Od 2020 brak obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia i kart przychodów pracowników | ifirma.pl

KPIR – bez ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników

ewidencja przychodów obowiązek

Prowadzisz podatkową księgę przychodów i rozchodów? Sprawdź co się zmieniło od 2020 roku.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o niezliczonej ilości terminów i obowiązków, które są nierozerwalnie związane z prowadzeniem firmy. W ostatnim czasie zaczęły się pojawiać tak zwane uproszczenia dla firm, które mają na celu odciążyć przedsiębiorcę. Część obowiązków informacyjnych przeniesiono wprost do zeznania rocznego, jak na przykład informacja o sposobie wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego, miesięcznie czy kwartalnie, a z części obowiązków zrezygnowano. Jak na przykład zniknął obowiązek informowania naczelnika urzędu skarbowego o założeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Jak było przed zmianą przepisów

Jeszcze do końca 2019 roku przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie dochodów na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, był zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyposażenia i kart przychodów pracowników.

W ewidencji wyposażenia były wpisywane rzeczy, których wartość początkowa przekraczała 1.500 zł a okres używalności był krótszy niż rok. Przedsiębiorcy mieli ciągle problem z właściwym przyporządkowaniem zakupów do obowiązujących ewidencji. Przedsiębiorca, który zatrudnia pracownika miał obowiązek, do końca 2019 roku, prowadzenia imiennych kart przychodów pracowników, w których dokonywał zapisów miesięcznie. Karty przychodów służyły obliczaniu i przekazywaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, a po zakończonym roku na ich podstawie były sporządzane informacje PIT-11.

Nowe Rozporządzenie w sprawie PKPiR

Od 2019 roku zmieniła się ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która w pewnych obszarach miała również przełożenie na Rozporządzenie w sprawie prowadzenia PKPiR. Nowe Rozporządzenie w sprawie PKPiR zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Przedsiębiorca, który prowadził wcześniej Ewidencję wyposażenia może zaprzestać dodawania zapisów do Ewidencji od 1 stycznia 2020 roku. Pomimo, że obowiązek prowadzenia Ewidencji został zniesiony to nie ma przeciwwskazań, aby dobrowolnie w dalszym ciągu prowadzić taką Ewidencję. Żadne przepisy nie zabraniają prowadzenia ewidencji dodatkowych czy pomocniczych.

Niewątpliwie wprowadzenie nowych regulacji ma na celu zmniejszenie obciążenia przedsiębiorcy poprzez odejście od czynności, które nie przynosiły wymiernych efektów. Odejście od obowiązku prowadzenia kart przychodów nie zwalnia z obowiązku obliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku i składania informacji rocznych PIT-11.

Zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń w 2020 roku. – przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość