Ministerstwo Finansów udostępnia narzędzia do nowego JPK_V7

narzędzia do przesyłania jpk

Jesteś czynnym podatnikiem VAT i zastanawiasz się jak będziesz przesyłam pliki JPK po nowemu? Sprawdź co przygotowało Ministerstwo Finansów.

Do składania plików JPK_VAT przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić od 2018 roku. W roku 2020 mamy nową odsłonę plików JPK. Przedsiębiorcy nie będą już składali deklaracji VAT, w to miejsce będą przesyłane nowe pliki JPK_VAT.

Najważniejsze zmiany w nowym JPK_VAT

Od 1 października 2020 roku w miejsce deklaracji VAT i JPK wejdą nowe dokumenty elektroniczne JPK_VAT z deklaracją, składające się z dwóch części:

  • z części ewidencyjnej, zawierającej ewidencję VAT zakupów i sprzedaży, dotychczas ujmowane w pliku JPK, rozszerzonej o dodatkowe oznaczenia,
  • z części deklaracyjnej, zawierającej dane ujmowane dotychczas w deklaracjach VAT-7 i VAT-7K, czyli zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres rozliczeniowy miesięczny lub kwartalny.

Do składania nowych plików JPK_VAT będą zobowiązani wszyscy czynni podatnicy VAT bez względu na wielkość: duże, średnie, małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy i formę organizacyjną. Dlatego z pomocą dla tych najmniejszych przedsiębiorców wyszło Ministerstwo Finansów i udostępniło na swoich stronach narzędzia informatyczne do przesyłania nowego JPK_VAT.

Nowe aplikacje Ministerstwa Finansów – narzędzia do przesyłania JPK VAT

Oczywiście Ministerstwo Finansów tak jak w 2018 roku udostępni aplikacje informatyczne dedykowane dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy nie korzystają z obsługi przez biura rachunkowe. Są to narzędzia bezpłatne w pełni spełniające wymagania nowego pliku JPK.

Wszystkie aplikacje są do pobrania na stronie Ministerstwa Finansów dotyczącej Jednolitego Pliku Kontrolnego w zakładce “Aplikacje do pobrania”.

Wymagania sprzętowe i sieciowe do zrealizowania obowiązku nowego JPK

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z darmowych aplikacji Ministerstwa Finansów muszą spełniać podstawowe wymagania typu:

  • dostęp do komputera osobistego z systemem operacyjnym Windows (co najmniej w wersji Windows 7) lub Linux,
  • dostęp do sieci Internet,
  • przeglądarka plików w formacie Adobe Acrobat (PDF),
  • możliwość pobrania i instalacji oprogramowania na komputerze osobistym.
Jak wyjaśnia Dyrektor Leszek Syguła: “Podatnicy, którzy aktualnie korzystają z tego narzędzia (e-mikrofirma), będą mogli kontynuować pracę w nowej wersji aplikacji zachowując dotychczasową historię rozliczeń. E-mikrofirma pozwoli na wygenerowanie i wysłanie JPK_VAT, obejmującego deklarację wraz z ewidencją, a także wygenerowanie na żądanie organu pliku JPK_FA.”

Nowe narzędzie tzw. formularz interaktywny zastąpi dotychczasowy plik w formacie CSV, jest to proste w obsłudze narzędzie, które umożliwi wypełnienie wszystkich elementów nowego JPK_VAT w części ewidencyjnej i deklaracyjnej oraz jego wysłanie do organu podatkowego.

Aplikacja Klient JPK zostanie zaktualizowana i będzie możliwość wysłania pliku JPK_VAT w formacie XML.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość