Blog ifirma.pl

Najem prywatny – rozliczenie w podatku VAT

|
|
3 minut czytania
Wynajmujesz mieszkanie? Przeczytaj, czy na pewno nie musisz się martwić o podatek VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Najem prywatny a podatek VAT – materiał youtube

 

Powszechność opodatkowania transakcji sprzedaży towarów i usług podatkiem VAT wpłynęła na nasze dylematy związane z tym tematem. Często zadajemy sobie pytanie, czy coś powinno być opodatkowane VAT, nawet jak wykonujemy jakieś czynności niezwiązane bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dzisiaj zajmiemy się usługą najmu prywatnego na gruncie rozliczeń w podatku VAT.

Najem prywatny a podatek VAT

Kwestie związane z rozstrzygnięciem, czy mamy do czynienia z najmem prywatnym zostały opisane w podlinkowanej publikacji.

Również w tym przypadku musimy przeprowadzić analizę na kilku płaszczyznach:

 1. Po pierwsze, czy wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT.
 2. Po drugie, czy wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT zwolnionym.

Jest jeszcze jedna możliwość, gdy wynajmujący nie prowadzi działalności gospodarczej, o czym można przeczytać w podlinkowanej publikacji.
Poniżej opiszemy zagadnienie rozliczania najmu nieruchomości na gruncie podatku VAT przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Prowadzenie działalności gospodarczej jako czynny podatnik VAT a najem

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi już działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT, to wówczas ma już obowiązek wykazywania najmu prywatnego w składanym JPK_V7. Nie ma przy tym znaczenia, czy będzie to najem na cele mieszkalne, który korzysta ze zwolnienia, czy też będzie opodatkowany 8% czy 23% stawką podatku VAT. Nie mają również znaczenia w tym przypadku obroty osiągane z tytułu najmu.

Przykład 1:

Pan Piotr prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. Wynajmuje również mieszkanie prywatne na cele mieszkalne, które korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w VAT (art. 43 ust. 1 pkt 36). W miesiącu czerwcu 2021 r. kwota najmu wyniosła 2.000 zł. Wówczas w JPK_V7 pan Piotr wpisuje w P_10 m.in. kwotę 2.000 zł.

Dla przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT pozostaje jeszcze jedna kwestia, o której powinni pamiętać. Mianowicie jeżeli wynajmują mieszkanie prywatne, które może korzystać ze zwolnienia z VAT, to powinni przeanalizować, czy będzie ich dotyczyła potrzeba wyliczania wskaźnika w VAT, o czym można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Prowadzenie działalności gospodarczej jako podatnik VAT zwolniony a najem

Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT będzie miał z kolei nieco inny dylemat. Nie ma już konieczności wykazywania takiego najmu w JPK_V7, bo go nie składa, ale ma obowiązek kontrolowania limitu obrotu 200.000 zł, po którego przekroczeniu staje się czynnym podatnikiem VAT.

W tym miejscu musimy zajrzeć do ustawy o podatku VAT i sprawdzić co się wlicza, a czego nie do limitu zwolnienia podmiotowego. Co prawda mamy informację, że do limitu nie wlicza się czynności zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, w których mieści się najem na cele mieszkalne, ale mamy również zapis, że wyjątkiem są transakcje związane z nieruchomościami. A to oznacza, że najem, nawet jeśli jest na cele mieszkalne, będzie wliczany do limitu zwolnienia podmiotowego.

Przykład 2:

Pani Ania prowadzi działalność gospodarczą, w której korzysta ze zwolnienia podmiotowego ze względu na limit obrotów. Jednocześnie wynajmu mieszkanie prywatne na cele mieszkaniowe. W miesiącach styczeń-czerwiec 2021 r. pani Ania osiągnęła obroty w działalności na kwotę 150.000 zł a z tytułu najmu 10.000 zł. W związku z tym musi pamiętać, że obrót brany pod uwagę do limitu zwolnienia podmiotowego wynosi 160.000 zł.

Podsumowanie

Rozliczanie najmu na gruncie podatku VAT nie może być w sposób jednoznaczny zakwalifikowane. Nie da się w sposób wyczerpujący wymienić sytuacji, które obligują do rozliczania podatku, a z drugiej strony pozwalają na korzystanie ze zwolnienia. W publikacji zwrócono uwagę na najczęściej występujące problemy i dylematy związane z tym tematem. Pamiętajmy, że przepisy prawa podatkowego mają to do siebie, że się zmieniają, zmienia się również ich interpretacja przez organy podatkowe. Dlatego zachęcamy do czytania naszych publikacji, w których staramy się nadążać za tymi zmianami.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Najem prywatny a VAT - jak rozliczyć?

   Rozliczanie najmu na gruncie podatku VAT nie może być w sposób jednoznaczny zakwalifikowane. Nie da się w sposób wyczerpujący wymienić sytuacji, które obligują do rozliczania podatku, a z drugiej strony pozwalają na korzystanie ze zwolnienia.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie