Refleksja nad wydajnością jest jednym z najważniejszych sposobów wpływania na sukces firmy. Kluczowe wskaźniki efektywności pozwalają odzwierciedlić sukces firmy i przedstawić przyszłą strategię z dobrze ugruntowanej pozycji.
Wskaźniki efektywności to określone dane używane do oceny postępów przedsiębiorstwa w stosunku do założonych celów biznesowych. Jest ich zazwyczaj bardzo dużo, dlatego często zawęża się ten obszar do kluczowych wskaźników efektywności (KPI). Są to zazwyczaj dwa punkty danych, które najdokładniej obrazują, które działania najlepiej przybliżają do realizacji planu.
Sukces firmy zależy od jej umiejętności dostosowania się do wymagań rynku. Pomiar podstawowych czynności za pomocą omawianych wskaźników obrazuje, w jakiej kondycji jest przedsiębiorstwo i jakie aspekty wymagają poprawy.
Wskaźniki KPI kreuje się na podstawie określonych celów (krótko- i długoterminowych), misji i wartości przedsiębiorstwa. Z każdego z nich najlepiej wyodrębnić przynajmniej jeden. Wybrane mierniki powinny współgrać z całym procesem zarządzania strategicznego.
Opierają się na zbieraniu informacji z danych finansowych – rachunku zysków i strat, zestawieniu aktywów i pasywów, wzrostu kosztów lub przychodów. Ich wadą jest fakt, że nie są w stanie przedstawić przyczyn danej sytuacji, gdyż opierają się na twardych danych.
Odnoszą się do wartości niematerialnych (nieujętych w sprawozdaniach finansowych), które mają duże znaczenie dla firmy np. relacje z klientami, sprzedaż, jakość, świadomość marki.
Prawidłowe korzystanie z KPI wymaga w pierwszej kolejności zrozumienia zależności pomiędzy wskaźnikami finansowymi a niefinansowymi. Przykładowo – pozytywne relacje z klientami wpływają na ich lojalność i przywiązanie do marki, które następnie owocują większą sprzedażą.
To popularna metoda w zarządzaniu, umożliwiająca definiowanie osiągalnych celów. Chcąc wyodrębnić idealne kluczowe wskaźniki efektywności dla Twojego biznesu, zwróć uwagę, aby były one:
Kluczowe wskaźniki efektywności są indywidualne dla danej branży i aktualnej sytuacji firmy. Wynika to z faktu, że w zależności od jej specyfiki jedne KPI mogą mieć duże znaczenie w osiąganiu celów, a inne – wcale.
Posłużymy się przykładem fikcyjnego sklepu internetowego. W branży e-commerce poszczególne KPI są powszechnie stosowane, ponieważ dostarczają wielu cennych informacji o wydajności i efektywności podejmowanych działań.
Przykładowym celem strategicznym dla naszego przedsiębiorstwa może być zwiększenie wyniku EBITDA, czyli “czystego” zysku z działalności operacyjnej przedsiębiorstwa o 20 % do roku 2024.
Większość danych, dotyczących zwłaszcza twardych danych, znajdziesz w sprawozdaniach finansowych firmy itp. Natomiast w przypadku KPI niefinansowych – pomoże Ci podstawowe narzędzie do śledzenia statystyk, czyli Google Analytics. Umożliwia ono badanie ruchu na Twojej stronie, konwersję, popularność oferowanych produktów, wartość dokonywanych transakcji itd.
Podsumowując, korzystając ze wskaźników KPI możesz uzyskać wiele informacji o Twoim biznesie, obserwować pojawiające się trendy i wykorzystywać tę wiedzę, aby budować silną pozycję na rynku. Na dodatek, będziesz mógł/-a szybciej osiągnąć postawione cele strategiczne i osiągnąć wysokie zyski.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!