Blog

Najem prywatny kiedy składać PIT-28 i jak?

Większość osób, które wynajmują mieszkania prywatnie decyduje się na opodatkowanie najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jeszcze do końca 2022 roku można rozliczać najem na zasadach ogólnych, jeśli taka forma opodatkowania obowiązywała na 31.12.2021 r., ale od 1 stycznia 2023 roku to się zmieni. W dzisiejszej publikacji opiszemy kiedy i jak składać PIT-28.

W jaki sposób wybrać ryczałt do opodatkowania najmu prywatnego?

Osoby, które decydowały się na najem prywatny jeszcze do końca 2021 roku mogły wybrać jego opodatkowanie zarówno na zasadach ogólnych, jak i podatkiem zryczałtowanym. Jednak od 2022 roku podstawową formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego jest zryczałtowany podatek dochodowy. Procedura zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania dochodów z najmu ryczałtem jest bardzo uproszczona. Polega ona mianowicie na prawidłowym opisaniu pierwszej wpłaty podatku z tytułu najmu w danym roku podatkowym. Pierwsza wpłata ryczałtu w danym roku podatkowym za najem jest jednoznaczna z wyborem tej formy opodatkowania na dany rok.

Rozliczanie najmu prywatnego po zakończeniu roku podatkowego

Opodatkowanie najmu prywatnego ryczałtem nie wymaga prowadzenia ewidencji przychodów nawet w sytuacji, gdy wysokość przychodów nie wynika z umowy najmu zawartej w formie pisemnej. Wysokość przychodów ustalana jest na podstawie dowodów potwierdzających ich otrzymanie, może to być np. przelew bankowy od wynajmującego. Przychody z najmu wykazywane są w zeznaniu rocznym PIT-28.

Formularze na każdy rok podatkowy jest aktualizowany i publikowany przez Ministerstwo Finansów.

Ryczałt od najmu jest wykazywany w części C w pkt 3: “Przychody podatnika objęte ryczałtem”:

Zeznanie PIT-28 jest dedykowane zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób rozliczających najem prywatny, dlatego też wiele pozycji, które się w nim znajdą nie będzie dotyczyły tych ostatnich. Podstawa do obliczenia ryczałtu od najmu, w której powinna się znaleźć suma przychodów otrzymanych w danym roku podatkowym z tego tytułu, znajdzie się w części J:

Wysokość ryczałtu, jaka powinna być wpłacona do urzędu skarbowego znajdzie się w części K “Obliczenie ryczałtu po odliczeniach od przychodów”:

Wysokość należnego ryczałtu za cały rok podatkowy będzie wynikała z części M “Obliczenie należnego ryczałtu”:

W części O “Ryczałt do zapłaty/nadpłata” należy wpisać wysokość dokonanych wpłat zaliczek za miesiące od stycznia do listopada danego roku. Różnica pomiędzy ryczałtem należnym wyliczonym w części M a ryczałtem zapłaconym za 11 miesięcy pokaże kwotę ryczałtu do zapłaty lub nadpłatę, którą wpisujemy do części O PIT-28:

Wpłata należnej zaliczki za miesiąc grudzień dokonywana jest w terminie do złożenia PIT-28, a więc do końca miesiąca lutego po zakończonym roku podatkowym:

Wysokość miesięcznych zaliczek będzie widoczna w części P, gdzie są wykazywane zaliczki za poszczególne miesiące od stycznia do listopada danego roku podatkowego, nawet jeżeli nie zostały zapłacone do urzędu skarbowego. W tej części zostanie również obliczona i wykazana należna zaliczka za miesiąc grudzień:

PIT-28 za 2021 rok – termin złożenia

Zgodnie z informacją, jaka znajduje się na zeznaniu PIT-28 termin na składanie rozliczeń jest liczony od 15 lutego do końca lutego po zakończonym roku podatkowym. PIT-28 za 2021 rok powinien został złożony w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2022 roku (poniedziałek). Jest to również termin na dokonanie zapłaty ryczałtu za miesiąc grudzień 2021 roku.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu