Nieodpłatne przekazanie telefonu a kasa fiskalna

Dokonałeś nieodpłatnego przekazania telefonu? Sprawdź, czy masz obowiązek ewidencji na kasie fiskalnej.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Co do zasady przedsiębiorcy mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, tzw. konsumentów i rolników ryczałtowych. Istnieje szereg czynności, które nie muszą być jednak ewidencjonowane, ale są również sytuacje odwrotne, a mianowicie jest również grupa towarów i usług, która musi być zapisywana na kasie fiskalnej. W dzisiejszej publikacji podejmiemy rozważania na temat ewidencji na kasie fiskalnej w kontekście nieodpłatnego przekazania telefonu.

Nieodpłatne przekazanie towaru w ustawie o VAT

Z punktu widzenia przepisów podatkowych mało jest takich czynności, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Podobnie jest z nieodpłatnym przekazaniem towarów. W przepisach jest mowa o tym wprost, że również nieodpłatne przekazanie towarów, z punktu widzenia VAT, jest traktowane jak dostawa towarów, jeżeli przedsiębiorca miał prawo do odliczenia podatku VAT, bez względu na to, czy z tego prawa skorzystał, czy nie. W momencie wycofania składnika z majątku firmy, jeżeli będą spełnione łącznie dwa warunki:

 1. Przedsiębiorca jest płatnikiem VAT.
 2. Nabycie było udokumentowane fakturą VAT.

to przedsiębiorca ma obowiązek naliczyć podatek VAT przy nieodpłatnym przekazaniu.

Inaczej wygląda sytuacja, w której w momencie zakupu towarów, nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, na przykład dla transakcji, do których wystawia się fakturę VAT marża. Takie nieodpłatne przekazanie nie podlega wówczas opodatkowaniu w VAT. Takie podejście potwierdza również KIS w odpowiedzi na zadane pytanie.

Jednym z wyjątków jest nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości.

Nieodpłatne przekazanie telefonu a ewidencja na kasie fiskalnej

Jak już o tym wspomnieliśmy, sprzedaż na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Ustawodawca pozwolił jednak niektórym grupom przedsiębiorców na skorzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania. Mowa jest o tym w Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji. Jednak w tym samym rozporządzeniu jest również mowa o czynnościach, które nie mogą skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, w tym katalogu znajdują się m.in. telefony. Jednak decydujące w omawianej problematyce będzie jeszcze ustalenie, czy:

 • przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT z prawem do odliczenia podatku VAT,
 • może podmiotem, który korzysta ze zwolnienia od podatku VAT,
 • może nabycie towaru nie dawało prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Żeby udzielić odpowiedzi na kluczowe pytanie można wysnuć następujące wnioski:

Nieodpłatne przekazanie telefonu
Ewidencja na kasie fiskalnej
Z prawem do odliczenia podatku VAT przy jego nabyciu
Należy zaewidencjonować na kasie fiskalnej
Bez prawa do odliczenia podatku VAT przy jego nabyciu
Można skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania (poz. 43 rozporządzenia)

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe w udzielanych odpowiedziach na pytania kierowane do Krajowej Informacji Skarbowej.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce