Blog ifirma.pl

Najem prywatny i z działalności a kasa fiskalna

|
|
3 minut czytania
Usługi najmu wykonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie muszą podlegać pod kasę fiskalną. Ważne jednak, aby spełnić określone warunki, zarówno jeśli prowadzimy najem jako firma, jak i jako osoba prywatna.

Najem prywatny – omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jak rozliczać najem? Obejrzyj nasz materiał video!

 

W jaki sposób będzie bardziej korzystnie – prywatnie, czy poprzez działalność gospodarczą?

 

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą najczęściej zdają sobie sprawę, że sprzedaż na rzecz osób fizycznych może wiązać się z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej. Często jednak zapominamy, że także najem – prywatny lub w ramach działalności – może generować obowiązek posiadania kasy.

Najem prywatny czy firmowy

Zgodnie z przepisami, konieczność ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej może powstać w sytuacji, gdy dokonujemy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Do takiej sprzedaży najczęściej zaliczamy najem lokalu mieszkalnego, kiedy to najemcą jest właśnie osoba fizyczna.

Co ważne, przepisy Ustawy o VAT nie rozróżniają, kto jest wynajmującym mieszkanie – tj. czy jest to podatnik prowadzący działalność gospodarczą, osoba prywatna czy też przedsiębiorca, który najem prowadzi poza swoją firmą. W tym przypadku regulacja zalicza wszystkie te osoby do jednej grupy, podlegającej pod ogólny obowiązek stosowania kasy fiskalnej.

Najem a zwolnienie z kasy fiskalnej

W związku z faktem, że wskazana powyżej grupa wynajmujących podlega przepisom Ustawy o VAT, będą oni podlegali także przepisom Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.12.2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W załączniku do tego rozporządzenia – pozycja 25 – wskazano, jakie warunki musi spełnić wynajmujący, aby uzyskać zwolnienie z kasy fiskalnej.

Zatem, wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi mogą korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, jeśli:

 • Świadczenie tych usług zostało w całości udokumentowane fakturą, lub
 • Świadczący otrzymał w całości zapłatę za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK na własny rachunek, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności zapłata ta dotyczyła.

Jak widać, co do zasady prawidłowo wystawiona faktura albo bezgotówkowe rozliczanie najmu zwalnia wynajmującego z kasy fiskalnej. Istotne jednak, aby zapłata otrzymywana za usługę wynajmu była prawidłowo opisywana – warto zatem zadbać, aby najemca wyraźnie wskazywał w tytule przelewu czego dotyczy zapłata, jakiej nieruchomości i za jaki okres.

Dodatkowo, jeśli z jakichś względów zastosowanie powyższego zwolnienia nie byłoby możliwe, najem może korzystać z tradycyjnego zwolnienia podmiotowego – tj. do momentu, kiedy przychody ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych w danym roku podatkowym nie przekroczą 20.000 zł. Istotne, że do tego limitu liczy się cała sprzedaż dla konsumentów, dokonywana przez dany podmiot. Jeśli więc przedsiębiorca zajmuje się najmem prywatnym poza swoją działalnością, dla wyliczenia limitu powinien zsumować przychód z transakcji z konsumentami z obu takich źródeł.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Najem prywatny - czy konieczna jest kasa fiskalna?

   Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi mogą korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, jeśli:
   • Świadczenie tych usług zostało w całości udokumentowane fakturą, lub
   • Świadczący otrzymał w całości zapłatę za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK na własny rachunek, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności zapłata ta dotyczyła.
  2. Jaki rodzaj najmu powoduje obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

   Zarówno najem prywatny jak i w ramach działalności może generować obowiązek posiadania kasy fiskalnej.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie