Nabycie towaru od zagranicznego kontrahenta a prawo do odliczenia podatku VAT

Zasadą ogólną jest, że sprzedaż opodatkowana jest przez świadczącego usługę, dostawcę towaru. Występują wyjątki od tej zasady, w transakcjach krajowych jest np. sprzedaż złomu a w przypadku transakcji unijnych import usług a także wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT).

Prawo do odliczenia podatku VAT

Rozliczenie przez nabywcę, polega na przerzuceniu na niego obowiązku naliczenia, we właściwej stawce, podatku VAT od towaru lub usługi. Jeśli nabywcą jest płatnik VAT, który zakupuje towar lub usługę celem wykorzystania ich dla czynności opodatkowanych, obciążenie podatkowe jest neutralne. Podatek VAT zostanie naliczony, ale również zostanie odliczony przez podatnika. Może się zdarzyć, że nabycie od kontrahenta zagranicznego nie będzie wymagało zastosowania procedury WNT. Od 1 kwietnia 2013 kontrahenci zagraniczni zarejestrowani do VAT w Polsce, dokonując dostawy z terytorium Polski, wystawiają fakturę VAT z naliczonym polskim VAT-em. Faktura taka daje nabywcy pełne prawo do odliczenia VAT z faktury, jeżeli tylko służy działalności opodatkowanej firmy. Zmiana przepisu jest o tyle istotna, iż przed dniem 1 kwietnia dostawca zagraniczny zarejestrowany do podatku VAT w Polsce przerzucał opodatkowanie na nabywcę, w tym momencie katalog transakcji, które będą opodatkowane przez nabywcę został znacznie zawężony.
Przykład:
Polska spółka Alfa, czynny podatnik podatku VAT, zakupiła towar od francuskiej firmy. Towar w momencie sprzedaży znajdował się na terytorium Polski. W takim przypadku polska firma powinna opodatkować nabycie zgodnie ze stawką pod jaką podlega opodatkowanie towaru w Polsce. Jeśli francuska firma posłuży się na fakturze adresem siedziby ze swojego kraju, jednakże poda polski NIP (bo jest to firma zarejestrowana do VAT w Polsce) opodatkowanie spoczywa na firmie francuskiej. Polskiemu nabywcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT z faktury, tak jak to jest w przypadku nabycia od każdego innego polskiego kontrahenta. AUTOR: Joanna Łuksza
Ifirma

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

4 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

6 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

6 dni temu