WAŻNE!
W artykule są uwzględnione zmiany, które wprowadziła tzw. tarcza 4.0, ogłoszona 23.06.2020 r.
Niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców
O uzyskanie pożyczki może się starać osoba o statusie mikroprzedsiębiorcy, spełniające następujące kryteria:
- prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 roku (według tarczy 2.0 było przed 1 marca 2020 roku),
- posiadanie statusu firmy – jednoosobowa działalność gospodarcza lub mała firma zatrudniająca do 9 pracowników,
- prowadzenie działalność gospodarczą na zasadach samozatrudnienia.
Pożyczka do kwoty 5.000 zł pozyskiwana jest na warunkach preferencyjnych ze środków Funduszu Pracy. Stałe oprocentowanie pożyczki w skali roku wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
W składanym wniosku podmiot, który stara się o udzielenie pożyczki musi odpowiedzieć na pytanie, czy otrzymał już inną pomoc publiczną związaną z COVID-19.
W przypadku otrzymania wsparcia w ramach pomocy publicznej rekompensującego negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 na formularzu dotyczącym pomocy publicznej należy:
- wskazać wartość dofinansowania kwotowo i datę otrzymania,
- rodzaj i formę otrzymanej pomocy,
- nazwę oraz adres podmiotu udzielającego pomocy.
Fakt otrzymania wsparcia, innego niż pożyczka, nie wyklucza możliwości uzyskania dofinansowania w tej formie.
Przedsiębiorca musi jednak mieć na uwadze, że w składanym oświadczeniu, które jest integralną częścią wniosku informuje, że nie złożył pisma o udzielenie pożyczki w innym Powiatowym Urzędzie Pracy niż wskazany we wniosku, jak również, że nie otrzymał już pożyczki w związku z COVID-19.
Na co można przeznaczyć otrzymaną pożyczkę?
Środki z pożyczki muszą być przeznaczone na bieżące pokrycie kosztów związanych z działalnością gospodarczą, np. na opłacenie podatków, składek, kosztów wynajmu lokalu.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Niezbędne dokumenty jakie należy przygotować, aby uzyskać pożyczkę do 5000 zł:
- Umowa pożyczki,
- Wniosek o udzielenie pożyczki,
- Formularz pomocy publicznej,
- Kopię pełnomocnictwa jeżeli wniosek jest składany przez pełnomocnika.
Wnioski należy składać do właściwego powiatowego urzędu pracy (PUP) ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Formularz wniosku można pobrać ze strony internetowej odpowiednich PUP lub złożyć za pośrednictwem tej strony. Poza tym wniosek można wypełnić i wysłać pocztą bądź złożyć osobiście w PUP. Metody autoryzacji przygotowanego wniosku jeżeli zdecydujemy się go przesłać internetowo, znajdują się na stronie praca.gov.pl w zakładce “Logowanie”. Wniosek można akceptować kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Wszystkie te informacje zostały szczegółowo opisane w instrukcji składania wniosku o udzielenie pożyczki (pytanie Jak wypełnić wniosek).
Warunki spłaty lub umorzenia pożyczki
Pożyczka powinna być spłacona w okresie 12 miesięcy po upływie 3-miesięcznego okresu karencji, jeśli przedsiębiorca nie spełni warunków do jej umorzenia.
Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Dzięki zmianom wprowadzonym przez Tarczę 4.0 umorzenie pożyczki następuje automatycznie po spełnieniu powyższego warunku, nie ma już konieczności składania dodatkowego wniosku w tym zakresie. Zaś Tarcza 2.0 wprowadziła, że przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zmniejszać stan zatrudniania pracowników.
Od momentu ogłoszenia tarczy 4.0 nie trzeba już składać wniosków o umorzenie pożyczki. Wcześniej taki wniosek musiał być złożony w terminie 14 dni od dnia spełnienia warunku umorzenia pożyczki – prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy. Niedotrzymanie terminu pozbawiało przedsiębiorcę możliwości umorzenia.
Z instrukcją wypełniania pożyczki można zapoznać się tutaj.
Pożyczka a podatki
Zgodnie z tym co można przeczytać w ustawie Tarcza 2.0 (art. 15 zzd):
“Przychód z tytułu umorzenia pożyczki na zasadach, określonych w ust. 7, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych …”
Natomiast jeżeli przedsiębiorca nie spełni warunku umorzenia pożyczki odsetki, które będzie opłacał w związku ze spłatą będą stanowiły dla niego koszt uzyskania przychodu.
Zobacz również: Tarcza antykryzysowa 2.0 z poprawkami.