Blog ifirma.pl

Limit odliczenia składki zdrowotnej wzrośnie w 2023 roku

|
|
3 minut czytania
Wybrałeś opodatkowanie na podatku liniowym? Sprawdź ile odliczysz składki zdrowotnej w 2023 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Odkąd zaczął obowiązywać Polski Ład wiele się zmieniło jeżeli chodzi o rozliczanie składki zdrowotnej. Obecnie nie wszyscy przedsiębiorcy mogą odliczyć zapłaconą składkę zdrowotną. Jeżeli już nawet takie odliczenie jest możliwe, to tylko od dochodu a nie od podatku, jak to miało miejsce do końca 2021 roku. W dzisiejszej publikacji napiszemy ile będzie wynosił limit odliczenia składki zdrowotnej w 2023 roku i kto może z niego skorzystać.

Limit odliczenia składki zdrowotnej dla kogo?

Jeżeli chodzi o limit odliczenia składki zdrowotnej, to odnosi się on tylko do przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, pisaliśmy już o tym niejednokrotnie na Limit odliczenia składki zdrowotnej dla kogo?

Jeżeli chodzi o limit odliczenia składki zdrowotnej, to odnosi się on tylko do przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, pisaliśmy już o tym niejednokrotnie nałamach naszych publikacji. Zmiana ustawy o Polskim Ładzie podpisana przez Prezydenta w czerwcu 2022 roku pozwoliła na zmniejszenie dochodu do opodatkowania przez przedsiębiorców opłacających podatek liniowy, za cały 2022 rok jest to limit wynoszący 8.700 zł. Począwszy od 2023 roku limit ten zostanie podwyższony, zobaczmy o ile.

O ile wzrośnie limit odliczenia składki zdrowotnej w 2023 roku?

Jak można przeczytać w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2022 r. zmieniła się wysokość kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne zaliczanej do kosztów uzyskania przychodów lub odliczanej od dochodu, w roku 2023.

Limit odliczenia składki zdrowotnej na podatku liniowym
W 2022 roku
W 2023 roku
8.700 zł
10.200 zł

Jak widać limit został podwyższony o kwotę 1.500 zł.

W jaki sposób może być odliczana zapłacona składka zdrowotna?

Napisaliśmy już, że składka zdrowotna pomniejsza dochód do opodatkowania, ale przedsiębiorca może zdecydować, w jaki sposób rozliczy taki limit, ma dwie mozliwości:

Odliczyć zapłaconą składkę zdrowotną od dochodu
Zaliczyć zapłaconą składkę zdrowotna do kosztów uzyskania przychodów

Bez względu na to, jaki sposób zostanie wybrany przez przedsiębiorcę, to i tak zapłaci on mniejszy podatek dochodowy. Jednak jak się okazuje metoda zaliczenia nie pozostaje bez wpływu na inne rozliczenia, szczegóły poniżej.

Sposób odliczenia składki zdrowotnej
Od dochodu
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów
Nie pomniejsza dochodu do składki zdrowotnej Pozwala pomniejszyć dochód do opłacania składki zdrowotnej
Bez wpływu na wysokość straty podatkowej Zwiększa wysokość straty podatkowej

Decyzja o sposobie rozliczenia należy do przedsiębiorcy a przedstawione zasady mogą się okazać pomocne przy jej podjęciu.

Podsumowanie

Limit odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej ma być co roku waloryzowany a więc będziemy na bieżąco informowali o aktualnie obowiązujących w kolejnych latach. Kwoty limitów są publikowane w obwieszczeniu Ministra Finansów. Odliczenie pełnej kwoty limitu 10.200 zł pozwoli przedsiębiorcy na pomniejszenie podatku do zapłaty za cały 2023 rok o kwotę 1.938 zł (10.200 zł x 19%). Dodatkowo, jeżeli zaliczymy kwotę 10.200 zł do kosztów uzyskania przychodów pozwoli to na zapłatę mniejszej składki na ubezpieczenie zdrowotne o kwotę 499,80 zł (10.200 zł x 4,9%). Pamiętajmy, że dopiero opłacenie składki zdrowotnej jest podstawą do skorzystania z limitu odliczenia.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie