Nowe przesłanki wykreślenia podatnika z VAT albo odmowa rejestracji

wykreślenie podatnika z rejestru VAT

Od 2017 roku zmieniły się przepisy ustawy o VAT w świetle, których o wiele częściej może dojść do wykreślenia podatnika z rejestru VAT albo odmowa jego rejestracji. Zmiany zmierzają w kierunku wyeliminowania z obrotu transakcji, które noszą znamiona oszustw podatkowych. Sprawdź co się zmieniło od 2018 roku.

Ministerstwo Finansów prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność, która ma celu wyeliminowanie z obrotu gospodarczego nieuczciwych podatników. Sięga po coraz nowsze rozwiązania, które muszą być naprawdę skuteczne. Jednym z nich jest wprowadzenie nowej ustawy o STIR, która zaczęła obowiązywać od 30 kwietnia 2018 roku. System STIR monitoruje dane o przepływach finansowych, które przekazuje do szefa KAS. Ministerstwo Finansów zyskało w ten sposób dodatkowe narzędzie, które pomoże zidentyfikować transakcje gospodarcze noszące znamiona oszustw podatkowych.

Ustawa o STIR

STIR – System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej wykorzystywany w sektorze finansowym – bankach lub spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Jest to kolejna metoda na uszczelnianie systemu podatkowego. Transakcje na rachunkach bankowych poddawane są analizie ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego. W przypadku gdy zachodzi podejrzenie, że mamy do czynienia z próbą wyłudzeń skarbowych lub mają miejsce czynności zmierzające do takich wyłudzeń może nastąpić blokada rachunku do 72 godzin.

Wpływ ustawy STIR na rejestrację podatnika do VAT

W ślad za wprowadzeniem ustawy o STIR nastąpiła zmiana przepisów ustawy Ordynacja podatkowa i ustawy o VAT (art. 96 ust. 4a pkt 5). W świetle zmiany przepisów naczelnik urzędu skarbowego nie dokonana rejestracji podmiotu jako podatnika VAT jeżeli z posiadanych informacji wynika, że podatnik prowadzi działania z zamiarem wykorzystania sektora bankowego do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji urząd skarbowy nie ma obowiązku zawiadamia o tym fakcie przedsiębiorcy.

Wpływ ustawy STIR na wykreślenie podatnika z rejestru podatników VAT

Wystąpienie okoliczności opisanych powyżej ma wpływ na wykreślenie z urzędu podatnika jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania (art. 96 ust. 9 pkt 5). Od 2017 do lutego 2019 roku wykreślono około 235 tys. podmiotów co obrazuje skalę działania fiskusa

Sprawdź w jakich sytuacjach dochodzi do wykreślenia podatnika z VAT

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość