Blog ifirma.pl

Konto walutowe – zakup i sprzedaż a właściwy kurs walut

|
|
3 minut czytania
Wykorzystanie rachunku walutowego w firmie bywa czasem wygodne – warto jednak poznać zasady rozliczania kursu walut od takich transakcji. Jeśli dokonujemy płatności albo przyjmujemy wpływ od kontrahenta za fakturę wystawioną w walucie może się okazać, że niemożliwe będzie ustalenie faktycznie zastosowanego kursu walut.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, do obliczania różnic kursowych stosuje się zasadniczo faktycznie zastosowany kurs walut, chyba że nie jest to możliwe – wtedy bierzemy pod uwagę kurs średni NBP. Jak ta zasada ma się do rozliczania płatności za pomocą rachunku walutowego?

Rachunek walutowy a operacje w firmie

Choć posiadanie rachunku walutowego w firmie nie jest obowiązkowe, część przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Dzięki temu płatności z kontrahentami – głównie zagranicznymi, chociaż możliwe jest też rozliczanie w walucie z kontrahentem krajowym – mogą być dokonywane w wybranej walucie obcej.

Do najbardziej podstawowych operacji na rachunku walutowym możemy zaliczyć:

 • Zapłatę za wydatek w walucie obcej
 • Otrzymanie zapłaty za dokonaną sprzedaż w walucie obcej
 • Przelew na rachunek walutowy z konta złotówkowego/wpłatę gotówki w PLN na rachunek walutowy – co w praktyce równe jest zakupowi waluty
 • Przelew z rachunku bankowego na złotówkowy/wypłata gotówki w PLN – co w praktyce jest równe sprzedaży waluty.

Oczywiście katalog operacji nie jest zamknięty – przedsiębiorca, posiadając kilka kont w różnych walutach, może np. dokonywać przelewów pomiędzy nimi, czyli nabywać jedną walutę za inną. Jak ma się jednak do tego właściwy kurs walut?

Sprzedaż i zakup z konta walutowego a kurs walut

Jak wskazuje art. 24c ust. 4 Ustawy o PIT, podstawowy kursem walut, który należy stosować, jest kurs faktycznie zastosowany. Dopiero niemożność skorzystania w tej opcji pozwala przedsiębiorcy na skorzystanie ze średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Ustalając właściwość kursu należy się zatem zastanowić, czy zapłata za fakturę zakupu bądź otrzymanie wpływu za fakturę sprzedaży pozwoli na uzyskanie kursu faktycznie zastosowanego. Otóż, jeśli transakcja na rachunku będzie się odnosiła do faktury wystawionej w takiej samej walucie, to kurs faktycznie zastosowany nie wystąpi. Dla przykładu, jeśli przedsiębiorca otrzymał fakturę opiewającą na 100 euro, i dokładnie tyle przelał z rachunku walutowego w euro, nie mamy tu do czynienia z wymianą waluty.

Dlatego też w takim przypadku konieczne będzie zastosowanie kursu średniego. Analogiczna sytuacja wystąpi, jeśli przedsiębiorca dokonał sprzedaży i wystawił fakturę, np. za 200 funtów brytyjskich, a kontrahent dokonał zapłaty w funtach na konto walutowe prowadzone w tej właśnie walucie.

Prywatny wydatek z konta walutowego? Uważaj – zobacz, jak poprawnie rozliczyć różnice kursowe!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie