Krewny jako podmiot powiązany w nowym JPK

Wprowadzenie nowego pliku JPK_V7 nałożyło obowiązek stosowania wielu dodatkowych kodów i oznaczeń, nie tylko w odniesieniu do towarów i usług, ale nawet w relacjach biznesowych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Aby prawidłowo zdefiniować podmioty powiązane należy ten temat poddać głębszej analizie. Musimy przede wszystkim sprawdzić co na ten temat mówią przepisy, nie tylko podatkowe.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

W tym akcie prawnym zapisano definicję podmiotu powiązanego, która w kontekście relacji rodzinnych odnosi się do:

 • małżonka,
 • krewnego do drugiego stopnia,
 • powinowatego do drugiego stopnia osoby fizycznej.
Przez powiązania należy rozumieć relacje zachodzące pomiędzy tymi podmiotami. Właściwie ustalenie kto jest krewnym lub powinatowanym do drugiego stopnia jest najważniejsze w tej kwestii.

Kto to jest krewny?

Zgodnie z ustawą Kodeks rodzinny i opiekuńczy krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej. Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo.

Krewnymi w linii prostej będą m.in.:

 • ojciec, matka,
 • dziadek, babcia,
 • pradziadek, prababcia,
 • córka, syn,
 • wnuczka, wnuczek,
 • prawnuczka, prawnuczek.

Krewnymi w linii bocznej będą m.in.:

 • rodzeństwo – rodzone albo przyrodnie,
 • ciotka,
 • wuj,
 • stryj.

Stopnie pokrewieństwa

Ilość stopni pokrewieństwa będzie uwarunkowana liczbą urodzeń. Dla omówienia tematu niniejszego artykułu będzie nam potrzebna wiedza na temat pokrewieństwa do drugiego stopnia, co zostało zaprezentowane poniżej:

Stopnie pokrewieństwa w linii prostej:  

Pierwszy stopień pokrewieństwa
Drugi stopień pokrewieństwa
Rodzice: ojciec, matka, ojczym, macocha
Dzieci: syn, córka
Dziadkowie: dziadek, babka
Wnuki: wnuk, wnuczka
 

Stopnie pokrewieństwa w linii bocznej:

 
Pierwszy stopień pokrewieństwa
Drugi stopień pokrewieństwa
Brak
rodzeństwo rodzone i przyrodnie: brat, siostra
 

Oznaczanie transakcji pomiędzy krewnymi w nowym JPK V7

Z informacji opisanych powyżej, w odniesieniu do pojęcia krewnego jako podmiotu powiązanego, przedsiębiorcy nie powinni mieć już wątpliwości kto to jest. W nowym pliku JPK_V7 ustawodawca przewidział specjalne oznaczenie transakcji, jakie są przeprowadzane pomiędzy takimi podmiotami powiązanymi. Transakcje z krewnymi, o których mowa w przepisach zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji VAT należy oznaczyć jako “TP”. Tego typu kod stosuje się do powiązań pomiędzy nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą będących w relacjach rodzinnych, o których jest mowa w przepisach.

▶ Przeczytaj również: Czym jest powinowactwo i jaki ma wpływ na JPK?
 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań