Blog

Nieodpłatne otrzymanie towaru a podatki

Nieodpłatne otrzymanie towaru handlowego to dla przedsiębiorcy dobra wiadomość – nie musi ponosić kosztów zakupu. Z drugiej strony należy pamiętać, że także nieodpłatne przyjęcie wiązać się będzie z koniecznością poprawnego rozliczenia podatków – dochodowego oraz VAT.

Nieodpłatne otrzymanie towarów na gruncie PIT

Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczenia otrzymane w naturze oraz inne nieodpłatne świadczenia stanowią dla przedsiębiorcy przychód podlegający opodatkowaniu. Tym samym wartość otrzymanego towaru należałoby ująć w kolumnie 8 KPiR, przeznaczonej na pozostałe przychody.

Istotne jest, aby wartość towaru została odpowiednio wyceniona. W tym celu należałoby przyjąć jego wartość rynkową, odpowiednią dla otrzymanego towaru, z uwzględnieniem jego stopnia zużycia i stanu.

Towary handlowe – także te nieodpłatnie otrzymane – mogą zostać przekazane przez przedsiębiorcę do sprzedaży. Co do zasady, taką sprzedaż dokumentujemy w standardowy sposób – najczęściej fakturą, fakturą podatnika zwolnionego bądź na kasie fiskalnej, w zależności od specyfiki działalności oraz osoby nabywcy. Jednakże bez względu na sposób udokumentowania należy pamiętać, że taką sprzedaż również wykazujemy jako przychód.

Uwaga!

Warto pamiętać, że bezpłatnie otrzymane towary, które nie zostały sprzedane do końca roku podatkowego, należy ująć w remanencie końcowym. Jednakże ich wartość nie powinna być uwzględniana przy ustalaniu dochodu dla celów PIT.

Rozpatrując powyższe informacje można zauważyć, że towar nieodpłatnie otrzymany, a następnie sprzedany, podlega zasadniczo podwójnemu ujęciu jako przychód w podatku dochodowym. Aby zniwelować ten fakt, przepisy pozwalają przedsiębiorcy w momencie sprzedaży wykazać wartość towaru handlowego jako koszt uzyskania przychodu. Do kosztów zaliczamy go w takiej wartości, w jakiej został przyjęty jako przychód w momencie otrzymania.

Nieodpłatnie otrzymane towary a VAT

Jeśli przedsiębiorca, który otrzymał nieodpłatnie towary handlowe, jest podatnikiem VAT czynnym, można zastanawiać się nad opodatkowaniem takiej transakcji również w VAT. W tym przypadku jednak obdarowany nie będzie musiał odprowadzać podatku należnego od wartości otrzymanego towaru. Przepisy o VAT wskazują, że nieodpłatne przekazanie towaru podlega opodatkowaniu VAT u przekazującego. Tym samym, może się zdarzyć że podatek należny będzie zobowiązany wykazać przekazujący, ale nie obdarowany.

Natomiast jeśli towary zostaną przekazane do standardowej sprzedaży u obdarowanego przedsiębiorcy będącego czynnym podatnikiem VAT, oraz nie podlegają one pod szczegółowe zwolnienie, co do zasady sprzedaż otrzymanego nieodpłatnie towaru będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

15 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

17 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

18 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

2 dni temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

2 dni temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

2 dni temu