Blog ifirma.pl

Nowe przesłanki wykreślenia podatnika z VAT albo odmowa rejestracji

|
|
3 minut czytania
Od 2017 roku zmieniły się przepisy ustawy o VAT w świetle, których o wiele częściej może dojść do wykreślenia podatnika z rejestru VAT albo odmowa jego rejestracji. Zmiany zmierzają w kierunku wyeliminowania z obrotu transakcji, które noszą znamiona oszustw podatkowych. Sprawdź co się zmieniło od 2018 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ministerstwo Finansów prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność, która ma celu wyeliminowanie z obrotu gospodarczego nieuczciwych podatników. Sięga po coraz nowsze rozwiązania, które muszą być naprawdę skuteczne. Jednym z nich jest wprowadzenie nowej ustawy o STIR, która zaczęła obowiązywać od 30 kwietnia 2018 roku. System STIR monitoruje dane o przepływach finansowych, które przekazuje do szefa KAS. Ministerstwo Finansów zyskało w ten sposób dodatkowe narzędzie, które pomoże zidentyfikować transakcje gospodarcze noszące znamiona oszustw podatkowych.

Ustawa o STIR

STIR – System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej wykorzystywany w sektorze finansowym – bankach lub spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Jest to kolejna metoda na uszczelnianie systemu podatkowego. Transakcje na rachunkach bankowych poddawane są analizie ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego. W przypadku gdy zachodzi podejrzenie, że mamy do czynienia z próbą wyłudzeń skarbowych lub mają miejsce czynności zmierzające do takich wyłudzeń może nastąpić blokada rachunku do 72 godzin.

Wpływ ustawy STIR na rejestrację podatnika do VAT

W ślad za wprowadzeniem ustawy o STIR nastąpiła zmiana przepisów ustawy Ordynacja podatkowa i ustawy o VAT (art. 96 ust. 4a pkt 5). W świetle zmiany przepisów naczelnik urzędu skarbowego nie dokonana rejestracji podmiotu jako podatnika VAT jeżeli z posiadanych informacji wynika, że podatnik prowadzi działania z zamiarem wykorzystania sektora bankowego do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji urząd skarbowy nie ma obowiązku zawiadamia o tym fakcie przedsiębiorcy.

Wpływ ustawy STIR na wykreślenie podatnika z rejestru podatników VAT

Wystąpienie okoliczności opisanych powyżej ma wpływ na wykreślenie z urzędu podatnika jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania (art. 96 ust. 9 pkt 5). Od 2017 do lutego 2019 roku wykreślono około 235 tys. podmiotów co obrazuje skalę działania fiskusa

Sprawdź w jakich sytuacjach dochodzi do wykreślenia podatnika z VAT

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie