Delegacja krajowa przedsiębiorcy

delegacja krajowa przedsiębiorcy - jak ją rozliczyć?

Załatwiasz sprawy firmy jeżdżąc po kraju? Sprawdź, jakie koszty można rozliczyć z podróży związanych z prowadzoną firmą.

Przedsiębiorcy najczęściej załatwiają sprawy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przez telefon, czy maila. Nie wszystkie tematy można jednak w ten sposób rozstrzygnąć. Często odbywają się różnego rodzaju targi branżowe, pokazy, decydujemy się na zakup maszyn, urządzeń i innych środków trwałych do firmy, które należy zobaczyć, przetestować, czy zwyczajnie musimy się spotkać osobiście z kontrahentem, aby omówić sprawy biznesowe. Oczywiście powodów, dla których przedsiębiorca przebywa w delegacji może być znacznie więcej. W cyklu artykułów na ten temat dzisiaj opiszemy delegację krajową przedsiębiorcy.

Kiedy mówimy o podróży służbowej?

Bazując na interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów za podróż służbową osoby prowadzącej działalność gospodarczą należy uznać wykonywanie zadania w ramach prowadzonej firmy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba przedsiębiorcy lub stałe miejsce wykonywania działalności. Pojęcie jest bardzo ogólne, więc na tej podstawie można uznać, że każdy wyjazd, który ma związek z prowadzoną działalnością odbywa się w ramach delegacji.

Wydatki w podróży służbowej krajowej

Odbywając podróż służbową przedsiębiorca ponosi pewne określone kategorie kosztów, które muszą mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ustawy o PIT) będzie można rozliczyć w ramach odbytej delegacji, a zaliczamy do nich:

 1. Koszty przejazdu.
 2. Koszty noclegu.
 3. Koszty dojazdu środkami komunikacji miejskiej.
 4. Inne wydatki.
 5. Dieta.

W publikacji będziemy po kolei omawiali sposób rozliczania poszczególnych rodzajów kosztów.

Koszty przejazdu

Koszty dojazdu w zależności od środka transportu będą wyglądały następująco:

 1. Przejazd samochodem osobowym:
  • paliwo – na podstawie faktur,
  • przejazd autostradą płatną – faktura, bilet jednorazowy jeżeli zawiera niezbędne dane z rozporządzenia,
  • parkowanie samochodu – bilet z parkometru, kupon, bilet jednorazowy załączony do sporządzonego dowodu wewnętrznego,
Więcej informacji na temat, w jaki sposób prawidłowo udokumentować delegację przedsiębiorcy można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Noclegi – koszty i podatek VAT

Pamiętajmy, że w ustawie o podatku VAT wymienione są pewne usługi, od których nie można odliczyć podatku, należą do nich m.in. usługi noclegowe. Noclegi w podróży służbowej krajowej przedsiębiorcy znajdą się w takim przypadku w kwocie brutto w kosztach uzyskania przychodów. Podstawą do zaksięgowania wydatku będzie faktura bądź rachunek obejmująca nabytą usługę.

Koszty dojazdu środkami komunikacji miejskiej

W trakcie podróży służbowej przedsiębiorca może również korzystać ze środków komunikacji miejskiej, w której przejazdy dokumentowane są biletami. W takim przypadku wydatek będzie potwierdzony takim biletem, który powinien być odpowiednio opisany na odwrocie i załączony pod dowód wewnętrzny. Nie można jednak zapominać, że jest to wyjątek od zasady ogólnej, która nie pozwala ujmować biletów w kosztach.

Inne wydatki

Pod pojęciem innych wydatków najczęściej kryją się koszty zakupu biletów na różnego rodzaju targi, wystawy, pokazy, które opisane będą załączane pod dowód wewnętrzny. Najlepiej jeśli każdy z wydatków jest udokumentowany fakturą, rachunkiem. Niekiedy tylko na takiej podstawie można zaksięgować wydatek, tak jest to w przypadku opłat za bagaż.

Jeżeli w trakcie delegacji dojdzie do spotkania biznesowego z kontrahentem w restauracji, to zaliczenie do kosztów podatkowych będzie zależało od tego, czy nie zostanie uznane przez organy podatkowe, jako koszty reprezentacji. Pojęcie kosztów reprezentacji jest niedookreślone, stąd liczne kontrowersje i niejasności wokół tego tematu. Nie można jednoznacznie wskazać, czy w takim przypadku wydatek będzie kosztem przedsiębiorcy czy też nie. Fakturę za taką usługę warto posiadać, chociażby w celach dowodowych, na okoliczność odbytej podróży służbowej. To samo dotyczy wydatków konsumpcyjnych, których nie zaliczymy do kosztów, ale stanowią potwierdzenia odbytej podróży służbowej. Jeżeli spotkanie odbędzie się u klienta, to również warto zgromadzić informacje na ten temat. Może to być korespondencja mailowa, telefoniczna, bilet za dojazd pociągiem, autobusem. Zgromadzone dokumenty można dodatkowo zaopatrzyć w stosowną adnotacją na temat terminu i miejsca spotkania, jak również jego celu.

Delegacja krajowa – dieta

Wydatki na konsumpcję w podróży krajowej nie będą stanowiły dla przedsiębiorcy podstawy do ujęcia w kosztach podatkowych, ponieważ ma on prawo do diety, która rekompensuje koszty wyżywienia. Wysokość diety zależy od czasu trwania delegacji i jest obliczana na podstawie rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej:

 1. Jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
  • mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,
  • od 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety,
  • ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.
 2. Jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
  • do 8 godzin – przysługuje 50% diety,
  • ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Naliczoną dietę księguje się na podstawie dowodu wewnętrznego.

Wszystkie koszty związane z podróżą służbową krajową przedsiębiorca księguje bezpośrednio do PKPiR na podstawie faktur, rachunków w kol. 13 “Pozostałe wydatki”. Jeżeli istnieje konieczność wystawienia dowodu wewnętrznego, to również należy go zaksięgować w kol. 13.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jednoosobowa działalność gospodarcza - kiedy mówimy o delegacji?

  Bazując na interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów za podróż służbową osoby prowadzącej działalność gospodarczą należy uznać wykonywanie zadania w ramach prowadzonej firmy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba przedsiębiorcy lub stałe miejsce wykonywania działalności.

 2. 🔸Podróż służbowa przedsiębiorcy - co z kosztami dojazdu komunikacji miejskiej?

  W trakcie podróży służbowej przedsiębiorca może korzystać ze środków komunikacji miejskiej, w której przejazdy dokumentowane są biletami. W takim przypadku wydatek będzie potwierdzony takim biletem, który powinien być odpowiednio opisany na odwrocie i załączony pod dowód wewnętrzny.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość