Korekta JPK_V7 bez czynnego żalu?

korekta jpk_v7

Składasz korektę JPK_V7? Sprawdź, czy musi być czynny żal.

Błędy, pomyłki przy wypełnianiu dokumentów rozliczeniowych nie należą do rzadkości. Odkąd obowiązuje nowy plik JPK_V7 przedsiębiorcy i księgowi mieli problem, ponieważ pojawiły się informacje, że również do korekty JPK powinien być składany czynny żal. Na szczęście sprawa wyjaśniła się na korzyść przedsiębiorców i już wkrótce będzie uregulowana w przepisach.

Korekta JPK_V7 jednak bez czynnego żalu

Sprawa nie dawała spokoju wszystkim, którzy mieli do czynienia z przesyłaniem JPK_V7. Skierowano w związku z tym wniosek do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, w którym zwrócono się o zniesienie obowiązku czynnego żalu, w sytuacji gdy przedsiębiorca wychwycił błąd w pliku JPK_V7 i sam go skorygował. Każdorazowe składanie czynnego żalu utrudnia pracę księgowym i przedsiębiorcom. Podkreślono również, że przedsiębiorca nie powinien być karany za to, że dostrzegł błąd i go naprawił.

W odpowiedzi Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej poinformował, że Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmiany przepisu art. 16a Kodeksu karnego skarbowego. W projekcie jest zapis, że wyłączenie karania będzie miało zastosowanie również w sytuacji złożenia korekty JPK_V7. Nowy przepis obejmie zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną JPK.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość