|
|
3 minut czytania

Nieodpłatne przekazanie telefonu a kasa fiskalna

Dokonałeś nieodpłatnego przekazania telefonu? Sprawdź, czy masz obowiązek ewidencji na kasie fiskalnej.

niedopłatne przekazanie telefonu

Co do zasady przedsiębiorcy mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, tzw. konsumentów i rolników ryczałtowych. Istnieje szereg czynności, które nie muszą być jednak ewidencjonowane, ale są również sytuacje odwrotne, a mianowicie jest również grupa towarów i usług, która musi być zapisywana na kasie fiskalnej. W dzisiejszej publikacji podejmiemy rozważania na temat ewidencji na kasie fiskalnej w kontekście nieodpłatnego przekazania telefonu.

Nieodpłatne przekazanie towaru w ustawie o VAT

Z punktu widzenia przepisów podatkowych mało jest takich czynności, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Podobnie jest z nieodpłatnym przekazaniem towarów. W przepisach jest mowa o tym wprost, że również nieodpłatne przekazanie towarów, z punktu widzenia VAT, jest traktowane jak dostawa towarów, jeżeli przedsiębiorca miał prawo do odliczenia podatku VAT, bez względu na to, czy z tego prawa skorzystał, czy nie. W momencie wycofania składnika z majątku firmy, jeżeli będą spełnione łącznie dwa warunki:

  1. Przedsiębiorca jest płatnikiem VAT.
  2. Nabycie było udokumentowane fakturą VAT.

to przedsiębiorca ma obowiązek naliczyć podatek VAT przy nieodpłatnym przekazaniu.

Inaczej wygląda sytuacja, w której w momencie zakupu towarów, nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, na przykład dla transakcji, do których wystawia się fakturę VAT marża. Takie nieodpłatne przekazanie nie podlega wówczas opodatkowaniu w VAT. Takie podejście potwierdza również KIS w odpowiedzi na zadane pytanie.

Jednym z wyjątków jest nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości.

Nieodpłatne przekazanie telefonu a ewidencja na kasie fiskalnej

Jak już o tym wspomnieliśmy, sprzedaż na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Ustawodawca pozwolił jednak niektórym grupom przedsiębiorców na skorzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania. Mowa jest o tym w Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji. Jednak w tym samym rozporządzeniu jest również mowa o czynnościach, które nie mogą skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, w tym katalogu znajdują się m.in. telefony. Jednak decydujące w omawianej problematyce będzie jeszcze ustalenie, czy:

  • przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT z prawem do odliczenia podatku VAT,
  • może podmiotem, który korzysta ze zwolnienia od podatku VAT,
  • może nabycie towaru nie dawało prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Żeby udzielić odpowiedzi na kluczowe pytanie można wysnuć następujące wnioski:

Nieodpłatne przekazanie telefonu
Ewidencja na kasie fiskalnej
Z prawem do odliczenia podatku VAT przy jego nabyciu
Należy zaewidencjonować na kasie fiskalnej
Bez prawa do odliczenia podatku VAT przy jego nabyciu
Można skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania (poz. 43 rozporządzenia)

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe w udzielanych odpowiedziach na pytania kierowane do Krajowej Informacji Skarbowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie