Blog ifirma.pl

Kwota wolna w zeznaniu rocznym – co zmieni Polski Ład?

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, na czym polega zmiana w kwocie wolnej w Polskim Ładzie? Spróbujemy przybliżyć Ci ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zmiana wysokości kwoty wolnej od podatku stała się hasłem przewodnim Polskiego Ładu. Do wysokości kwoty wolnej podatnik nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Niestety kwota wolna jest dedykowana tylko dla tych osób, które rozliczają swoje dochody według skali podatkowej. Sprawdźmy, jaka będzie różnica w rozliczaniu kwoty wolnej w zeznaniu rocznym składanym za 2022 rok.

Rozliczanie kwoty wolnej do końca 2021 roku

Obecnie, jeszcze do końca 2021 roku, obowiązuje następująca zasada rozliczania kwoty wolnej od podatku w zależności od wysokości kwoty dochodów:

Kwota dochodów
Kwota wolna
Do 8.000 zł 1.360 zł
Od 8.000 zł do 13.000 zł 1.360 zł pomniejszone o: 834,88 zł x (podstawa do podatku-8.000 zł) ÷ 5.000 zł
Od 13.000 zł do 85.528 zł 3.091 zł
Od 85.528 zł do 127.000 zł 525,12 zł pomniejszone o: 525 zł 12 gr x (podstawa obliczenia podatku – 85 528 zł) ÷ 41 472 zł
Powyżej 127.000 zł 0 zł

Jak widać formuła rozliczania kwoty wolnej nie należy do przyjaznych. Dobrze, że najczęściej w naszym imieniu wykonują tę czynność programy informatyczne.

Kwota wolna w Polskim Ładzie

Począwszy od dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2022 roku rozliczanie kwoty wolnej od podatku zmieni się diametralnie. Nie będą już obowiązywały przedziały dotyczące rozliczania kwoty wolnej, a więc jej wyliczanie będzie uproszczone.

Rozliczanie kwoty wolnej w zeznaniu rocznym

Przykład 1.

Przedsiębiorca w 2021 roku osiągnął dochód w wysokości 100.000 zł. W składanym zeznaniu rocznym za 2021 rok będzie mógł odliczyć 341,88 zł, jest to przysługująca kwota wolna od podatku. Natomiast jeśli przedsiębiorca będzie miał takie same dochody za 2022 rok, wówczas będzie mu przysługiwała kwota wolna 5.100 zł.

Wysokość kwoty wolnej przy dochodzie 100.000 zł
2021 rok
2022 rok
341,88 zł
5.100 zł

Przykład 2.

Przedsiębiorca w 2021 roku osiągnął dochód w wysokości 150.000 zł. W składanym zeznaniu rocznym za 2021 rok nie będzie mógł odliczyć kwoty wolnej od podatku w zeznaniu rocznym, przekroczono 127.000 zł. Natomiast jeśli przedsiębiorca będzie miał takie same dochody za 2022 rok wówczas będzie mu przysługiwała kwota wolna 5.100 zł.

Wysokość kwoty wolnej przy dochodzie 150.000 zł
2021 rok
2022 rok
0,00 zł
5.100 zł

Jak widać na powyższych przykładach zasada rozliczania kwoty wolnej w zeznaniu rocznym na nowych zasadach obowiązujących w Polskim Ładzie, będzie uproszczona i przejrzysta. Kwota wolna 5.100 zł będzie przysługiwała bez względu na wysokość osiąganych dochodów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 26 listopada 2021 o 09:01
   EfficientSolutions.pl

   Jak zwykle zamiast uprościć system podatkowy, jeszcze mocniej go skomplikowali.

  2. 3 grudnia 2021 o 12:46
   TED-CAR

   Witam,
   Czy kwotę wolną od podatku będzie można uwzględniać opłacając podatek liniowy ?
   Jakie koszty będzie można odliczać płacąc podatek liniowy w 2022 roku

   Proszę o odpowiedz
   Tadeusz .

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie