Nowe przesłanki wykreślenia podatnika z VAT albo odmowa rejestracji

Ministerstwo Finansów prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność, która ma celu wyeliminowanie z obrotu gospodarczego nieuczciwych podatników. Sięga po coraz nowsze rozwiązania, które muszą być naprawdę skuteczne. Jednym z nich jest wprowadzenie nowej ustawy o STIR, która zaczęła obowiązywać od 30 kwietnia 2018 roku. System STIR monitoruje dane o przepływach finansowych, które przekazuje do szefa KAS. Ministerstwo Finansów zyskało w ten sposób dodatkowe narzędzie, które pomoże zidentyfikować transakcje gospodarcze noszące znamiona oszustw podatkowych.

Ustawa o STIR

STIR – System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej wykorzystywany w sektorze finansowym – bankach lub spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Jest to kolejna metoda na uszczelnianie systemu podatkowego. Transakcje na rachunkach bankowych poddawane są analizie ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego. W przypadku gdy zachodzi podejrzenie, że mamy do czynienia z próbą wyłudzeń skarbowych lub mają miejsce czynności zmierzające do takich wyłudzeń może nastąpić blokada rachunku do 72 godzin.

Wpływ ustawy STIR na rejestrację podatnika do VAT

W ślad za wprowadzeniem ustawy o STIR nastąpiła zmiana przepisów ustawy Ordynacja podatkowa i ustawy o VAT (art. 96 ust. 4a pkt 5). W świetle zmiany przepisów naczelnik urzędu skarbowego nie dokonana rejestracji podmiotu jako podatnika VAT jeżeli z posiadanych informacji wynika, że podatnik prowadzi działania z zamiarem wykorzystania sektora bankowego do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji urząd skarbowy nie ma obowiązku zawiadamia o tym fakcie przedsiębiorcy.

Wpływ ustawy STIR na wykreślenie podatnika z rejestru podatników VAT

Wystąpienie okoliczności opisanych powyżej ma wpływ na wykreślenie z urzędu podatnika jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania (art. 96 ust. 9 pkt 5). Od 2017 do lutego 2019 roku wykreślono około 235 tys. podmiotów co obrazuje skalę działania fiskusa

Sprawdź w jakich sytuacjach dochodzi do wykreślenia podatnika z VAT

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań