Proporcjonalny ZUS – dla kogo?

Proporcjonalny ZUS to nowy system wyliczania składek na ubezpieczenie społeczne dla najmniejszych działalności gospodarczych. Zakłada, że wysokość miesięcznej opłaty z tego tytułu będzie zależała od wysokości osiągniętych przez przedsiębiorcę miesięcznych przychodów. Kto będzie mógł skorzystać z proporcjonalnego ZUS?

Proporcjonalny ZUS – tylko przy określonych przychodach

Z proporcjonalnego ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności osiągnęli przychód roczny nieprzekraczający trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku. Oznacza to, że nowy „mały ZUS” w 2019 roku będzie dostępny dla firm, których roczny przychód za 2018 rok będzie niższy niż 63 000 zł (2 100 zł x 30).

Dodatkowe ograniczenia w możliwości skorzystania z proporcjonalnego ZUS

Warto przy tym zaznaczyć, że nieprzekroczenie limitu przychodów to tylko jeden z warunków. Zgodnie z art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadza proporcjonalny ZUS od stycznia 2019 roku, z możliwości takiej – nawet przy nieprzekroczonym limicie – nie będą mogli skorzystać:

  • przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym byli na karcie podatkowej oraz jednocześnie korzystali z podmiotowego zwolnienia z VAT,
  • przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki umożliwiające im korzystanie z dotychczasowego „małego ZUS-u”, tj, ZUS-u preferencyjnego,
  • osoby, które w poprzednim roku podatkowym prowadziły działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych,
  • przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność określoną w art. 8 ust. 6 pkt 2-5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (chodzi tu o twórców i artystów, niektóre osoby wykonujące wolny zawód pod określonymi warunkami, wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, osoby prowadzące szkołę lub przedszkole),
  • przedsiębiorcy, którzy wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Co więcej, proporcjonalny ZUS nie może być stosowany przez osoby prowadzące działalność w formie spółek osobowych (czyli wspólników spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej lub jednoosobowej spółki z o.o., przy czym wyjątek stanowią tu wspólnicy spółki cywilnej, dla których ta forma rozliczeń z ZUS jest dostępna).

 

Jakie plusy i minusy ma preferencyjny ZUS? Sprawdź!
Najważniejsze pytania

Czym jest proporcjonalny ZUS?

Proporcjonalny ZUS to system wyliczania składek dla najmniejszych działalności, który uzależnia wysokość opłat od osiągniętych miesięcznych przychodów.

Proporcjonalny ZUS – kto może skorzystać?

Przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym z tytułu prowadzonej JDG osiągnęli przychód roczny nieprzekraczający trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.

Czy rozwiązanie to posiada ograniczenia?

Tak – między innymi z proporcjonalnego ZUS-u nie skorzystają osoby, które w poprzednim roku podatkowym byli na karcie podatkowej oraz jednocześnie korzystali z podmiotowego zwolnienia z VAT jak również przedsiębiorcy którzy prowadzili działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni.

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań