Krewny jako podmiot powiązany w nowym JPK

Dokonujesz transakcji handlowych z krewnymi? Sprawdź jak właściwie je wykazywać w JPK_V7.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wprowadzenie nowego pliku JPK_V7 nałożyło obowiązek stosowania wielu dodatkowych kodów i oznaczeń, nie tylko w odniesieniu do towarów i usług, ale nawet w relacjach biznesowych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Aby prawidłowo zdefiniować podmioty powiązane należy ten temat poddać głębszej analizie. Musimy przede wszystkim sprawdzić co na ten temat mówią przepisy, nie tylko podatkowe.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

W tym akcie prawnym zapisano definicję podmiotu powiązanego, która w kontekście relacji rodzinnych odnosi się do:

 • małżonka,
 • krewnego do drugiego stopnia,
 • powinowatego do drugiego stopnia osoby fizycznej.
Przez powiązania należy rozumieć relacje zachodzące pomiędzy tymi podmiotami. Właściwie ustalenie kto jest krewnym lub powinatowanym do drugiego stopnia jest najważniejsze w tej kwestii.

Kto to jest krewny?

Zgodnie z ustawą Kodeks rodzinny i opiekuńczy krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej. Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo.

Krewnymi w linii prostej będą m.in.:

 • ojciec, matka,
 • dziadek, babcia,
 • pradziadek, prababcia,
 • córka, syn,
 • wnuczka, wnuczek,
 • prawnuczka, prawnuczek.

Krewnymi w linii bocznej będą m.in.:

 • rodzeństwo – rodzone albo przyrodnie,
 • ciotka,
 • wuj,
 • stryj.

Stopnie pokrewieństwa

Ilość stopni pokrewieństwa będzie uwarunkowana liczbą urodzeń. Dla omówienia tematu niniejszego artykułu będzie nam potrzebna wiedza na temat pokrewieństwa do drugiego stopnia, co zostało zaprezentowane poniżej:

Stopnie pokrewieństwa w linii prostej:  

Pierwszy stopień pokrewieństwa
Drugi stopień pokrewieństwa
Rodzice: ojciec, matka, ojczym, macocha
Dzieci: syn, córka
Dziadkowie: dziadek, babka
Wnuki: wnuk, wnuczka
 

Stopnie pokrewieństwa w linii bocznej:

 
Pierwszy stopień pokrewieństwa
Drugi stopień pokrewieństwa
Brak
rodzeństwo rodzone i przyrodnie: brat, siostra
 

Oznaczanie transakcji pomiędzy krewnymi w nowym JPK V7

Z informacji opisanych powyżej, w odniesieniu do pojęcia krewnego jako podmiotu powiązanego, przedsiębiorcy nie powinni mieć już wątpliwości kto to jest. W nowym pliku JPK_V7 ustawodawca przewidział specjalne oznaczenie transakcji, jakie są przeprowadzane pomiędzy takimi podmiotami powiązanymi. Transakcje z krewnymi, o których mowa w przepisach zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji VAT należy oznaczyć jako “TP”. Tego typu kod stosuje się do powiązań pomiędzy nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą będących w relacjach rodzinnych, o których jest mowa w przepisach.

 

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce