Co do zasady przedsiębiorcy mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, tzw. konsumentów i rolników ryczałtowych. Istnieje szereg czynności, które nie muszą być jednak ewidencjonowane, ale są również sytuacje odwrotne, a mianowicie jest również grupa towarów i usług, która musi być zapisywana na kasie fiskalnej. W dzisiejszej publikacji podejmiemy rozważania na temat ewidencji na kasie fiskalnej w kontekście nieodpłatnego przekazania telefonu.
Nieodpłatne przekazanie towaru w ustawie o VAT
Z punktu widzenia przepisów podatkowych mało jest takich czynności, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Podobnie jest z nieodpłatnym przekazaniem towarów. W przepisach jest mowa o tym wprost, że również nieodpłatne przekazanie towarów, z punktu widzenia VAT, jest traktowane jak dostawa towarów, jeżeli przedsiębiorca miał prawo do odliczenia podatku VAT, bez względu na to, czy z tego prawa skorzystał, czy nie. W momencie wycofania składnika z majątku firmy, jeżeli będą spełnione łącznie dwa warunki:
- Przedsiębiorca jest płatnikiem VAT.
- Nabycie było udokumentowane fakturą VAT.
to przedsiębiorca ma obowiązek naliczyć podatek VAT przy nieodpłatnym przekazaniu.
Inaczej wygląda sytuacja, w której w momencie zakupu towarów, nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, na przykład dla transakcji, do których wystawia się fakturę VAT marża. Takie nieodpłatne przekazanie nie podlega wówczas opodatkowaniu w VAT. Takie podejście potwierdza również KIS w odpowiedzi na zadane pytanie.
Jednym z wyjątków jest nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości.
Nieodpłatne przekazanie telefonu a ewidencja na kasie fiskalnej
Jak już o tym wspomnieliśmy, sprzedaż na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Ustawodawca pozwolił jednak niektórym grupom przedsiębiorców na skorzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania. Mowa jest o tym w Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji. Jednak w tym samym rozporządzeniu jest również mowa o czynnościach, które nie mogą skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, w tym katalogu znajdują się m.in. telefony. Jednak decydujące w omawianej problematyce będzie jeszcze ustalenie, czy:
- przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT z prawem do odliczenia podatku VAT,
- może podmiotem, który korzysta ze zwolnienia od podatku VAT,
- może nabycie towaru nie dawało prawa do odliczenia VAT naliczonego.
Żeby udzielić odpowiedzi na kluczowe pytanie można wysnuć następujące wnioski:
|
|
---|---|
Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe w udzielanych odpowiedziach na pytania kierowane do Krajowej Informacji Skarbowej.