Mieszkanie dla pracownika w delegacji a PIT i ZUS

Delegowanie pracowników wiąże się z koniecznością uregulowania przez pracodawcę kosztów podróży służbowej – w tym noclegu. Czasem w sytuacji, gdy podróż służbowa do oddalonej miejscowości trwa przez dłuższy czas, bardziej opłacalne niż hotel może być wynajęcie mieszkania dla pracownika. Czy będzie to miało wpływ na podatek dochodowy i ZUS pracownika?

Świadczenia na rzecz pracownika

Oczywistym wydaje się być fakt, że pensja pracownika – jako jego przychód – podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznym; i jest podstawą do wyliczenia składek ZUS. Warto jednak zwrócić uwagę, że według przepisów nie tylko wypłata stanowi przychód pracownika – także inne, pozapłacowe świadczenia mogą zostać potraktowane jako przychód. Przykładem jest sytuacja, w którym pracownik zamieszkuje mieszkanie należące do pracodawcy i nie ponosi z tego tytułu kosztów lub są to koszty znacznie obniżone w stosunku do ceny rynkowej. Z drugiej strony, do świadczeń na rzecz pracownika nie zalicza się pokrycia kosztów lub zwrotu wydatków za podróż służbową – w takiej sytuacji pracownik nie otrzymuje bowiem korzyści polepszających jego interes prywatny, działa natomiast w interesie swojego pracodawcy.

Mieszkanie dla pracownika w delegacji – jak rozliczyć?

Zgodnie ze wskazanymi powyżej zasadami może pojawić się wątpliwość w kwestii mieszkania, wynajmowanego przez firmę dla pracownika w delegacji. Z jednej strony pracodawca opłaca bowiem lokal mieszkalny dla swojego pracownika, z drugiej jednak – pracownik zamieszkujący ten lokal pozostaje cały czas w podróży służbowej, realizując w miejscu delegowania interesy swojego pracodawcy. Zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i organy skarbowe reprezentują w tym przypadku pogląd, że opłacenie mieszkania dla pracownika przebywającego w podróży służbowej nie wpłynie na jego podatek dochodowy ani składki ZUS. Podstawą takiego toku rozumowania jest przede wszystkim Wyrok Trybunału Konstytucyjnego – zgodnie z nim, aby świadczenia zostały zaliczone do przychodu pracownika z tytułu stosunku pracy, powinny być:
  • Przyjęte dobrowolnie przez pracownika
  • Spełnione w jego interesie
  • Wymierne i przypisane do konkretnego zatrudnionego.
Wynajem lokalu dla pracownika, który przebywa w podróży służbowej w celu i z polecenia pracodawcy, nie może być potraktowany jako świadczenie leżące w interesie pracownika, lecz jego zwierzchnika. Dlatego też wydatki poniesione na najem przedsiębiorca powinien potraktować jako zwrot kosztów podróży służbowej, a nie nieodpłatne świadczenie dla zatrudnionego.
Przedsiębiorca w delegacji? Sprawdź, jak rozliczyć wydatki na własną podróż służbową!
Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

1 dzień temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

1 dzień temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

1 dzień temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

1 dzień temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu