Indywidualny rachunek składkowy od stycznia 2018

Od 1 stycznia 2018 roku wprowadzone zostaną istotne zmiany w zasadach opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Największą z nich jest utworzenie indywidualnego numeru rachunku składkowego (NRS) dla każdego przedsiębiorcy. Co ważne, stare rachunki ZUS zostaną zamknięte ostatniego dnia 2017 r. Jak będą wyglądały rozliczenia z ZUS od nowego roku?

Indywidualny numer rachunku składkowego – co to takiego?

Każdy przedsiębiorca otrzyma własny numer rachunku składkowego – będzie to rachunek bankowy składający się z 26 znaków. Nie będzie on jednak stanowił przypadkowej konfiguracji cyfr, ponieważ zawarte w nim zostaną dwa numery identyfikujące płatnika – numer identyfikacyjny ZUS (cyfry od 3 do 10) oraz NIP (ostatnich 10 cyfr). Co ważne, od stycznia przedsiębiorcy wszystkie swoje zobowiązania względem ZUS powinni przelewać na swój indywidualny NRS. Wystarczy do tego tradycyjny przelew – nie trzeba będzie wykorzystywać w tym celu specjalnego przelewu do ZUS.

NRS – jak to będzie działać?

Przedsiębiorcy będą regulować wszystkie swoje zobowiązania względem ZUS na swój numer rachunku składkowego, niezależnie od tego, czy wpłata dotyczy składek (zarówno za przedsiębiorcę, jak i jego pracowników), rat układu ratalnego, czy też odroczenia terminu płatności. Zakład sam dokona właściwego podziału kwoty, wykorzystując ją na pokrycie bieżących składek o funduszy, a jeżeli istnieją jakieś zaległości – w pierwszej kolejności zaliczy ją na poczet najstarszych należności.

Numer rachunku składowego – skąd go wziąć?

Wszyscy przedsiębiorcy przed końcem 2017 r. powinni otrzymać pismo informujące o nadaniu NRS (są one wysyłane od października br., dlatego jeżeli do tej pory nie dotarła taka informacja, warto sprawdzić swoje dane teleadresowe w ZUS).

Nowe zasady opłacania ZUS – sprawdź swój NRS

Przede wszystkim, zanim dokonamy pierwszego przelewu w styczniu 2018 r. warto sprawdzić swój numer rachunku składkowego. Co ważne, można go sprawdzić na specjalnej stronie WWW utworzonej przez ZUS, na której zamieszczoną specjalną wyszukiwarkę NRS.

NRS – jakie zmiany dla przedsiębiorców?

Wprowadzenie NRS to niemała rewolucja dla przedsiębiorców. Na jakie zmiany muszą się przygotować?

  • Jeden przelew do ZUS, zamiast wcześniejszych trzech – oszczędność czasu i pieniędzy
  • System rozliczania wpłaty na poczet najstarszego zobowiązania – zatrzymanie naliczania odsetek oraz brak możliwości decydowania, która składka jest opłacana
  • Brak bezpośredniej kontroli nad zapłaconymi składkami – trudność przy ustalaniu np. zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

Jak przejść ze składek preferencyjnych na pełny ZUS? Kliknij po pakiet praktycznych informacji!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań