Blog ifirma.pl

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2020? Wzrost bezrobocia z powodu COVID-19

|
Epidemia COVID-19 wywołała wzrost bezrobocia na świecie. Kryzys w poważny sposób dotyka już cały świat. Bezrobocie wzrasta również w Polsce – sprawdź najważniejsze informacje dotyczące zasiłku dla bezrobotnych w 2020. Jak epidemia COVID-19 wpłynęła na rejestracje w Urzędach Pracy oraz wysokość zasiłku?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Epidemia COVID-19 wywołała wzrost bezrobocia na świecie. Kryzys w poważny sposób dotknął już kraje takie jak Norwegia czy Hiszpania. Szacuje się, że bezrobocie w Polsce do końca roku wzrośnie dwukrotnie. Co powinny wiedzieć osoby starające się o zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłki są przyznawane przez urzędy pracy, dlatego najważniejsze jest, by po zwolnieniu z pracy zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Nowe przepisy wymagają przesłania wniosku i kompletu dokumentów w formie elektronicznej. Wniosek można złożyć korzystając z profilu zaufanego. Aby złożyć wniosek w ten sposób, należy wejść na stronę praca.gov.pl, następnie kliknąć “Rejestracja konta” w prawym górnym rogu. Po przejściu na stronę wyboru opcji, należy wybrać “Rejestruj konto i zweryfikuj przez login.gov.pl”. Strona przeniesie nas do “Wyboru sposobu logowania” – jedną z nich będzie Profil zaufany.

Jak zarejestrować się jako bezrobotny?

15 kwietnia 2020 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie dotyczące rejestracji w powiatowych urzędach pracy wprowadzone na skutek epidemii koronawirusa, która utrudnia pracę urzędów. Do nowych zasad zalicza się rezygnację z kserokopii dowodu osobistego i oświadczenia o braku rejestracji jako osoba bezrobotna w innym powiatowym urzędzie pracy. Wprowadza się obowiązek tzw. prerejestracji, o którym opowiemy poniżej.

Na czym polega prerejestracja?

Prerejestracja jest to zamiennik tradycyjnej wizyty w urzędzie na czas epidemii. Za pomocą systemu praca.gov.pl wyznacza się datę rozmowy pracownika urzędu z osobą składająca wniosek (zamiast osobistej wizyty w urzędzie). W rozmowie pracownik potwierdzi dane z elektronicznie przesłanego wniosku oraz wyjaśni wątpliwości związane z wnioskiem. Rejestracja w urzędzie będzie odbywała się na podstawie danych z formularza prerejestracji oraz – ewentualnie – z danych uzyskanych podczas rozmowy.

Przedsiębiorca a zasiłek dla bezrobotnych

Czy przedsiębiorca może skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych? W niektórych przypadkach tak.

Przed zawieszeniem lub likwidacją działalności powinien również opłacać przez 12 miesięcy Fundusz Pracy (być na pełnym ZUS-ie albo małym ZUS-ie z podstawą wyższą niż minimalne wynagrodzenie krajowe). Przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start lub będący na preferencyjnym ZUS-ie nie będa mogli ubiegać się o zasiłek, ponieważ nie opłacali składki na Fundusz Pracy.

Komu należy się zasiłek dla bezrobotnych?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że sposób rozwiązania umowy o pracę ma wpływ na uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych. Prawo do zasiłku od dnia rejestracji mają osoby, których umowa:

 • wygaśnie,
 • zostanie rozwiązana z upływem czasu, na który była zawarta,
 • zostanie rozwiązana za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę,
 • zostanie rozwiązana przez pracownika w trybie art. 55 §11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (w sytuacji, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika),
 • zostanie rozwiązana na mocy porozumienia stron, ale jako przyczyna w świadectwie pracy podana jest jedna z okoliczności zawartych w art. 75 ust. 1 pkt 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (gdy porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania).
Uwaga!

Gdy w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w urzędzie jako bezrobotny umowa zostanie rozwiązana:

 • na mocy porozumienia stron,
 • lub za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika.

Prawo do zasiłku przyznawane jest dopiero po 90 dniach od dnia rejestracji w urzędzie pracy. Okres pobierania zasiłku ulega wtedy skróceniu o 90 dni.

Prawo do zasiłku przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie i dla których urząd pracy nie znajdzie odpowiedniego stażu lub pracy. Osoby starające się o zasiłek muszą również spełnić poniższe warunki:

 • mają co najmniej roczny staż pracy i przepracowały minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy;
 • udokumentują, że za pracę otrzymywały co najmniej minimalne wynagrodzenie 2600 zł brutto od którego były odprowadzane składki na Fundusz Pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych 2020 – ile wynosi?

Kwota zasiłku jest uzależniona od stażu pracy:

 • osoba pracująca poniżej 5 lat otrzyma 603,17 zł netto przez pierwsze trzy miesiące (w kolejnych 483,49 zł),
 • osoba pracująca od 5 do 20 lat otrzyma 741, 87 zł netto przez pierwsze trzy miesiące (w następnych 592,52 zł),
 • osoba pracująca powyżej 20 lat otrzyma 880,67 zł netto przez pierwsze trzy miesiące (w kolejnych 701,65 zł).
 •  
  Uwaga!

  Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z powodu koronawirusa?

  Autor ifirma.pl

  Zespół IFIRMA

  Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

  Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

  W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

  Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

  Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

  Już za 149 zł

  miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
  Myślisz o zmianie księgowego?

  Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

   Dodaj komentarz

   Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

   Biuro rachunkowe - ifirma.pl

   Mobilnie. Wszędzie

   Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

   Mobilnie

   Ułatwienia dla e‑commerce

   Wygodne integracje
   Wygodne integracje

   Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

   Sprawdź wszystkie integracje →

   Wygodne integracje
   Płatności w jednym miejscu

   ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

   Wygodne integracje
   Łatwe generowanie faktur

   Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

   allegro integracja ecommerce
   woocommerce integracja ecommerce
   shoper integracja ecommerce
   prestashop integracja ecommerce
   shoplo integracja ecommerce
   magento integracja ecommerce