Blog ifirma.pl

Ministerstwo Finansów udostępnia narzędzia do nowego JPK_V7

|
|
3 minut czytania
Jesteś czynnym podatnikiem VAT i zastanawiasz się jak będziesz przesyłam pliki JPK po nowemu? Sprawdź co przygotowało Ministerstwo Finansów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Do składania plików JPK_VAT przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić od 2018 roku. W roku 2020 mamy nową odsłonę plików JPK. Przedsiębiorcy nie będą już składali deklaracji VAT, w to miejsce będą przesyłane nowe pliki JPK_VAT.

Najważniejsze zmiany w nowym JPK_VAT

Od 1 października 2020 roku w miejsce deklaracji VAT i JPK wejdą nowe dokumenty elektroniczne JPK_VAT z deklaracją, składające się z dwóch części:

 • z części ewidencyjnej, zawierającej ewidencję VAT zakupów i sprzedaży, dotychczas ujmowane w pliku JPK, rozszerzonej o dodatkowe oznaczenia,
 • z części deklaracyjnej, zawierającej dane ujmowane dotychczas w deklaracjach VAT-7 i VAT-7K, czyli zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres rozliczeniowy miesięczny lub kwartalny.

Do składania nowych plików JPK_VAT będą zobowiązani wszyscy czynni podatnicy VAT bez względu na wielkość: duże, średnie, małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy i formę organizacyjną. Dlatego z pomocą dla tych najmniejszych przedsiębiorców wyszło Ministerstwo Finansów i udostępniło na swoich stronach narzędzia informatyczne do przesyłania nowego JPK_VAT.

Nowe aplikacje Ministerstwa Finansów – narzędzia do przesyłania JPK VAT

Oczywiście Ministerstwo Finansów tak jak w 2018 roku udostępni aplikacje informatyczne dedykowane dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy nie korzystają z obsługi przez biura rachunkowe. Są to narzędzia bezpłatne w pełni spełniające wymagania nowego pliku JPK.

Wszystkie aplikacje są do pobrania na stronie Ministerstwa Finansów dotyczącej Jednolitego Pliku Kontrolnego w zakładce “Aplikacje do pobrania”.

Wymagania sprzętowe i sieciowe do zrealizowania obowiązku nowego JPK

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z darmowych aplikacji Ministerstwa Finansów muszą spełniać podstawowe wymagania typu:

 • dostęp do komputera osobistego z systemem operacyjnym Windows (co najmniej w wersji Windows 7) lub Linux,
 • dostęp do sieci Internet,
 • przeglądarka plików w formacie Adobe Acrobat (PDF),
 • możliwość pobrania i instalacji oprogramowania na komputerze osobistym.
Jak wyjaśnia Dyrektor Leszek Syguła: “Podatnicy, którzy aktualnie korzystają z tego narzędzia (e-mikrofirma), będą mogli kontynuować pracę w nowej wersji aplikacji zachowując dotychczasową historię rozliczeń. E-mikrofirma pozwoli na wygenerowanie i wysłanie JPK_VAT, obejmującego deklarację wraz z ewidencją, a także wygenerowanie na żądanie organu pliku JPK_FA.”

Nowe narzędzie tzw. formularz interaktywny zastąpi dotychczasowy plik w formacie CSV, jest to proste w obsłudze narzędzie, które umożliwi wypełnienie wszystkich elementów nowego JPK_VAT w części ewidencyjnej i deklaracyjnej oraz jego wysłanie do organu podatkowego.

Aplikacja Klient JPK zostanie zaktualizowana i będzie możliwość wysłania pliku JPK_VAT w formacie XML.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie