KPIR – bez ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o niezliczonej ilości terminów i obowiązków, które są nierozerwalnie związane z prowadzeniem firmy. W ostatnim czasie zaczęły się pojawiać tak zwane uproszczenia dla firm, które mają na celu odciążyć przedsiębiorcę. Część obowiązków informacyjnych przeniesiono wprost do zeznania rocznego, jak na przykład informacja o sposobie wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego, miesięcznie czy kwartalnie, a z części obowiązków zrezygnowano. Jak na przykład zniknął obowiązek informowania naczelnika urzędu skarbowego o założeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Jak było przed zmianą przepisów

Jeszcze do końca 2019 roku przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie dochodów na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, był zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyposażenia i kart przychodów pracowników.

W ewidencji wyposażenia były wpisywane rzeczy, których wartość początkowa przekraczała 1.500 zł a okres używalności był krótszy niż rok. Przedsiębiorcy mieli ciągle problem z właściwym przyporządkowaniem zakupów do obowiązujących ewidencji. Przedsiębiorca, który zatrudnia pracownika miał obowiązek, do końca 2019 roku, prowadzenia imiennych kart przychodów pracowników, w których dokonywał zapisów miesięcznie. Karty przychodów służyły obliczaniu i przekazywaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, a po zakończonym roku na ich podstawie były sporządzane informacje PIT-11.

Nowe Rozporządzenie w sprawie PKPiR

Od 2019 roku zmieniła się ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która w pewnych obszarach miała również przełożenie na Rozporządzenie w sprawie prowadzenia PKPiR. Nowe Rozporządzenie w sprawie PKPiR zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Przedsiębiorca, który prowadził wcześniej Ewidencję wyposażenia może zaprzestać dodawania zapisów do Ewidencji od 1 stycznia 2020 roku. Pomimo, że obowiązek prowadzenia Ewidencji został zniesiony to nie ma przeciwwskazań, aby dobrowolnie w dalszym ciągu prowadzić taką Ewidencję. Żadne przepisy nie zabraniają prowadzenia ewidencji dodatkowych czy pomocniczych.

Niewątpliwie wprowadzenie nowych regulacji ma na celu zmniejszenie obciążenia przedsiębiorcy poprzez odejście od czynności, które nie przynosiły wymiernych efektów. Odejście od obowiązku prowadzenia kart przychodów nie zwalnia z obowiązku obliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku i składania informacji rocznych PIT-11.

Zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń w 2020 roku. – przeczytaj.
 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań