Kilometrówka 2023 – wyższa stawka za kilometr od połowy stycznia

kilometrówka 2023 - nowa wyższa stawka za kilometr

Twoi pracownicy wykorzystują swoje prywatne samochody do celów służbowych? Sprawdź o ile się zmieniły koszty używania pojazdów samochodowych od połowy stycznia 2023 roku.

Chyba nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania firmy bez samochodu. Bardzo często jest tak, że przedsiębiorcy potrzebują taboru samochodowego, jednak taki zakup mógłby być dla niech nierentowny. W takich przypadkach najczęściej podpisują umowy z pracownikami o wyrażenie zgody na używanie ich samochodu prywatnego do celów służbowych. Oczywiście nie odbywa się to nieodpłatnie. W dzisiejszej publikacji przypomnimy o tym, że wprowadzone zostały wyższe stawki kilometrówki od połowy stycznia 2023 roku.

Zwrot kosztów dla pracownika w tytułu użytkowania samochodu prywatnego

Żadne przepisy nie nakładają na pracownika obowiązku wykorzystywania samochodu prywatnego w działalności gospodarczej swojego pracodawcy. Nie ma też regulacji, że pracodawca ma obowiązek dokonywania zwrotu poniesionych wydatków pracownikowi, jeśli swój samochód wykorzystywałby w ten sposób, jednak przepisy tego nie zabraniają. W interesie obu stron leży, żeby doszło do porozumienia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i najczęściej ma ono formę umowy cywilnoprawnej. Z tego dokumentu powinno jasno wynikać, w jaki sposób będą dokonywane rozliczenia i w jakich okresach. Jak już umowa zostanie podpisana przedsiębiorca musi wiedzieć, że zwrotu kosztów używania pojazdów samochodowych do celów służbowych dokonuje się w oparciu o przepisy rozporządzenia, które co jakiś czas jest zmieniane. O aktualnie obowiązujących stawkach kilometrówki napiszemy poniżej.

Stawki kilometrówki od 17 stycznia 2023 roku

Ostatnia zmiana Rozporządzenia Ministra Infrastruktury została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 2 stycznia 2023 r. i zacznie obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia. Zmiana stawek za 1 km przebiegu pojazdu została wymuszona przez znaczny wzrost inflacji w ostatnim okresie.

Stawki za 1 km przebiegu pojazdu obowiązujące od 17 stycznia 2023 roku:
Samochody osobowe:
 • 0,89 zł (poprzednio 0,5214 zł) – pojemność skokowa silnika do 900 cm3,
 • 1,15 zł (poprzednio 0,8358 zł) – pojemność skokowa silnika powyżej 900 cm3
Motocykle – 0,69 zł (poprzednio 0,2302 zł)
Motorowery – 0,42 zł (poprzednio 0,1382 zł)

W Rozporządzeniu zmieniającym została zamieszczona informacja, że w przypadku gdy oświadczenie pracownika o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych zostało złożone i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, do ustalenia kwoty miesięcznego ryczałtu przy zwrocie kosztów używania pojazdów do celów służbowych stosuje się stawki określone w niniejszym rozporządzeniu.

Zasada rozliczania przedsiębiorców wykorzystujących samochód prywatny w prowadzonej działalności gospodarczej nie zmieniła się, w dalszym ciągu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 20% poniesionych wydatków. Nie ma to również nic wspólnego z rozliczaniem 100% poniesionych wydatków w związku z wykorzystywaniem pojazdu tylko w działalności gospodarczej. Zobaczmy jak będzie wyglądało rozliczenie kilometrówki przy zmianie przepisów na przykładzie.

Przykład 1

Pracownik był w podróży służbowej od 14.01-19.01.2023 r. samochodem prywatnym o pojemności skokowej powyżej 900 cm3, za zgodą pracodawcy. Z uwagi na zmianę limitów kilometrówki w trakcie miesiąca, która to zaczęła obowiązywać od 17.01.2023 r. rozliczenie będzie dokonane w oparciu o stare i nowe limity.

 • wyjazd 14.01.2023 r. – podróż do miejsca docelowego wyniosła 500 km,
 • przyjazd 19.01.2023 r. – podróż powrotna wyniosła również 500 km.
Rozliczenie kilometrówki
14.01.2023 r. 19.01.2023 r.

417,90 zł

(500 km x 0,8358 zł)

575 zł

(500 km x 1,15 zł)

Pracownik za przejazd prywatnym samochodem w delegacji służbowej otrzyma zwrot kosztów w wysokości 992,90 zł.

Przykład 2

Pracownik przebywał w podróży służbowej od 15.01-18.01.2023 r. Pracodawca pozwolił, żeby skorzystał z samochodu prywatnego, którego pojemność przekracza 900 cm3. Oświadczenie pracownika o używaniu samochodu prywatnego do celów służbowych zostało złożone 13.01.2023 r., ale rozpatrzone dopiero po powrocie pracownika 19.01.2023 r. W takim przypadku do rozliczenia stosuje się już nowe stawki kilometrówki, tak bowiem wynika ze zmienionego rozporządzenia. Pracownik w jedną i w drugą stronę przejechał 1.200 km, w takim przypadku rozliczenie kilometrówki będzie następujące:

 • 1.200 km x 1,15 zł = 1.380 zł

Pracownik za przejazd w delegacji służbowej prywatnym samochodem otrzyma zwrot poniesionych wydatków w kwocie 1.380 zł.

Kilometrówka 2023 – podsumowanie

Poprzednio obowiązujące stawki kilometrówki nie były zmieniane od 15 lat, wielokrotnie ten temat był podnoszony przez zainteresowane strony. Podkreślano, że stawki nie są adekwatne do wysokości ponoszonych wydatków w związku z użytkowaniem pojazdów. W ostatnich latach znacząco wzrosły zarówno ceny paliw, jak i pozostałych wydatków eksploatacyjnych. Według limitów, o których napisaliśmy w dzisiejszej publikacji rozliczane są zarówno jazdy lokalne pracowników jak i te, które odbywają się w ramach jazd zamiejscowych (podróże służbowe). Pracodawcy, którzy dokonują takich rozliczeń powinni jak najszybciej poznać nowe stawki kilometrówki.

Jak rozliczyć używanie pojazdu pracownika w działalności pracodawcy? – koniecznie przeczytaj.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest kilometrówka?

  Jest to zwrot kosztów dla pracownika w tytułu użytkowania samochodu prywatnego

 2. 🔸Od kiedy zmienią się stawki kilometrówki w 2023 roku?

  Ostatnia zmiana Rozporządzenia Ministra Infrastruktury została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 2 stycznia 2023 r. i zacznie obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość