Powrót

Metoda kasowa i odwrotne obciążenie a VAT

odwrotne obciążenie VAT

Generalnie podatnik, który ma prawo do odliczenia VAT odliczonego, może to zrobić w okresie, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej, niż w okresie otrzymania faktury. Tymczasem w przypadku małych podatników stosujących metodę kasową obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie otrzymania zapłaty.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Czym jest metoda kasowa i odwrotne obciążenie? Co w przypadku faktury za usługi budowlane? Główną zaletą metody kasowej, jak i również jej głównym założeniem, jest uzależnienie obowiązku opłaty VAT z wystawionej faktury od uregulowania należności przez kontrahenta. Z kolei przy sprzedaży towarów objętych odwrotnym obciążeniem to nabywca zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT należnego – zamiast sprzedawcy, który dokonuje dostawy towarów. Sprawdź, jak rozliczać VAT w przypadku kolizji przepisów!

Metoda kasowa a odliczenie VAT

Generalnie podatnik, który ma prawo do odliczenia VAT odliczonego, może to zrobić w okresie, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej, niż w okresie otrzymania faktury.

Tymczasem w przypadku małych podatników stosujących metodę kasową obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie otrzymania zapłaty. Reasumując – jeśli otrzymaliśmy fakturę z adnotacją „metoda kasowa”, VAT możemy odliczyć dopiero po zapłaceniu zobowiązania.

Metoda kasowa i odwrotne obciążenie

Kiedy na fakturze oprócz adnotacji „metoda kasowa” pojawia się także fraza „odwrotne obciążenie”, nabywca powinien zarówno naliczyć podatek VAT należny dla transakcji, jak i odliczyć go w postaci podatku naliczonego. Kiedy należy to zrobić?

Generalnie organy skarbowe stoją na stanowisku, że naliczenia VAT należy w takiej sytuacji dokonać według zasad, które stosowałby sprzedawca, gdyby to on naliczał VAT. Zatem rozliczenia VAT należałoby w tym przypadku dokonać dopiero w momencie zapłacenia kontrahentowi za fakturę.

Przykład. Firma X otrzymała 12 października fakturę z datą sprzedaży i wystawienia 5 października, za zakup blachy, z adnotacją „metoda kasowa” oraz „odwrotne obciążenie”. Termin płatności przypadał na 12 listopada.

Za fakturę zapłacono 12 listopada. VAT z transakcji – należny oraz naliczony – został rozliczony w deklaracji za listopad.

Co z usługami budowlanymi?

Do specyficznej sytuacji dochodzi, gdy mały podatnik wystawia fakturę z odwrotnym obciążeniem za usługi budowlane. Usługi budowlane są wyjątkiem, w którym obowiązek podatkowy powstaje w momencie:

  • Wystawienia faktury (do 30 dni od wykonania usługi), lub
  • Upływu 30 dni od wykonania usługi – gdy nie wystawiono faktury bądź wystawiono ją z opóźnieniem.

Mamy zatem dwie zasady powstania obowiązku podatkowego:

  • W dacie wystawienia faktury – usługi budowlane
  • W dacie zapłaty – metoda kasowa.
Przykład

Firma Y otrzymała fakturę za wykonane przez podwykonawcę (małego podatnika) usługi budowlane – data sprzedaży 5 października, data wystawienia – 15 października. Termin płatności za fakturę przypada 15 listopada.

Przedsiębiorstwo uregulowało należność 15 listopada. Kiedy zatem należy dokonać rozliczenia VAT:

  • W deklaracji za październik, zgodnie z datą wystawienia faktury, czy
  • W deklaracji za listopad, zgodnie z datą zapłaty?

Niestety, w oficjalnym orzecznictwie trudno jest znaleźć jednoznaczne wyjaśnienie. W interpretacjach indywidualnych KIS przedstawia opinię, że pierwszeństwo mają w tym wypadku przepisy dotyczące usług budowlanych – a więc VAT rozliczamy z datą wystawienia faktury. Zdarzają się też jednak odpowiedzi MF odmienne, według których stosowana powinna być to metoda kasowa – zatem rozliczenie w dacie zapłaty.

W związku z powyższym gdy spotkamy się z „kolizyjną” fakturą, warto zwrócić się o wydanie interpretacji indywidualnej. Ewentualnie można samodzielnie przyjąć jedną z metod postępowania i czekać na oficjalne stanowisko MF.

Potrzebujesz interpretacji? Sprawdź, jak krok po kroku złożyć wniosek!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość