Projekt ustawy opublikowany 1.03.2020 r. na stronie Sejmu określa zasady zapobiegania i zwalczania koronawirusa w Polsce. Określa również możliwe rozwiązania sytuacji kryzysowych, wiążących się z rozprzestrzenianiem wirusa.
- 1. Co zawiera projekt specustawy dotyczącej koronawirusa?
- 2. Ustalenia dot. pracownika zatrudnionego na umowę o pracę
- 3. Sytuacje kryzysowe a przedsiębiorca
- 4. Przedsiębiorca turystyczny a koronawirus
Koronawirus (covid-19) – obowiązki przedsiębiorcy:
Co zawiera projekt specustawy dotyczącej koronawirusa?
Warto zaznaczyć, że panująca sytuacja naraziła już przedsiębiorców na problemy, np. dodatkowe koszty sprzętu do pracy zdalnej pracownika, brak możliwości swobodnego przemieszczania się między granicami czy ograniczenie dostaw z Chin. Co istotnego z punktu widzenia przedsiębiorcy odnajdziemy w tekście ustawy?
Polecamy!
Specjalna ustawa dotycząca koronawirusa w Polsce weszła w życie 8 marca 2020 roku. Z jej treścią można zapoznać się tutaj.
Ustalenia dot. pracownika zatrudnionego na umowę o pracę
Projekt specustawy daje pracodawcy prawo do polecenia pracownikowi pracy zdalnej.
Należy unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi oznaki choroby.
Ponadto zatrudnionemu sprawującemu opiekę nad dzieckiem, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni. W projekcie ustawy została poruszona kwestia regulująca kwestię zasiłku. Rozdział 2, art. 4.2:
„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w ust. 1, i nie wlicza się do okresu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Za okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, zasiłek, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje„
Sytuacje kryzysowe a przedsiębiorca
Zaleca się współpracę z Radą Ministrów w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania koronawirusa.
Prezes Rady Ministrów może wydawać polecenia, które wymagają natychmiastowego wykonania i mogą obowiązywać również przedsiębiorców. Wykonywanie zleconych zadań jest finansowane ze środków budżetu państwa. Natomiast prowadzenie przygotowań do realizacji wyznaczonego zadania, powinno odbyć się ze środków własnych przedsiębiorcy. W przypadku odmowy przedsiębiorcy, decyzja i tak podlega natychmiastowemu wykonaniu. Jej wykonanie finansowane jest ze środków budżetu państwa.
Przedsiębiorca turystyczny a koronawirus
Ustawa skupia się również na osobach świadczących usługi turystyczne. Z powodu epidemii wirusa podróżny może odstąpić od umowy zawartej z przedsiębiorcą oferującym organizację wycieczki. W takiej sytuacji przedsiębiorcy turystycznemu przysługuje zwrot wpłat przekazanych na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. O zwrot sumy należy wystąpić nie później niż w terminie 60 dni.
Szczegóły dotyczące zwrotu są opisane w poniższym fragmencie ustawy. Rozdział 2, art. 13.3:
„We wniosku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o zwrot wpłat należy wykazać kwotę mającą podlegać zwrotowi. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające odstąpienie od umowy lub jej rozwiązanie, o których mowa w ust. 1, wraz z oświadczeniem organizatora turystyki dotyczącym daty, w których to oświadczenie lub rozwiązanie stało się skuteczne oraz korektę złożonej deklaracji wraz z wykazem umów, z których wynikają składki podlegające zwrotowi w przypadku, o którym mowa w ust. 1.”