Materiały/towary wykorzystywane do świadczenia usługi jak powinny być księgowane?

materiały i towary do świadczenia usług

Prowadzisz działalność usługową i nie wiesz jak prawidłowo ewidencjonować zakupy z nimi związane w PKPiR? Ten artykuł jest dla ciebie.

O ile przy działalności handlowej większość przedsiębiorców nie ma problemów z właściwym ujęciem zakupów w PKPiR to już działalność usługowa może takich problemów przysparzać. Rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w sposób szczegółowy odnosi się do właściwego ujmowania dokumentów księgowych, jednak nie wszystkie kwestie są w nim opisane wprost.

Każdy rodzaj działalności gospodarczej wiąże się z określoną specyfiką. To co dla jednych firm będzie materiałem podstawowym, dla innych będzie materiałem związanym z bieżącym funkcjonowaniem firmy. Będzie się to wiązało z prawidłowym zdefiniowaniem i ujęciem w PKPiR.

Co to jest usługa?

Termin usługa oznacza wszelkie czynności związane z pracą nieprodukcyjną. Usługa nie ma charakteru materialnego. Z punktu widzenia zarządzania charakteryzuje ją:

 • Niematerialność – co oznacza, że nie można jej zobaczyć, poczuć, usłyszeć czy spróbować.
 • Nietrwałość – nie da się jej magazynować.
 • Różnorodność – nie da się ich znormalizować, uregulować zbiorem przepisów i norm.
 • Nierozdzielność – usługa jest ściśle powiązana z osobą wykonawcy.

Usługa w PKPiR

Rozporządzenie w sprawie prowadzenia PKPiR nie zawiera zbyt wielu uregulowań dotyczących jedynie usług.
W części słownikowej możemy się dowiedzieć, że:

 • materiały (surowce) podstawowe są to te, które przy świadczeniu usług stają się główną substancja gotowego wyrobu,
 • wyrobami gotowymi są również wykonane usługi,
 • produkcją niezakończoną lub produkcją w toku są również usługi przed ich ukończeniem,
 • kosztem wytworzenia są wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z wykonaniem usług,
 • zapisów w PKPiR dotyczących sprzedaży usług dokonuje się w kol. 7 na podstawie faktur, na podstawie dowodu wewnętrznego – sprzedaż nieobjęta fakturami, na podstawie raportów z kasy fiskalnej.
▲ wróć na początek

W jaki sposób ewidencjonować materiały w PKPiR?

Materiały (surowce) wykorzystywane do działalności usługowej powinny się znaleźć w kol. 10 PKPiR. Natomiast koszty uboczne związane z ich zakupem np. transport, w kol. 11. Pozostałe materiały powinny się znaleźć w kol. 13.

Jakie materiały znajdą się w kol. 10 zależy od rodzaju świadczonej usługi. A oto przykłady:

Przykład 1

Pani Krysia jest fryzjerką. W swojej działalności dokonuje zakupów: szamponów, odżywek do włosów, lakierów, farb. Wszystkie te zakupy powinny się znaleźć w kol. 10 PKPiR, ponieważ są to materiały podstawowe i pomocnicze wykorzystywane w tego rodzaju działalności. Zakup grzebieni, szczotek, nożyczek, suszarek, ręczników powinien być traktowany jako koszty pozostałe i znaleźć się w kol. nr 13.

Przykład 2

Pan Jan zajmuje się naprawą samochodów. Do realizacji usługi wykorzystuje części samochodowe, które montuje w naprawianych pojazdach. W tym przypadku części samochodowe, oleje, smary będą stanowiły materiały podstawowe i pomocnicze i znajdą się w kol. 10 PKPiR. Natomiast narzędzia, którymi dokonuje napraw, rękawice, ubrania robocze, znajdą się w kol. 13.

Przykład 3

Pan Zbigniew świadczy usługi budowlane i budowlano-montażowe. Do wykonania usługi potrzebne mu są różnego rodzaju materiału budowlne: cement, piasek, kleje, farby, cegły, płyty gipsowe, glazura, wiele innych, które zużywa przy ich realizacji. Te materiały podstawowe i pomocnicze powinny się znaleźć w kol. 10. Zakup narzędzi: pędzle, wiertła, wiertarki, drabiny, miarki, ubrania robocze znajdą się w kol. nr. 13.

Przykład 4

Pan Marek wykonuje prace projektowe. Przy ich wykonywaniu korzysta z usług firm wydających opinie dla przykładu: kominiarskie, gazownicze, wodno-kanalizacyjne. W tej sytuacji koszty usług podwykonawców powinny się znaleźć w kol. 10 PKPiR. Do takiego stanowiska przychylają się również organy podatkowe dla przykładu w interpretacji indywidualnej z 05.01.2016 r. nr ITPB1/4511-1061/15/DP.

O czym pamiętać na koniec roku?

Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą prowadzenia PKPiR wszystkie materiały i towary, które znajdą się w kol. 10 muszą być ujęte w spisie z natury jaki sporządza się na zakończenie roku podatkowego. Zasada ta obowiązuje również w działalności usługowej. Wszystkie materiały, które nie zostały wykorzystane w firmie na 31 grudnia powinny znaleźć się w remanencie końcoworocznym. Wyceny dokonuje się według cen zakupu lub nabycia. Przy wyliczaniu podatku dochodowego w zeznaniu rocznym należy uwzględnić różnice remanentowe pomiędzy początkowym a końcowym.

Księgowanie kosztów w PKPiR – do czego służą poszczególne kolumny sprawdź.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak księgować materiały do wykonania usługi?

  Materiały (surowce) wykorzystywane do działalności usługowej powinny się znaleźć w kol. 10 PKPiR. Natomiast koszty uboczne związane z ich zakupem np. transport, w kol. 11. Pozostałe materiały powinny się znaleźć w kol. 13.

 2. 🔸Co z materiałami niezużytymi do wykonania usługi?

  Wszystkie materiały, które nie zostały wykorzystane w firmie na 31 grudnia powinny znaleźć się w remanencie końcoworocznym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość