Blog

Konto walutowe – zakup i sprzedaż a właściwy kurs walut

Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, do obliczania różnic kursowych stosuje się zasadniczo faktycznie zastosowany kurs walut, chyba że nie jest to możliwe – wtedy bierzemy pod uwagę kurs średni NBP. Jak ta zasada ma się do rozliczania płatności za pomocą rachunku walutowego?

Rachunek walutowy a operacje w firmie

Choć posiadanie rachunku walutowego w firmie nie jest obowiązkowe, część przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Dzięki temu płatności z kontrahentami – głównie zagranicznymi, chociaż możliwe jest też rozliczanie w walucie z kontrahentem krajowym – mogą być dokonywane w wybranej walucie obcej.

Do najbardziej podstawowych operacji na rachunku walutowym możemy zaliczyć:

  • Zapłatę za wydatek w walucie obcej
  • Otrzymanie zapłaty za dokonaną sprzedaż w walucie obcej
  • Przelew na rachunek walutowy z konta złotówkowego/wpłatę gotówki w PLN na rachunek walutowy – co w praktyce równe jest zakupowi waluty
  • Przelew z rachunku bankowego na złotówkowy/wypłata gotówki w PLN – co w praktyce jest równe sprzedaży waluty.

Oczywiście katalog operacji nie jest zamknięty – przedsiębiorca, posiadając kilka kont w różnych walutach, może np. dokonywać przelewów pomiędzy nimi, czyli nabywać jedną walutę za inną. Jak ma się jednak do tego właściwy kurs walut?

Sprzedaż i zakup z konta walutowego a kurs walut

Jak wskazuje art. 24c ust. 4 Ustawy o PIT, podstawowy kursem walut, który należy stosować, jest kurs faktycznie zastosowany. Dopiero niemożność skorzystania w tej opcji pozwala przedsiębiorcy na skorzystanie ze średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Ustalając właściwość kursu należy się zatem zastanowić, czy zapłata za fakturę zakupu bądź otrzymanie wpływu za fakturę sprzedaży pozwoli na uzyskanie kursu faktycznie zastosowanego. Otóż, jeśli transakcja na rachunku będzie się odnosiła do faktury wystawionej w takiej samej walucie, to kurs faktycznie zastosowany nie wystąpi. Dla przykładu, jeśli przedsiębiorca otrzymał fakturę opiewającą na 100 euro, i dokładnie tyle przelał z rachunku walutowego w euro, nie mamy tu do czynienia z wymianą waluty.

Dlatego też w takim przypadku konieczne będzie zastosowanie kursu średniego. Analogiczna sytuacja wystąpi, jeśli przedsiębiorca dokonał sprzedaży i wystawił fakturę, np. za 200 funtów brytyjskich, a kontrahent dokonał zapłaty w funtach na konto walutowe prowadzone w tej właśnie walucie.

Prywatny wydatek z konta walutowego? Uważaj – zobacz, jak poprawnie rozliczyć różnice kursowe!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu