Powrót

Materiały/towary wykorzystywane do świadczenia usługi jak powinny być księgowane?

materiały i towary do świadczenia usług

Prowadzisz działalność usługową i nie wiesz jak prawidłowo ewidencjonować zakupy z nimi związane w PKPiR? Ten artykuł jest dla ciebie.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

O ile przy działalności handlowej większość przedsiębiorców nie ma problemów z właściwym ujęciem zakupów w PKPiR to już działalność usługowa może takich problemów przysparzać. Rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w sposób szczegółowy odnosi się do właściwego ujmowania dokumentów księgowych, jednak nie wszystkie kwestie są w nim opisane wprost.

Każdy rodzaj działalności gospodarczej wiąże się z określoną specyfiką. To co dla jednych firm będzie materiałem podstawowym, dla innych będzie materiałem związanym z bieżącym funkcjonowaniem firmy. Będzie się to wiązało z prawidłowym zdefiniowaniem i ujęciem w PKPiR.

Co to jest usługa?

Termin usługa oznacza wszelkie czynności związane z pracą nieprodukcyjną. Usługa nie ma charakteru materialnego. Z punktu widzenia zarządzania charakteryzuje ją:

 • Niematerialność – co oznacza, że nie można jej zobaczyć, poczuć, usłyszeć czy spróbować.
 • Nietrwałość – nie da się jej magazynować.
 • Różnorodność – nie da się ich znormalizować, uregulować zbiorem przepisów i norm.
 • Nierozdzielność – usługa jest ściśle powiązana z osobą wykonawcy.

Usługa w PKPiR

Rozporządzenie w sprawie prowadzenia PKPiR nie zawiera zbyt wielu uregulowań dotyczących jedynie usług.
W części słownikowej możemy się dowiedzieć, że:

 • materiały (surowce) podstawowe są to te, które przy świadczeniu usług stają się główną substancja gotowego wyrobu,
 • wyrobami gotowymi są również wykonane usługi,
 • produkcją niezakończoną lub produkcją w toku są również usługi przed ich ukończeniem,
 • kosztem wytworzenia są wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z wykonaniem usług,
 • zapisów w PKPiR dotyczących sprzedaży usług dokonuje się w kol. 7 na podstawie faktur, na podstawie dowodu wewnętrznego – sprzedaż nieobjęta fakturami, na podstawie raportów z kasy fiskalnej.
▲ wróć na początek

W jaki sposób ewidencjonować materiały w PKPiR?

Materiały (surowce) wykorzystywane do działalności usługowej powinny się znaleźć w kol. 10 PKPiR. Natomiast koszty uboczne związane z ich zakupem np. transport, w kol. 11. Pozostałe materiały powinny się znaleźć w kol. 13.

Jakie materiały znajdą się w kol. 10 zależy od rodzaju świadczonej usługi. A oto przykłady:

Przykład 1

Pani Krysia jest fryzjerką. W swojej działalności dokonuje zakupów: szamponów, odżywek do włosów, lakierów, farb. Wszystkie te zakupy powinny się znaleźć w kol. 10 PKPiR, ponieważ są to materiały podstawowe i pomocnicze wykorzystywane w tego rodzaju działalności. Zakup grzebieni, szczotek, nożyczek, suszarek, ręczników powinien być traktowany jako koszty pozostałe i znaleźć się w kol. nr 13.

Przykład 2

Pan Jan zajmuje się naprawą samochodów. Do realizacji usługi wykorzystuje części samochodowe, które montuje w naprawianych pojazdach. W tym przypadku części samochodowe, oleje, smary będą stanowiły materiały podstawowe i pomocnicze i znajdą się w kol. 10 PKPiR. Natomiast narzędzia, którymi dokonuje napraw, rękawice, ubrania robocze, znajdą się w kol. 13.

Przykład 3

Pan Zbigniew świadczy usługi budowlane i budowlano-montażowe. Do wykonania usługi potrzebne mu są różnego rodzaju materiału budowlne: cement, piasek, kleje, farby, cegły, płyty gipsowe, glazura, wiele innych, które zużywa przy ich realizacji. Te materiały podstawowe i pomocnicze powinny się znaleźć w kol. 10. Zakup narzędzi: pędzle, wiertła, wiertarki, drabiny, miarki, ubrania robocze znajdą się w kol. nr. 13.

Przykład 4

Pan Marek wykonuje prace projektowe. Przy ich wykonywaniu korzysta z usług firm wydających opinie dla przykładu: kominiarskie, gazownicze, wodno-kanalizacyjne. W tej sytuacji koszty usług podwykonawców powinny się znaleźć w kol. 10 PKPiR. Do takiego stanowiska przychylają się również organy podatkowe dla przykładu w interpretacji indywidualnej z 05.01.2016 r. nr ITPB1/4511-1061/15/DP.

O czym pamiętać na koniec roku?

Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą prowadzenia PKPiR wszystkie materiały i towary, które znajdą się w kol. 10 muszą być ujęte w spisie z natury jaki sporządza się na zakończenie roku podatkowego. Zasada ta obowiązuje również w działalności usługowej. Wszystkie materiały, które nie zostały wykorzystane w firmie na 31 grudnia powinny znaleźć się w remanencie końcoworocznym. Wyceny dokonuje się według cen zakupu lub nabycia. Przy wyliczaniu podatku dochodowego w zeznaniu rocznym należy uwzględnić różnice remanentowe pomiędzy początkowym a końcowym.

Księgowanie kosztów w PKPiR – do czego służą poszczególne kolumny sprawdź.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak księgować materiały do wykonania usługi?

  Materiały (surowce) wykorzystywane do działalności usługowej powinny się znaleźć w kol. 10 PKPiR. Natomiast koszty uboczne związane z ich zakupem np. transport, w kol. 11. Pozostałe materiały powinny się znaleźć w kol. 13.

 2. 🔸Co z materiałami niezużytymi do wykonania usługi?

  Wszystkie materiały, które nie zostały wykorzystane w firmie na 31 grudnia powinny znaleźć się w remanencie końcoworocznym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość