Powrót

Niższy limit płatności gotówkowych

niższy limit płatności gotówkowych

Zastanawiasz się, jaki będzie limit płatności gotówkowych od 2022 roku? Sprawdź, jakie zmiany szykuje Polski Ład.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W przepisach podatkowych sukcesywnie obniżany jest limit płatności gotówkowych. Należy pamiętać, że ustalenie takiego limitu ma również wpływ na stosowanie innych przepisów podatkowych. W cyklu artykułów na temat zmian w projekcie ustawy Polski Ład przybliżamy proponowane rozwiązania w obszarach, które dotyczą większości przedsiębiorców. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie zmiany zostały wprowadzone odnośnie limitów płatności gotówkowych.

 
Uwaga!


Dnia 17 grudnia 2021 roku została opublikowana zmiana wspomnianego przepisu, która przesuwa termin wejścia w życie nowych limitów transakcji gotówkowych. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.
 

 

Limit płatności gotówkowych w 2022 roku w transakcjach B2B

Transakcje handlowe opisywane jako B2B dotyczą umów kupna – sprzedaży, jakie odbywają się pomiędzy przedsiębiorcami. Obecnie obowiązuje limit płatności gotówkowych 15.000 zł. Oznacza to, że zapłata za nabywany towar czy usługę może być dokonywana gotówką do kwoty 15.000 zł, a jeżeli dana transakcja przekracza kwotę 15.000 zł brutto, to już zapłata za całą fakturę powinna być dokonana w formie bezgotówkowej. W projekcie ustawy Polski Ład limit dla rozliczeń gotówkowych ma być znacznie obniżony, bo aż do 8.000 zł.

Do 31 grudnia 2021 roku
Planowane od 1 stycznia 2022 roku
Limit płatności gotówkowych
15.000 zł
8.000 zł

O czym należy pamiętać po zmianie limitu

Ograniczenia w płatnościach gotówkowych mają bezpośrednie przełożenie na inne przepisy z tym związane. Chodzi mianowicie o wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów w podatku PIT pewnej kategorii płatności, o których jest mowa poniżej:

Płatności dokonane z pominięciem:
Limit płatności gotówkowych
Do 31 grudnia 2021 roku Planowane od 1 stycznia 2022 roku
– Rachunku na białej liście
– Mechanizmu podzielone płatności
– Rachunku bankowego
15.000 zł
8.000 zł

Limit płatności gotówkowych w 2022 roku w transakcjach B2C

W tym przypadku mówimy o transakcjach, w których jedną stroną transakcji jest przedsiębiorca, a drugą stroną tzw. konsument, a więc podmiot, który nie prowadzi działalności gospodarczej, nazywany również niepodatnikiem.

Do tej pory nie obowiązywały limity płatności gotówkowych dla konsumentów. Po zmianie przepisów ustawą Polski Ład ma się to zmienić.

Do końca 2021 roku
Planowane od 1 stycznia 2022 roku
Limit płatności gotówkowych dla konsumentów
Brak
20.000 zł

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy o Polskim Ładzie ustanowienie górnego progu rozliczeń gotówkowych w kwocie 20.000 zł oznacza, że konsument, który przeprowadzi transakcję z przedsiębiorcą opiewającą na kwotę powyżej tego limitu będzie zobowiązany do skorzystania z bezgotówkowych form płatności. Jeżeli przedsiębiorca przyjmie od konsumenta zapłatę gotówką w sytuacji, gdy konsument powinien zapłacić za pośrednictwem rachunku płatniczego, u przedsiębiorcy powstanie przychód w wysokości kwoty takiej płatności.

Jak widać zmiany w Polskim Ładzie są daleko idące, jeżeli chodzi o eliminację gotówki z obrotu gospodarczego. Przedsiębiorcy muszą zapamiętać i stosować nowe ograniczenia, żeby nie narazić się na poważne konsekwencje finansowe.

Projekt ustawy jest przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu według stanu na dzień 23.10.2021 rok.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość