Chat with us, powered by LiveChat

Kto jest podatnikiem w ramach IOSS przy sprzedaży przez Allegro?

ioss allegro

Zastanawiasz się, jak będą wyglądały transakcje przeprowadzane przez Allegro? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Wejście nowych przepisów dotyczących VAT e-commerce stało się faktem. Od 1 lipca 2021 r. musimy się przestawić na zmiany z tym związane. Wiele kwestii na razie wydaje się niedookreślonych, ale nie poddajemy się i podejmujemy wyzwanie w analizowaniu wprowadzonych przepisów. W dzisiejszej publikacji będziemy starali się ustalić, kto jest podatnikiem w ramach IOSS przy sprzedaży przez Allegro.

Platforma internetowa Allegro

Allegro jest to platforma handlowa, która umożliwia przeprowadzanie transakcji. Wystawiane są na niej towary na sprzedaż zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Istnieje wiele szczegółowych zapisów przygotowanych przez Allegro, które w sposób wyczerpujący opisują, jak ma przebiegać handel towarami, jakie obowiązki ma przedsiębiorca.

Platforma Allegro w kontekście VAT e-commerce

Zgodnie z nowymi przepisami nałożone zostały obowiązki poboru i zapłaty podatku VAT na podatników ułatwiających dostawy towarów przy użyciu interfejsu elektronicznego, np. platformy handlowej. Słowem klucz będzie “ułatwianie” dostaw towarów dla sektora konsumentów B2C.

Definicja tego pojęcia znajduje się w rozporządzeniu wykonawczym Unii Europejskiej. Pod pojęciem “ułatwia” należy rozumieć, że platforma ułatwia korzystanie z interfejsu elektronicznego w celu umożliwienia nawiązania kontaktu pomiędzy nabywcą a dostawcą, który oferuje towary na sprzedaż poprzez interfejs elektroniczny, co skutkuje dostawą towarów poprzez ten interfejs elektroniczny. W świetle tej definicji należy przypuszczać, że platforma Allegro może być podatnikiem zobowiązanym do rozliczania podatku VAT.

Sprzedaż przez Allegro a SOTI i IOSS

Platformy internetowe, bez względu na miejsce siedziby, w świetle nowych przepisów są uznawane za podatnika. Na potrzeby podatku VAT wprowadzono fikcję prawną, która polega na tym, że przeniesiona jest odpowiedzialność za zobowiązanie VAT z tytułu określonych dostaw B2C na podatników prowadzących działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu interfejsami elektronicznymi.

Procedura uproszczona IOSS ma zastosowanie jeżeli dochodzi do sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI).

Kiedy Allegro będzie podatnikiem IOSS?

Wydaje się, że jeżeli sprzedaż towarów przez platformę Allegro będzie dotyczyła towarów wysyłanych bezpośrednio z kraju trzeciego do konsumentów w Polsce i w innych krajach w UE, to wówczas Allegro staje się podatnikiem odpowiedzialnym za rozliczenie podatku VAT od przeprowadzonych transakcji. W takiej sytuacji najprościej będzie dokonać rejestracji w kraju siedziby, a więc w Polsce, do procedury uproszczonej IOSS i rozliczać podatek VAT od takich transakcji w deklaracji miesięcznej składanej do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Na potwierdzenie takiego toku rozumowania można przytoczyć przykład opisany w projekcie objaśnień w sprawie VAT e-commerce.

Przykład:

Przedsiębiorca posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce sprzedaje towary osobom prywatnym w różnych państwach członkowskich za pośrednictwem platformy internetowej, która jest zarejestrowana do IOSS w PL. Odzież jest wysyłana do osób prywatnych bezpośrednio z jego zakładu produkcyjnego w kraju trzecim. Przedsiębiorca nie jest zarejestrowany w IOSS w PL. Wartość rzeczywista przesyłek nie przekracza 150 euro. Miejsce dostawy przesyłek jest w odpowiednim państwie członkowskim przeznaczenia (zakończenia wysyłki lub transportu towarów).

Platforma internetowa jest uznana za podatnika zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o VAT. Platforma pobiera w momencie sprzedaży należność za towar wraz z podatkiem VAT, zgodnie z obowiązującą w odpowiednim państwie członkowskim stawką VAT dla tego towaru, następnie musi wykazać podatek od sprzedaży dla poszczególnych państw członkowskich w swojej miesięcznej deklaracji IOSS, składanej do II Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście w Polsce i dokonuje przelewu zadeklarowanej kwoty VAT, do ostatniego dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

W przypadku towarów sprzedawanych za pośrednictwem platformy internetowej, która jest w IOSS, przedsiębiorca nie może naliczać podatku VAT swoim klientom, ponieważ uznaje się, że dostarcza te towary do interfejsu elektronicznego (B2B), a następnie towary uznaje się za dostarczone przez interfejs elektroniczny do klienta (B2C). Dostawa B2B nie podlega opodatkowaniu VAT w UE, ponieważ miejsce dostawy jest w kraju trzecim.

Odpowiednio import tych towarów jest zwolniony od podatku z tytułu importu, jeżeli wszystkie warunki dla zwolnienia w IOSS są spełnione. W tym celu ważny numer IOSS musi być przedstawiony w zgłoszeniu celnym we właściwym urzędzie celnym w momencie importu towarów. (źródło: objaśnienia MF).

Podsumowując, należy podkreślić, że transakcje w ramach IOSS dotyczą jedynie takich sytuacji, w których bezpośrednia dostawa towaru do konsumenta odbywa się z terytorium poza UE, z magazynu lub zakładu produkcyjnego. Jeżeli taka dostawa będzie dokonywana przez platformę Allegro, to wówczas staje się ona podatnikiem VAT zobowiązanym do rozliczenia tego podatku. Jeżeli Allegro skorzysta z procedury IOSS, to nie będzie musiało dokonywać rejestracji do VAT w poszczególnych krajach UE, tylko zapłaci ten VAT w Polsce, składając jedną deklarację rozliczeniową.

Jednak na ten moment samo Allegro nie zajęło stanowiska w temacie, czy spełnia definicję platformy ułatwiającej dostawy towarów. W związku z tym sprawa nie jest rozstrzygnięta, czy to na pewno Allegro, a nie użytkownik sprzedający na platformie będzie zobligowany do rozliczenia podatku VAT. Obecnie czekamy na jakieś informacje ze strony Allegro i jak będziemy w ich posiadaniu podzielimy się tą wiedzą.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość