Konsultacje podatkowe dotyczące faktur uproszczonych

Konsultacje podatkowe dotyczące faktur uproszczonych

Wystawiasz faktury uproszczone? Przeczytaj jakie zmiany mogą być wprowadzone.

Temat faktur uproszczonych stał się bardzo popularny, szczególnie od początku 2020 r. kiedy to wprowadzono obowiązek zamieszczania NIP na paragonie, który przedsiębiorca będzie mógł zamienić na fakturę VAT. Toczyła się dyskusja czy można wystawiać faktury VAT do faktur uproszczonych w formie paragonu. Kiedy wydawało się, że temat został już zamknięty pojawił się kolejny wątek w tym temacie.

Objaśnienia MF w sprawie faktur uproszczonych

Z uwagi na wiele kontrowersji wokół faktur uproszczonych Ministerstwo Finansów 16 października 2020 r. wydało objaśnienia podatkowe, z których jednoznacznie wynika, że w przypadku paragonu fiskalnego z NIP przedsiębiorcy nie należy już wystawiać faktury zwykłej, ponieważ zgodnie z dyrektywą UE i ustawą o podatku VAT jest to już faktura. W objaśnieniach MF zostało doprecyzowanych jeszcze kilka innych kwestii, ale o tym można przeczytać tutaj.

Konsultacje podatkowe dotyczące faktur uproszczonych – na czym polegają?

Pomimo wydania objaśnień podatkowych przez MF można przypuszczać, że takie wyjście z impasu okazało się jednak niesatysfakcjonujące dla biznesu. Jak można przeczytać w komunikacie na stronie Ministerstwa Finansów w efekcie dialogu i wyjścia naprzeciw postulatom zgłaszanym przez organizacje branżowe MF proponuje, żeby paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł nie był fakturą uproszczoną.

Na czym miałaby polegać zmiana przepisów?

Po zmianie uregulowania odnośnie faktury uproszczonej miałyby się znaleźć wprost w ustawie o VAT. Przepis po proponowanych zmianach wyglądałby tak:

„art. 106e ust. 5. Faktura może nie zawierać:
3) w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro – danych określonych w ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, pod warunkiem, że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku”.

Po zmianie znika zapis dotyczący ust. 1 pkt 3 dotyczący danych nabywcy, a to oznacza, że paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestałby być fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu, mógłby również otrzymać fakturę zbiorczą do takich paragonów. Z kolei sprzedawca nie musiałby raportować w JPK_VAT wystawionych paragonów z NIP do kwoty 450 zł.

Wprowadzenie proponowanej zmiany w kontekście obowiązku wykazywania faktur uproszczonych w nowym JPK_V7 od 1 stycznia 2021 roku uspokoiłoby nastroje przedsiębiorców w tym temacie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość