Blog ifirma.pl

Nie irytuj księgowej klienta swego!

|
|
3 minut czytania
Co najbardziej irytuje księgową? To co każdego przedsiębiorcę: częste zmiany prawa podatkowego, niespójność między ustawami, nieprecyzyjne przepisy, które powodują konieczność występowania o interpretacje indywidualne.Nie twórzmy im dodatkowych wyzwań.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Księgowa klienta – na ogół monstrum tajemnicze a groźne. Faktury odrzuca, czepia się, kwestionuje kwoty, stęka o brakach formalnych. Dziś postaram się przedstawić punkt widzenia księgowej i wyjaśnić przyczyny jej postępowania.

Co najbardziej irytuje księgową? To co każdego przedsiębiorcę: częste zmiany prawa podatkowego, niespójność między ustawami, nieprecyzyjne przepisy, które powodują konieczność występowania o interpretacje indywidualne.

Wpływ na to mamy niewielki, raz na 4 lata decydujemy czy władzę ustawodawczą będą sprawować liberałowie czy socjaliści. Wybór określonej partii nie gwarantuje nam, że partie lewicowe nie będą ciąć wydatków socjalnych ani że liberałowie nie podniosą podatków.

Jest jednak coś na co przedsiębiorca ma wpływ: na wystawianą fakturę. Układ faktury, jej czytelność, poprawność formalna ma znaczenie, od tego zależy szybkie i łatwe księgowanie. Od tego zależy nie tylko humor księgowej klienta ale i termin wypłaty należności.

Przedstawiamy listę najbardziej irytujących braków na fakturze:

 1. Układ inny niż przyjęty w naszym kręgu kulturowym. Przeprowadzenie śledztwa, że dane sprzedawcy znajdują się na dolnym marginesie, a numer faktury jest w tej samej linii co termin płatności pochłania księgowej czas, który mogłaby poświęcić na zaksięgowanie czterech faktur o standardowym ułożeniu danych.
 2. Skomplikowany numer faktury. Numer faktury jest tym elementem, który musi być wprowadzony do ewidencji. Jeżeli jest długi np.: 3124/11/WROCLAW/2001/ MAG-B2 również wydłuża wprowadzanie dokumentu, ja rozumiem, że ta seria dotyczy magazynu B we Wrocławiu, ale przecież mógłby wyglądać tak: 3124/11/WR/01/B – czyli mieć o 11 znaków mniej.
 3. Nazwa towaru lub usługi pisana szyfrem zrozumiałym tylko dla wystawcy. Owszem, jest sobie hurtownia kosmetyczna, która ma kilkadziesiąt tysięcy asortymentu, w tym samych szamponów 1500 i wpisanie nazwy: Szampon „Marka” przeciwłupieżowy dla włosów farbowanych z olejkiem awokado i nutą cytryny,  jest skomplikowane, ale niech to nie wygląda tak: „ZF345-GH111/9” a chociaż tak:„Szampon ZF345-GH111/9”.  Księgowa dostaje fakturę, w polu „nazwa towaru” wpisano FF2-1136LM/2010 – skąd ona ma wiedzieć, że to nie towar  a koszt, w dodatku koszt związany z samochodem niefirmowym. Skąd ma wiedzieć, że jest to lewy migacz Forda Focusa?
 4. Zamiana miejsc netto – brutto w podsumowaniu faktury. Zdecydowania większość faktur w tabelce podsumowującej transakcje ma układ netto – vat – brutto. I nagle trafia się mądraliński, który ot tak sobie ma układ brutto – vat – netto. Efekt? Konieczność edycji wprowadzonego dokumentu i poprawienie kwot.
 5. Drukarka igłowa. Wydruki faktur na drukarkach igłowych same w sobie są nieczytelne, 3.5.6.8.9 wyglądają identycznie a w dodatku taśma wymieniania jest rzadko, tak rzadko że na białym papierze widoczne są bladoszare punkty. Księgowa nosem po fakturze wodzi, ustawia pod światło – może coś zobaczy a ciśnienie skacze.

Kochany przedsiębiorco wystaw fakturę, która nie sprawi przykrości księgowej klienta. Na brzmienie ustaw wpływu nie masz, ale możesz sprawić, że inny człowiek się nie zirytuje, a to już chyba coś?

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 7 maja 2012 o 14:50
   Księgowa

   Brawo, samo sedno i esencja!!

  2. 9 maja 2012 o 13:36
   księgowość

   Genialny artykuł!!! Sama prawda 🙂

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie