Blog

Import usług – czy zawsze to samo w PIT i VAT Google Ads

Jednym z głównych celów przedsiębiorcy jest osiąganie coraz większych zysków i ciągły rozwój firmy. W takich przypadkach pomocna może okazać się reklama firmy i jej produktów, dlatego często osoby zainteresowane sięgają po usługi Google Ads. Rozliczanie transakcji w przypadku otrzymania faktury od firmy Google z irlandzkim numerem NIP wymaga specjalnego potraktowania. Taka usługa w podatku VAT nazywana jest importem usług i w dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób należy właściwie zaksięgować otrzymane dokumenty zarówno w podatku PIT i VAT.

W jaki sposób wyglądały rozliczenia Google Ads wcześniej?

Faktura wystawiana za usługi Google Ads wprowadzała w błąd wiele osób, które nie były zorientowane w specyfice tego typu rozliczeń. Na jednym dokumencie znajdowały się dane liczbowe, które często różniły się co do wartości, jakie powinny być zaksięgowane w podatku VAT, a jakie w podatku PIT. W związku z powyższym faktura za usługi Google mogła być rozliczona z punktu widzenia podatkowego niezgodnie z przebiegiem operacji gospodarczej. Na szczęście dla przedsiębiorców, a przede wszystkim księgowych, faktury za Google Ads wystawiane są obecnie nieco inaczej, co opiszemy poniżej.

Faktury od Google Ads – zmiany

Już w grudniu 2021 roku firma Google zaczęła wystawiać faktury za usługi reklamowe na innych zasadach. Obecnie jedne faktury będą podstawą do księgowania w rejestrach VAT a inne do ujmowania kosztu w PKPiR.

Rozliczenie faktur Google Ads w podatku VAT – czynny podatnik VAT

Usługa reklamowa Google Ads z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku VAT traktowana jest jak import usług (art.28b ustawy o VAT). Na fakturze Google Ads znajduje się informacja, która zobowiązuje przedsiębiorcę do rozliczenia podatku VAT w Polsce:

Dla czynnego podatnika VAT z prawem do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego będzie to transakcja neutralna podatkowo. Rozliczenie dokonywane przez przedsiębiorcę wygląda następująco:

  • oblicza i wykazuje podatek VAT należny, taki jak od sprzedaży,
  • w takiej samej wysokości podatek VAT naliczony, tak jak od zakupów.

Podatnik VAT czynny będzie rozliczał import usług od Google Ads w dacie powstania obowiązku podatkowego w VAT. W takim przypadku będzie to data faktury obejmującej przedpłatę. Jeżeli w miesiącu przedsiębiorca dokona kilku przedpłat, na każdą z nich otrzyma fakturę, która będzie podlegała zaksięgowaniu w rejestrach VAT sprzedaży i zakupu.
Rozliczenie importu usług będzie wyglądało inaczej u podatnika VAT czynnego i zwolnionego.

Rozliczenie faktur Google Ads w podatku VAT – korzystający ze zwolnienia podatnik VAT

Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, podmiotowego czy przedmiotowego, również ma obowiązek rozliczenia faktury z Google Ads. Pomimo, że przedsiębiorca nie rozlicza podatku VAT, to i tak musi naliczyć i zapłacić VAT należny do urzędu skarbowego.

Rozliczenie faktury Google Ads w podatku dochodowym

Fakturę za reklamę w Google Ads będą mogli zaksięgować w kosztach uzyskania przychodów przedsiębiorcy, którzy prowadzą PKPiR. Kwota wydatku z faktury wystawionej na koniec miesiąca, obejmuje podsumowanie kosztów z całego okresu rozliczeniowego i będzie mogła być zaksięgowana w kol. 13 “Pozostałe wydatki” w PKPiR. W podatku dochodowym należy zaksięgować wartości znajdujące się na drugiej stronie dokumentu.

Podsumowanie

W przypadku importu usług Google Ads nie zawsze ta sama kwota będzie zaksięgowana w podatku VAT i w podatku dochodowym. W podstawie do wykazania w rejestrach VAT przyjmuje się kwotę przedpłaty/przedpłat dokonywanych w trakcie miesiąca, które obecnie są wykazywane na oddzielnych fakturach. Natomiast koszty w podatku dochodowym będą księgowane na kwotę faktycznie wydatkowaną na usługę reklamową w danym okresie rozliczeniowym. Mogą to być takie same kwoty w skali miesiąca, ale nie zawsze tak być musi. Przedsiębiorcy powinni zapoznać się z nowym sposobem generowania faktur za usługi Google Ads, żeby w sposób prawidłowy móc je rozliczyć podatkowo.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

2 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

2 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

2 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

2 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

4 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

4 dni temu