Składka zdrowotna a składka chorobowa – różnice

składka zdrowotna

Wśród składek ZUS opłacanych przez przedsiębiorców dwie nierzadko są ze sobą mylone – chodzi o składkę zdrowotną oraz składkę chorobową. Mimo podobnie brzmiących nazw, składki te dotyczą dwóch różnych ubezpieczeń.

Wśród składek ZUS opłacanych przez przedsiębiorców dwie nierzadko są ze sobą mylone – chodzi o składkę zdrowotną oraz składkę chorobową. Mimo podobnie brzmiących nazw, składki te dotyczą dwóch różnych ubezpieczeń.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Jest jedną z opłat obowiązkowych – do jej regulowania zobowiązany jest każdy przedsiębiorca. Ten typ ubezpieczenia gwarantuje możliwość korzystania z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Składka na ubezpieczenie chorobowe

Jest natomiast jedyną składką dobrowolną – przedsiębiorca może ją opłacać, ale nie ma takiego obowiązku. Ubezpieczenie chorobowe gwarantuje uzyskanie zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy, a w przypadku kobiet pozwala także na otrzymywanie zasiłku macierzyńskiego.

Składka zdrowotna a chorobowa – różnice

Jakie jeszcze różnice występują pomiędzy składką chorobową a zdrowotną?

 

Składka zdrowotna

Składka chorobowa

Obowiązek opłacania Obowiązkowa Dobrowolna
Co gwarantuje? Opiekę zdrowotną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia Zasiłek chorobowy i macierzyński
ZUS preferencyjny a ZUS pełny Bez różnicy – wysokość składki jest stała Niższa w ramach ZUS preferencyjnego
Wysokość składki Uzależniona od liczby prowadzonych działalności Uzależniona od ustalonej podstawy opłacania składek
Możliwość odliczenia Odliczana od kwoty podatku dochodowego Dwie możliwości: zaliczana do kosztów lub odejmowana od dochodu
Wysokość odliczenia Częściowe – 7,75% podstawy wymiaru składki (wysokość składki do opłacenia to 9% podstawy wymiaru składki) Możliwa do odliczenia w całości
Właściwy rachunek bankowy w ZUS Osobne konto „Ubezpieczenie zdrowotne” Łącznie ze składką emerytalną, rentową i wypadkową jako „Ubezpieczenie społeczne”
 

Sprawdź! ZUS – składki za pracownika! Czy wiesz, że są naliczane inaczej niż Twoje?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość