Powrót

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej – czy można ująć go w KPiR i odliczyć VAT?

bilet jednorazowy komunikacji w KPiR

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z podróżowaniem w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co ważne, może być to zarówno zakup paliwa (w przypadku prywatnego auta – do wysokości kilometrówki), przejazd taksówką, jak i komunikacją miejską. W związku z powyższym pojawia się pytanie – czy jednorazowy bilet komunikacji miejskiej można ująć w KPiR i odliczyć od niego VAT? Sprawdźmy.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Czy bilet jednorazowy na komunikację miejską może stanowić podstawę ujęcia wydatku w KPiR i rejestrach VAT ? Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z podróżowaniem w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co ważne, może być to zarówno zakup paliwa (w przypadku prywatnego auta – do wysokości kilometrówki), przejazd taksówką, jak i komunikacją miejską. Jak to jest w przypadku jednorazowego biletu komunikacji miejskiej jest wystarczającym dowodem aby uwzględnić go w KPiR? Sprawdźmy.

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej a koszty podatkowe

By możliwe było zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, konieczne jest spełnienie kilku warunków – nie wystarczy, że ma on związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ważne jest również właściwe jego udokumentowanie. O tym, co może stanowić dowód ujęcia kosztu w księdze przychodów i rozchodów mówią par. 12 ust. 3, par. 13 i 14 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Co ważne, wśród dopuszczalnych dowodów księgowych nie znajdziemy jednorazowego biletu komunikacji miejskiej. W związku z powyższym, by możliwe było ujęcie w KPiR (dowiedz się więcej) wydatku za taki przejazd, konieczne jest zatem uzyskanie faktury od przewoźnika.

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej a VAT

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej nie jest również wystarczającym dowodem pozwalającym na ujęcie tego typu wydatku w rejestrze zakupu VAT. Dlatego też konieczne jest udokumentowanie przejazdu środkami komunikacji miejskiej za pomocą faktury.

Ważne!

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur, w ściśle określonych przypadkach faktury mogę zawierać mniej danych niż wynika to z ustawy o VAT. Jest tak m.in. w przypadku zakupu przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km udokumentowanego biletem jednorazowym zawierającym następujące dane:

  • numer i datę wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę sprzedawcy (przewoźnika),
  • NIP sprzedawcy,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku,
  • kwotę należności ogółem.
▲ wróć na początek
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość