Blog ifirma.pl

Krewny jako podmiot powiązany w nowym JPK

|
Dokonujesz transakcji handlowych z krewnymi? Sprawdź jak właściwie je wykazywać w JPK_V7.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wprowadzenie nowego pliku JPK_V7 nałożyło obowiązek stosowania wielu dodatkowych kodów i oznaczeń, nie tylko w odniesieniu do towarów i usług, ale nawet w relacjach biznesowych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Aby prawidłowo zdefiniować podmioty powiązane należy ten temat poddać głębszej analizie. Musimy przede wszystkim sprawdzić co na ten temat mówią przepisy, nie tylko podatkowe.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

W tym akcie prawnym zapisano definicję podmiotu powiązanego, która w kontekście relacji rodzinnych odnosi się do:

  • małżonka,
  • krewnego do drugiego stopnia,
  • powinowatego do drugiego stopnia osoby fizycznej.
Przez powiązania należy rozumieć relacje zachodzące pomiędzy tymi podmiotami. Właściwie ustalenie kto jest krewnym lub powinatowanym do drugiego stopnia jest najważniejsze w tej kwestii.

Kto to jest krewny?

Zgodnie z ustawą Kodeks rodzinny i opiekuńczy krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej. Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo.

Krewnymi w linii prostej będą m.in.:

  • ojciec, matka,
  • dziadek, babcia,
  • pradziadek, prababcia,
  • córka, syn,
  • wnuczka, wnuczek,
  • prawnuczka, prawnuczek.

Krewnymi w linii bocznej będą m.in.:

  • rodzeństwo – rodzone albo przyrodnie,
  • ciotka,
  • wuj,
  • stryj.

Stopnie pokrewieństwa

Ilość stopni pokrewieństwa będzie uwarunkowana liczbą urodzeń. Dla omówienia tematu niniejszego artykułu będzie nam potrzebna wiedza na temat pokrewieństwa do drugiego stopnia, co zostało zaprezentowane poniżej:

Stopnie pokrewieństwa w linii prostej:  

Pierwszy stopień pokrewieństwa
Drugi stopień pokrewieństwa
Rodzice: ojciec, matka, ojczym, macocha
Dzieci: syn, córka
Dziadkowie: dziadek, babka
Wnuki: wnuk, wnuczka
 

Stopnie pokrewieństwa w linii bocznej:

 
Pierwszy stopień pokrewieństwa
Drugi stopień pokrewieństwa
Brak
rodzeństwo rodzone i przyrodnie: brat, siostra
 

Oznaczanie transakcji pomiędzy krewnymi w nowym JPK V7

Z informacji opisanych powyżej, w odniesieniu do pojęcia krewnego jako podmiotu powiązanego, przedsiębiorcy nie powinni mieć już wątpliwości kto to jest. W nowym pliku JPK_V7 ustawodawca przewidział specjalne oznaczenie transakcji, jakie są przeprowadzane pomiędzy takimi podmiotami powiązanymi. Transakcje z krewnymi, o których mowa w przepisach zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji VAT należy oznaczyć jako “TP”. Tego typu kod stosuje się do powiązań pomiędzy nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą będących w relacjach rodzinnych, o których jest mowa w przepisach.

 

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie