|
|
2 minut czytania

Kiedy mikroprzedsiębiorca może nie rozliczać PPK?

Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Sprawdź, czy musisz rozliczać PPK.

mikroprzedsiębiorca a ppk

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) obowiązują już wszystkich, również mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. Jednak pod pewnymi warunkami taki przedsiębiorca może nie rozliczać PPK. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie warunki należy spełnić.

Status mikroprzedsiębiorcy

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Kogo dotyczy PPK?

PPK dotyczy pracodawców zatrudniających pracowników na zasadach wynikających z ustawy o PPK.

Przepisy regulują wprost dla kogo ma być prowadzony program PPK, ale przystąpienie do niego nie jest obowiązkowe.

Kiedy mikroprzedsiębiorca nie musi rozliczać PPK?

Przepisy ustawy o PPK dzielą pracowników na dwa przedziały wiekowe:

  1. 18 do ukończenia 55 lat – pracownicy podlegają pod PPK z automatu.
  2. 55 do ukończenia 70 lat – pracownicy podlegają pod PPK na swój wniosek.

Jest jednak pewien wyjątek, mianowicie pracownicy, którzy nie ukończyli 55 lat mogą złożyć deklarację rezygnacji. W ustawie o PPK jest wprost napisane, że przepisów ustawy o PPK nie stosuje się do mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą podmiotowi zatrudniającemu deklarację rezygnacji.

Pamiętajmy jednak, że założenia ustawy o PPK przewidują również, że raz na 4 lata należy przeprowadzać ponowną analizę pod kątem przystąpienia pracowników do PPK. Jednak, żeby przedsiębiorca w dalszym ciągu nie musiał rozliczać PPK, pracownicy uprawnieni muszą mu ponownie złożyć deklaracje rezygnacji lub nie złożyć deklaracji przystąpienia, w zależności od kategorii wiekowej. Należy pamiętać, że rezygnacja pracownika ma być dobrowolna, a pracodawca w żaden sposób nie może wpływać na decyzję pracownika. Pierwszym takim okresem będzie rok 2023, w którym mijają 4 lata od wejścia w życie ustawy o PPK. Ponadto każdy nowy pracownik będzie również podlegał analizie pod kątem obowiązujących przepisów o PPK.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie