Blog ifirma.pl

Limit odliczenia składki zdrowotnej na podatku liniowym 2024

|
|
3 minut czytania
Jesteś na podatku liniowym i zastanawiasz się ile możesz odliczyć składki zdrowotnej w 2024 roku? To dobrze trafiłeś, ten tekst jest właśnie dla ciebie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ustawa o Polskim Ładzie nie daje o sobie zapomnieć, w szczególności jeśli chodzi o osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą. Ustawodawca diametralnie zmienił przepisy i wprowadził obowiązek zapłaty składki zdrowotnej w prowadzonej działalności gospodarczej od kwoty osiąganego dochodu/przychodu. Do tego przedsiębiorcy nie odliczą zapłaconej składki zdrowotnej od podatku, tylko niektórzy mogą pomniejszyć dochód/przychód do opodatkowania. W dzisiejszej publikacji napiszemy ile wynosi limit odliczenia składki zdrowotnej na podatku liniowym w 2024 roku.

Ile wynosi składka zdrowotna na podatku liniowym?

Przedsiębiorcy, którzy wybrali jako formę opodatkowania dochodów podatek liniowy mają obowiązek co miesiąc naliczyć i zapłacić 4,9% od osiągniętego dochodu w działalności gospodarczej. Przy czym przy wyliczaniu składki zdrowotnej brany jest pod uwagę dochód osiągnięty w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który opłacana jest składka. Do naliczania składki zdrowotnej za miesiąc styczeń 2024 r. brany jest pod uwagę dochód za miesiąc grudzień 2023 r.

Ważne! Rokiem składkowym w przypadku podatku liniowego nie jest rok kalendarzowy tylko okres od 1 lutego do 31 stycznia

Wybierając opodatkowanie podatkiem liniowym przedsiębiorca musi pamiętać, że w 2024 roku nie może zapłacić składki zdrowotnej niższej niż 381,78 zł, co stanowi 9% minimalnego wynagrodzenia na dzień 01.01.2024 r. (4.242 zł x 9%). Jest to tzw. minimalna składka zdrowotna, którą zapłacą przedsiębiorcy o niższych dochodach.

Limit odliczenia składki zdrowotnej na podatku liniowym 2024

Zapłata składki zdrowotnej od podstawy, w której znajdzie się dochód w działalności gospodarczej przysparza wielu problemów zarówno przedsiębiorcom, jak i księgowym. Podkreśla się, że co do zasady jest to taki sam dochód jak w działalności, ale praktyka pokazuje, że jednak nie zawsze. Dodatkowo nie można odliczyć zapłaconej składki zdrowotnej od podatku tylko na podatku liniowym od dochodu. Począwszy od 1 lipca 2022 roku został wprowadzony limit zapłaconej składki zdrowotnej określający kwotę, którą można odliczyć od dochodu. Kwota tego limitu znajduje się w obwieszczeniu Ministra Finansów, zobaczmy ile wynosi w 2024 roku i jak się kształtowała na przestrzeni wszystkich lat.

Okres
Limit składki zdrowotnej
2022 rok
8.700 zł
2023 rok
10.200 zł
2024 rok
11.600 zł

Składka zdrowotna w podatku liniowym – jak ją obliczyć?

Nie trudno zauważyć, że w obwieszczeniu na temat wysokości limitu odliczenia składki zdrowotnej na podatku liniowym pojawia się informacja, że może być dokonane na dwa sposoby.

Odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej można dokonać:
 1. Poprzez zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów.
 2. Poprzez odliczenie od dochodu, czyli pomniejszenie podstawy do opodatkowania
Wybór sposobu rozliczenia wpłaconej składki zdrowotnej należy do przedsiębiorcy

Podsumowanie

Chyba żaden przedsiębiorca nie jest zadowolony z wprowadzenia zmian z rozliczaniem składki zdrowotnej dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Postulaty w sprawie zmiany zasad rozliczania pojawiają się z różnych stron i mówi się także o powrocie do starych zasad lub innej formuły. Kiedy jednak to nastąpi nie wiadomo, dlatego na razie przedsiębiorcy muszą pamiętać, że na podatku liniowym należy zapłacić 4,9% składki zdrowotnej, a w 2024 roku można odliczyć w ramach limitu kwotę 11.600 zł zapłaconej składki zdrowotnej od dochodu lub zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie