Kim jest podatnik VAT-UE?

W praktyce gospodarczej możemy spotkać się z fakturami, na których kontrahent poprzedza swój NIP prefiksem „PL”. Taki symbol zastosuje podatnik VAT-UE.

Podatnik VAT-UE – kim jest?

Do podatników VAT-UE należą generalnie przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają transakcje handlowe z kontrahentami z innych państw Unii Europejskiej. Jeśli zatem chcemy przeprowadzić:

powinniśmy zasadniczo dokonać rejestracji jako podatnik VAT-UE.

Uwaga!

Rejestracja jako podatnik VAT-UE nie jest obowiązkowa przy każdym obrocie zagranicznym. Jeśli transakcja będzie przeprowadzana z kontrahentem spoza Unii Europejskiej, taki obowiązek powstanie wyłącznie przy nabyciu usług.

VAT-UE a VAT krajowy

Rozpatrując definicję podatnika VAT-UE warto zwrócić uwagę, że nie zawsze jest on tożsamy z podatnikiem VAT krajowym. Zgodnie z przepisami, rejestracji jako VATowiec unijny może dokonać zarówno podatnik VAT czynny, jak i podatnik, który w krajowym obrocie korzysta ze zwolnienia z VAT.

Podatnik VAT czynny, który chciałby przeprowadzić transakcję z kontrahentem ze Wspólnoty, będzie miał zasadniczo obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE. Natomiast w przypadku podatnik zwolnionego z VAT w kraju mogą pojawić się przypadki, kiedy rejestracja nie będzie obowiązkowa.

Podatnik VAT-UE – obowiązki

Status podatnika VAT-UE wiąże się z dodatkowymi obowiązkami – taki przedsiębiorca powinien:

  • Jeśli jest konieczna – dokonać rejestracji jako podatnik VAT-UE
  • Stosować prefiks PL przed NIP na fakturach dla kontrahentów z UE oraz innych dokumentach, dotyczących tych transakcji
  • Składać odpowiednie informacje podsumowujące (VAT-UE, VAT-8, VAT-9M)
Uwaga!

Zasadniczo podatnik unijny informacje podsumowujące składa za te okresy rozliczeniowe, w których dokonywał transakcji wewnątrzwspólnotowych. Warto jednak wiedzieć, że jeśli przez kolejne 6 miesięcy (lub 2 kwartały) do urzędu skarbowego nie będą składane deklaracje VAT, podatnik może zostać wykreślony z rejestru.

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI