Polski ład

Księgi podatkowe tylko komputerowo

księgi podatkowe komputerowo

Jeszcze do końca 2022 roku przedsiębiorcy nie muszą prowadzić PKPiR, czy też ewidencji przychodów komputerowo. Przepisy nie zabraniają wypełniania i prowadzenia takich ewidencji ręcznie. Polski Ład ze swoimi zmianami wkracza również na ten obszar. Sprawdźmy, co i od kiedy zmieni się w prowadzeniu ksiąg podatkowych.

Co zmienia Polski Ład w formie prowadzenia ksiąg podatkowych?

Zgodnie z tym, co można przeczytać w projekcie ustawy i w uzasadnieniu do niej, wprowadzony zostanie obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowych, ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych. Pod pojęciem ksiąg podatkowych mieści się:

  • PKPiR,
  • ewidencja przychodów w ryczałcie,
  • ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Przesyłanie plików w formie ustrukturyzowanej będzie obowiązywało zarówno w trakcie roku podatkowego, jak i po jego zakończeniu. W trakcie roku podatkowego trzeba będzie przesyłać ewidencje:

  • miesięcznie w terminie do 20 dnia następnego miesiąca,
  • kwartalnie w terminie do 20 dnia miesiąca po zakończeniu kwartału,

w zależności od przyjętej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Po zakończeniu roku podatkowego księgi podatkowe będą przesyłane w terminie od upływu ustawowego okresu do złożenia zeznania rocznego:

  • PIT-28 – do końca lutego za poprzedni rok podatkowy,
  • PIT-36 i 36L – do 30 kwietnia.

Obowiązkiem zostaną również objęte podmioty prowadzące działy specjalne produkcji rolnej, jeżeli ich dochody są ustalane na podstawie prowadzonych ksiąg. Projekt ustawy zakłada również wprowadzenie regulacji pozwalających na poszerzenie zakresu danych przekazywanych w formie ustrukturyzowanej. Zakres dodatkowych danych będzie określony w drodze rozporządzenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Księgi podatkowe tylko elektronicznie – materiał video:

Od kiedy księgi podatkowe tylko komputerowo?

Przedsiębiorcy, którzy obecnie prowadzą księgi podatkowe ręcznie muszą pomyśleć, w jaki sposób wypełnią narzucone obowiązki ustawowe.

Na stronie legislacyjnej można przeczytać informację, że projekt ustawy został przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu dnia 4 października 2021 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość