Limit odliczenia składki zdrowotnej wzrośnie w 2023 roku

limit odliczenia składki zdrowotnej 2023

Wybrałeś opodatkowanie na podatku liniowym? Sprawdź ile odliczysz składki zdrowotnej w 2023 roku.

Odkąd zaczął obowiązywać Polski Ład wiele się zmieniło jeżeli chodzi o rozliczanie składki zdrowotnej. Obecnie nie wszyscy przedsiębiorcy mogą odliczyć zapłaconą składkę zdrowotną. Jeżeli już nawet takie odliczenie jest możliwe, to tylko od dochodu a nie od podatku, jak to miało miejsce do końca 2021 roku. W dzisiejszej publikacji napiszemy ile będzie wynosił limit odliczenia składki zdrowotnej w 2023 roku i kto może z niego skorzystać.

Limit odliczenia składki zdrowotnej dla kogo?

Jeżeli chodzi o limit odliczenia składki zdrowotnej, to odnosi się on tylko do przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, pisaliśmy już o tym niejednokrotnie na Limit odliczenia składki zdrowotnej dla kogo?

Jeżeli chodzi o limit odliczenia składki zdrowotnej, to odnosi się on tylko do przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, pisaliśmy już o tym niejednokrotnie nałamach naszych publikacji. Zmiana ustawy o Polskim Ładzie podpisana przez Prezydenta w czerwcu 2022 roku pozwoliła na zmniejszenie dochodu do opodatkowania przez przedsiębiorców opłacających podatek liniowy, za cały 2022 rok jest to limit wynoszący 8.700 zł. Począwszy od 2023 roku limit ten zostanie podwyższony, zobaczmy o ile.

O ile wzrośnie limit odliczenia składki zdrowotnej w 2023 roku?

Jak można przeczytać w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2022 r. zmieniła się wysokość kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne zaliczanej do kosztów uzyskania przychodów lub odliczanej od dochodu, w roku 2023.

Limit odliczenia składki zdrowotnej na podatku liniowym
W 2022 roku
W 2023 roku
8.700 zł
10.200 zł

Jak widać limit został podwyższony o kwotę 1.500 zł.

W jaki sposób może być odliczana zapłacona składka zdrowotna?

Napisaliśmy już, że składka zdrowotna pomniejsza dochód do opodatkowania, ale przedsiębiorca może zdecydować, w jaki sposób rozliczy taki limit, ma dwie mozliwości:

Odliczyć zapłaconą składkę zdrowotną od dochodu
Zaliczyć zapłaconą składkę zdrowotna do kosztów uzyskania przychodów

Bez względu na to, jaki sposób zostanie wybrany przez przedsiębiorcę, to i tak zapłaci on mniejszy podatek dochodowy. Jednak jak się okazuje metoda zaliczenia nie pozostaje bez wpływu na inne rozliczenia, szczegóły poniżej.

Sposób odliczenia składki zdrowotnej
Od dochodu
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów
Nie pomniejsza dochodu do składki zdrowotnej Pozwala pomniejszyć dochód do opłacania składki zdrowotnej
Bez wpływu na wysokość straty podatkowej Zwiększa wysokość straty podatkowej

Decyzja o sposobie rozliczenia należy do przedsiębiorcy a przedstawione zasady mogą się okazać pomocne przy jej podjęciu.

Podsumowanie

Limit odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej ma być co roku waloryzowany a więc będziemy na bieżąco informowali o aktualnie obowiązujących w kolejnych latach. Kwoty limitów są publikowane w obwieszczeniu Ministra Finansów. Odliczenie pełnej kwoty limitu 10.200 zł pozwoli przedsiębiorcy na pomniejszenie podatku do zapłaty za cały 2023 rok o kwotę 1.938 zł (10.200 zł x 19%). Dodatkowo, jeżeli zaliczymy kwotę 10.200 zł do kosztów uzyskania przychodów pozwoli to na zapłatę mniejszej składki na ubezpieczenie zdrowotne o kwotę 499,80 zł (10.200 zł x 4,9%). Pamiętajmy, że dopiero opłacenie składki zdrowotnej jest podstawą do skorzystania z limitu odliczenia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość