Krewny jako podmiot powiązany w nowym JPK

oznaczanie transakcji pomiędzy krewnymi w JPK

Dokonujesz transakcji handlowych z krewnymi? Sprawdź jak właściwie je wykazywać w JPK_V7.

Wprowadzenie nowego pliku JPK_V7 nałożyło obowiązek stosowania wielu dodatkowych kodów i oznaczeń, nie tylko w odniesieniu do towarów i usług, ale nawet w relacjach biznesowych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Aby prawidłowo zdefiniować podmioty powiązane należy ten temat poddać głębszej analizie. Musimy przede wszystkim sprawdzić co na ten temat mówią przepisy, nie tylko podatkowe.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

W tym akcie prawnym zapisano definicję podmiotu powiązanego, która w kontekście relacji rodzinnych odnosi się do:

 • małżonka,
 • krewnego do drugiego stopnia,
 • powinowatego do drugiego stopnia osoby fizycznej.
Przez powiązania należy rozumieć relacje zachodzące pomiędzy tymi podmiotami. Właściwie ustalenie kto jest krewnym lub powinatowanym do drugiego stopnia jest najważniejsze w tej kwestii.

Kto to jest krewny?

Zgodnie z ustawą Kodeks rodzinny i opiekuńczy krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej. Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo.

Krewnymi w linii prostej będą m.in.:

 • ojciec, matka,
 • dziadek, babcia,
 • pradziadek, prababcia,
 • córka, syn,
 • wnuczka, wnuczek,
 • prawnuczka, prawnuczek.

Krewnymi w linii bocznej będą m.in.:

 • rodzeństwo – rodzone albo przyrodnie,
 • ciotka,
 • wuj,
 • stryj.

Stopnie pokrewieństwa

Ilość stopni pokrewieństwa będzie uwarunkowana liczbą urodzeń. Dla omówienia tematu niniejszego artykułu będzie nam potrzebna wiedza na temat pokrewieństwa do drugiego stopnia, co zostało zaprezentowane poniżej:

Stopnie pokrewieństwa w linii prostej:  

Pierwszy stopień pokrewieństwa
Drugi stopień pokrewieństwa
Rodzice: ojciec, matka, ojczym, macocha
Dzieci: syn, córka
Dziadkowie: dziadek, babka
Wnuki: wnuk, wnuczka
 

Stopnie pokrewieństwa w linii bocznej:

 
Pierwszy stopień pokrewieństwa
Drugi stopień pokrewieństwa
Brak
rodzeństwo rodzone i przyrodnie: brat, siostra
 

Oznaczanie transakcji pomiędzy krewnymi w nowym JPK V7

Z informacji opisanych powyżej, w odniesieniu do pojęcia krewnego jako podmiotu powiązanego, przedsiębiorcy nie powinni mieć już wątpliwości kto to jest. W nowym pliku JPK_V7 ustawodawca przewidział specjalne oznaczenie transakcji, jakie są przeprowadzane pomiędzy takimi podmiotami powiązanymi. Transakcje z krewnymi, o których mowa w przepisach zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji VAT należy oznaczyć jako “TP”. Tego typu kod stosuje się do powiązań pomiędzy nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą będących w relacjach rodzinnych, o których jest mowa w przepisach.

 
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość