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 2 stycznia 2023 r. i zacznie obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie