Blog ifirma.pl

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej – czy można ująć go w KPiR i odliczyć VAT?

|
|
2 minut czytania
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z podróżowaniem w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co ważne, może być to zarówno zakup paliwa (w przypadku prywatnego auta – do wysokości kilometrówki), przejazd taksówką, jak i komunikacją miejską. W związku z powyższym pojawia się pytanie – czy jednorazowy bilet komunikacji miejskiej można ująć w KPiR i odliczyć od niego VAT? Sprawdźmy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czy bilet jednorazowy na komunikację miejską może stanowić podstawę ujęcia wydatku w KPiR i rejestrach VAT ? Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z podróżowaniem w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co ważne, może być to zarówno zakup paliwa (w przypadku prywatnego auta – do wysokości kilometrówki), przejazd taksówką, jak i komunikacją miejską. Jak to jest w przypadku jednorazowego biletu komunikacji miejskiej jest wystarczającym dowodem aby uwzględnić go w KPiR? Sprawdźmy.

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej a koszty podatkowe

By możliwe było zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, konieczne jest spełnienie kilku warunków – nie wystarczy, że ma on związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ważne jest również właściwe jego udokumentowanie. O tym, co może stanowić dowód ujęcia kosztu w księdze przychodów i rozchodów mówią par. 12 ust. 3, par. 13 i 14 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Co ważne, wśród dopuszczalnych dowodów księgowych nie znajdziemy jednorazowego biletu komunikacji miejskiej. W związku z powyższym, by możliwe było ujęcie w KPiR (dowiedz się więcej) wydatku za taki przejazd, konieczne jest zatem uzyskanie faktury od przewoźnika.

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej a VAT

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej nie jest również wystarczającym dowodem pozwalającym na ujęcie tego typu wydatku w rejestrze zakupu VAT. Dlatego też konieczne jest udokumentowanie przejazdu środkami komunikacji miejskiej za pomocą faktury.

Ważne!

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur, w ściśle określonych przypadkach faktury mogę zawierać mniej danych niż wynika to z ustawy o VAT. Jest tak m.in. w przypadku zakupu przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km udokumentowanego biletem jednorazowym zawierającym następujące dane:

 • numer i datę wystawienia,
 • imię i nazwisko lub nazwę sprzedawcy (przewoźnika),
 • NIP sprzedawcy,
 • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
 • kwotę podatku,
 • kwotę należności ogółem.
▲ wróć na początek

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie