Księgowanie zaległych składek ZUS

Składki ZUS przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą lub będącego wspólnikiem spółki cywilnej generalnie mogą pomniejszyć jego zobowiązanie podatkowe. Takie prawo mamy nawet wtedy, gdy składki zostaną opłacone po terminie – zwracając jednak uwagę na pewne obostrzenia.

Składki ZUS – jak księgować?

Co do zasady składki ZUS przedsiębiorcy – w zależności do rodzaju – będą w różny sposób zmniejszały zobowiązanie wobec urzędu skarbowego:

  • Składki społeczne – mogą stanowić koszt uzyskania przychodu lub być odliczane od dochodu
  • Składka zdrowotna – może być odliczana od podatku dochodowego (w wysokości 7,75% podstawy wymiaru)
  • Fundusz Pracy – może stanowić koszt uzyskania przychodu.

Różne formy rozliczenia składek łączy jedna zasada – mogą one być kosztem lub pomniejszać dochód i podatek dopiero w okresie, w którym zostały opłacone.

Zaległe składki ZUS – rozliczenie

Jeśli przedsiębiorca nie zapłaci składek ZUS w terminie, zasadniczo w ogóle nie ujmuje ich w księdze przychodów i rozchodów w danym miesiącu. Podczas wyliczania zaliczki na podatek dochodowy także nie powinien rozliczać niezapłaconych składek społecznych oraz zdrowotnej.

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że składki ZUS nie mają generalnie „terminu przydatności do księgowania”. Przedsiębiorca, nawet jeśli spóźnił się z opłaceniem ZUS, nie utraci prawa do rozliczenia uregulowanych po terminie składek – może je rozliczyć w okresie, w którym uregulował zobowiązanie.

Przykład

Właściciel PHU Transport nie uregulował składek ZUS za czerwiec w terminie do 10 lipca. O zaległych składkach przypomniał sobie dopiero 7 sierpnia, i wtedy też dokonał ich zapłaty. W związku z faktem, że składki społeczne właściciel rozlicza w kosztach, składki społeczne za czerwiec zostaną zaksięgowane w KPiR dopiero w sierpniu. Składka zdrowotna zostanie odliczona od podatku w sierpniowej zaliczce na podatek dochodowy.

Zaległe składki ZUS pracowników

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników jest zobowiązany do opłacania za nich części zobowiązań wobec ZUS. Pracownicze składki ZUS również mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w firmie. Warunek ich ujęcia jest jednak analogiczny do składek przedsiębiorcy – dopiero opłacone składki ZUS pracowników można zaksięgować w KPiR jako koszt.

Czy wiesz, że zatrudnienie pracownika to koszt wyższy, niż tylko pensja brutto? Sprawdź, ile rzeczywiście kosztuje zatrudnienie pracownika!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań