News

Koronawirus – jakie obowiązki posiada pracodawca w obliczu pojawienia się wirusa w Polsce?

Projekt ustawy opublikowany 1.03.2020 r. na stronie Sejmu określa zasady zapobiegania i zwalczania koronawirusa w Polsce. Określa również możliwe rozwiązania sytuacji kryzysowych, wiążących się z rozprzestrzenianiem wirusa.

Co zawiera projekt specustawy dotyczącej koronawirusa?

Warto zaznaczyć, że panująca sytuacja naraziła już przedsiębiorców na problemy, np. dodatkowe koszty sprzętu do pracy zdalnej pracownika, brak możliwości swobodnego przemieszczania się między granicami czy ograniczenie dostaw z Chin. Co istotnego z punktu widzenia przedsiębiorcy odnajdziemy w tekście ustawy?

Specjalna ustawa dotycząca koronawirusa w Polsce weszła w życie 8 marca 2020 roku. Z jej treścią można zapoznać się tutaj.

Ustalenia dot. pracownika zatrudnionego na umowę o pracę

Projekt specustawy daje pracodawcy prawo do polecenia pracownikowi pracy zdalnej.

Należy unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi oznaki choroby.

Ponadto zatrudnionemu sprawującemu opiekę nad dzieckiem, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni. W projekcie ustawy została poruszona kwestia regulująca kwestię zasiłku. Rozdział 2, art. 4.2:

„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w ust. 1, i nie wlicza się do okresu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Za okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, zasiłek, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje„

Sytuacje kryzysowe a przedsiębiorca

Prezes Rady Ministrów może wydawać polecenia, które wymagają natychmiastowego wykonania i mogą obowiązywać również przedsiębiorców. Wykonywanie zleconych zadań jest finansowane ze środków budżetu państwa. Natomiast prowadzenie przygotowań do realizacji wyznaczonego zadania, powinno odbyć się ze środków własnych przedsiębiorcy. W przypadku odmowy przedsiębiorcy, decyzja i tak podlega natychmiastowemu wykonaniu. Jej wykonanie finansowane jest ze środków budżetu państwa.

Przedsiębiorca turystyczny a koronawirus

Ustawa skupia się również na osobach świadczących usługi turystyczne. Z powodu epidemii wirusa podróżny może odstąpić od umowy zawartej z przedsiębiorcą oferującym organizację wycieczki. W takiej sytuacji przedsiębiorcy turystycznemu przysługuje zwrot wpłat przekazanych na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. O zwrot sumy należy wystąpić nie później niż w terminie 60 dni.

Szczegóły dotyczące zwrotu są opisane w poniższym fragmencie ustawy. Rozdział 2, art. 13.3:

„We wniosku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o zwrot wpłat należy wykazać kwotę mającą podlegać zwrotowi. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające odstąpienie od umowy lub jej rozwiązanie, o których mowa w ust. 1, wraz z oświadczeniem organizatora turystyki dotyczącym daty, w których to oświadczenie lub rozwiązanie stało się skuteczne oraz korektę złożonej deklaracji wraz z wykazem umów, z których wynikają składki podlegające zwrotowi w przypadku, o którym mowa w ust. 1.”

Zobacz również: Koronawirus a praca zdalna – prawa pracownika i obowiązki pracodawcy.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

3 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

3 dni temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

3 dni temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

3 dni temu