Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w dość jednoznaczny sposób określają, co należy uwzględnić ustalając wartość początkową środka trwałego. W większości przypadków jest to cena nabycia danego składnika majątku lub też jego koszt wytworzenia – jeśli został on wytworzony przez przedsiębiorstwo we własnym zakresie. Czy do wartości początkowej nie zalicza się wówczas pracy własnej przedsiębiorcy? Sprawdźmy!
- 1. Wyłączenia z wartości początkowej środka trwałego
- 2. Koszt wytworzenia – co to takiego?
- 3. Wartość początkowa bez pracy własnej przedsiębiorcy
Koszt wytworzenia środka trwałego – omówione zagadnienia:
Wyłączenia z wartości początkowej środka trwałego
W art. 22g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poza wskazaniem, co należy rozumieć pod podjęciem „koszt własny wytworzenia”, znajdziemy informację o tym, co takiego kosztu stanowić nie może.
Koszt wytworzenia – co to takiego?
Koszt wytworzenia to wartość, wyrażona w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi oraz inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.
Na podstawie ww. do wartości początkowej środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie nie zaliczymy:
- wartości pracy własnej przedsiębiorcy,
- wartości pracy jego małżonka i małoletnich dzieci,
- kosztów ogólnego zarządu,
- kosztów sprzedaży,
- pozostałych kosztów operacyjnych,
- kosztów operacji finansowych (z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania).
Wartość początkowa bez pracy własnej przedsiębiorcy
Jak widać wyżej, wartość pracy własnej przedsiębiorcy została wyłączona z definicji kosztu wytworzenia, a co za tym idzie – także z wartości początkowej środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie. Oznacza to, iż nawet jeżeli właściciel firmy jest w stanie określić wartość swojej pracy wykonanej w trakcie wytworzenia środka trwałego, nie wpłynie ona na podstawę do wyliczenia odpisów amortyzacyjnych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: