Nowe przesłanki wykreślenia podatnika z VAT albo odmowa rejestracji

wykreślenie podatnika z rejestru VAT

Od 2017 roku zmieniły się przepisy ustawy o VAT w świetle, których o wiele częściej może dojść do wykreślenia podatnika z rejestru VAT albo odmowa jego rejestracji. Zmiany zmierzają w kierunku wyeliminowania z obrotu transakcji, które noszą znamiona oszustw podatkowych. Sprawdź co się zmieniło od 2018 roku.

Ministerstwo Finansów prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność, która ma celu wyeliminowanie z obrotu gospodarczego nieuczciwych podatników. Sięga po coraz nowsze rozwiązania, które muszą być naprawdę skuteczne. Jednym z nich jest wprowadzenie nowej ustawy o STIR, która zaczęła obowiązywać od 30 kwietnia 2018 roku. System STIR monitoruje dane o przepływach finansowych, które przekazuje do szefa KAS. Ministerstwo Finansów zyskało w ten sposób dodatkowe narzędzie, które pomoże zidentyfikować transakcje gospodarcze noszące znamiona oszustw podatkowych.

Ustawa o STIR

STIR – System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej wykorzystywany w sektorze finansowym – bankach lub spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Jest to kolejna metoda na uszczelnianie systemu podatkowego. Transakcje na rachunkach bankowych poddawane są analizie ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego. W przypadku gdy zachodzi podejrzenie, że mamy do czynienia z próbą wyłudzeń skarbowych lub mają miejsce czynności zmierzające do takich wyłudzeń może nastąpić blokada rachunku do 72 godzin.

Wpływ ustawy STIR na rejestrację podatnika do VAT

W ślad za wprowadzeniem ustawy o STIR nastąpiła zmiana przepisów ustawy Ordynacja podatkowa i ustawy o VAT (art. 96 ust. 4a pkt 5). W świetle zmiany przepisów naczelnik urzędu skarbowego nie dokonana rejestracji podmiotu jako podatnika VAT jeżeli z posiadanych informacji wynika, że podatnik prowadzi działania z zamiarem wykorzystania sektora bankowego do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji urząd skarbowy nie ma obowiązku zawiadamia o tym fakcie przedsiębiorcy.

Wpływ ustawy STIR na wykreślenie podatnika z rejestru podatników VAT

Wystąpienie okoliczności opisanych powyżej ma wpływ na wykreślenie z urzędu podatnika jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania (art. 96 ust. 9 pkt 5). Od 2017 do lutego 2019 roku wykreślono około 235 tys. podmiotów co obrazuje skalę działania fiskusa

Sprawdź w jakich sytuacjach dochodzi do wykreślenia podatnika z VAT

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość