Blog ifirma.pl

Konsultacje podatkowe dotyczące faktur uproszczonych

|
|
2 minut czytania
Wystawiasz faktury uproszczone? Przeczytaj jakie zmiany mogą być wprowadzone.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Temat faktur uproszczonych stał się bardzo popularny, szczególnie od początku 2020 r. kiedy to wprowadzono obowiązek zamieszczania NIP na paragonie, który przedsiębiorca będzie mógł zamienić na fakturę VAT. Toczyła się dyskusja czy można wystawiać faktury VAT do faktur uproszczonych w formie paragonu. Kiedy wydawało się, że temat został już zamknięty pojawił się kolejny wątek w tym temacie.

Objaśnienia MF w sprawie faktur uproszczonych

Z uwagi na wiele kontrowersji wokół faktur uproszczonych Ministerstwo Finansów 16 października 2020 r. wydało objaśnienia podatkowe, z których jednoznacznie wynika, że w przypadku paragonu fiskalnego z NIP przedsiębiorcy nie należy już wystawiać faktury zwykłej, ponieważ zgodnie z dyrektywą UE i ustawą o podatku VAT jest to już faktura. W objaśnieniach MF zostało doprecyzowanych jeszcze kilka innych kwestii, ale o tym można przeczytać tutaj.

Konsultacje podatkowe dotyczące faktur uproszczonych – na czym polegają?

Pomimo wydania objaśnień podatkowych przez MF można przypuszczać, że takie wyjście z impasu okazało się jednak niesatysfakcjonujące dla biznesu. Jak można przeczytać w komunikacie na stronie Ministerstwa Finansów w efekcie dialogu i wyjścia naprzeciw postulatom zgłaszanym przez organizacje branżowe MF proponuje, żeby paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł nie był fakturą uproszczoną.

Na czym miałaby polegać zmiana przepisów?

Po zmianie uregulowania odnośnie faktury uproszczonej miałyby się znaleźć wprost w ustawie o VAT. Przepis po proponowanych zmianach wyglądałby tak:

“art. 106e ust. 5. Faktura może nie zawierać:
3) w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro – danych określonych w ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, pod warunkiem, że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku”.

Po zmianie znika zapis dotyczący ust. 1 pkt 3 dotyczący danych nabywcy, a to oznacza, że paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestałby być fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu, mógłby również otrzymać fakturę zbiorczą do takich paragonów. Z kolei sprzedawca nie musiałby raportować w JPK_VAT wystawionych paragonów z NIP do kwoty 450 zł.

Wprowadzenie proponowanej zmiany w kontekście obowiązku wykazywania faktur uproszczonych w nowym JPK_V7 od 1 stycznia 2021 roku uspokoiłoby nastroje przedsiębiorców w tym temacie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie