Kiedy mikroprzedsiębiorca może nie rozliczać PPK?

Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Sprawdź, czy musisz rozliczać PPK.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) obowiązują już wszystkich, również mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. Jednak pod pewnymi warunkami taki przedsiębiorca może nie rozliczać PPK. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie warunki należy spełnić.

Status mikroprzedsiębiorcy

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

 • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, oraz
 • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Kogo dotyczy PPK?

PPK dotyczy pracodawców zatrudniających pracowników na zasadach wynikających z ustawy o PPK.

Przepisy regulują wprost dla kogo ma być prowadzony program PPK, ale przystąpienie do niego nie jest obowiązkowe.

Kiedy mikroprzedsiębiorca nie musi rozliczać PPK?

Przepisy ustawy o PPK dzielą pracowników na dwa przedziały wiekowe:

 1. 18 do ukończenia 55 lat – pracownicy podlegają pod PPK z automatu.
 2. 55 do ukończenia 70 lat – pracownicy podlegają pod PPK na swój wniosek.

Jest jednak pewien wyjątek, mianowicie pracownicy, którzy nie ukończyli 55 lat mogą złożyć deklarację rezygnacji. W ustawie o PPK jest wprost napisane, że przepisów ustawy o PPK nie stosuje się do mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą podmiotowi zatrudniającemu deklarację rezygnacji.

Pamiętajmy jednak, że założenia ustawy o PPK przewidują również, że raz na 4 lata należy przeprowadzać ponowną analizę pod kątem przystąpienia pracowników do PPK. Jednak, żeby przedsiębiorca w dalszym ciągu nie musiał rozliczać PPK, pracownicy uprawnieni muszą mu ponownie złożyć deklaracje rezygnacji lub nie złożyć deklaracji przystąpienia, w zależności od kategorii wiekowej. Należy pamiętać, że rezygnacja pracownika ma być dobrowolna, a pracodawca w żaden sposób nie może wpływać na decyzję pracownika. Pierwszym takim okresem będzie rok 2023, w którym mijają 4 lata od wejścia w życie ustawy o PPK. Ponadto każdy nowy pracownik będzie również podlegał analizie pod kątem obowiązujących przepisów o PPK.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce