Blog ifirma.pl

Nowy formularz VAT-26 od 1 października 2021

|
|
2 minut czytania
Będziesz składał formularz VAT-26 do urzędu skarbowego? Sprawdź, co się na nim zmieniło od 1 października 2021 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy posiadają samochody osobowe, mają również możliwość odliczenia podatku VAT w 100%. Jak to jednak bywa w takich sytuacjach muszą dopełnić pewnych wymogów formalnych. W tym przypadku będzie to obowiązek złożenia do urzędu skarbowego VAT-26. W dzisiejszej publikacji opiszemy zmiany, które zostały wprowadzone na nowym formularzu VAT-26.

Formularz VAT-26 – druk po zmianach od 1 października 2021 roku

Od 01.10.2021 roku został również zmodyfikowany sam formularz VAT –26. Wprowadzone zmiany zostały opisane poniżej.

 1. W nagłówku zmieniono podstawę prawną i termin na złożenie informacji VAT-26.

  VAT-26 przed zmianą:

  vat 26 druk

   
  VAT-26 po zmianie:
   
  vat 26 druk po zmianie
   
 2. W części B “Dane identyfikacyjne podatnika” również zostały wprowadzone zmiany. Nie ma już obowiązku zamieszczania numeru REGON i daty urodzenia przedsiębiorcy.

  VAT-26 przed zmianą:
   

  vat 26

   
  VAT-26 po zmianie:
   
  vat 26 druk - dane identyfikacyjne
   
 3. W części C “Dane pojazdu samochodowego wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej” dodano objaśnienia:

  VAT-26 przed zmianą:

  Brak

  VAT-26 po zmianie:
  1. Należy podać numer zgłoszonego pojazdu, w tym również numer rejestracyjny pojazdu przyjętego w używanie na podstawie umowy najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.
  2. W przypadku, gdy datą poniesienia pierwszego wydatku jest wpłata zaliczki/zadatku/raty – w polu f – “Data nabycia pojazdu” należy podać datę oddania pojazdu do używania, datę importu, przyjęcia w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli w momencie wpłaty przedsiębiorca posiada wiedzę na temat planowanej daty wydania pojazdu, ale na moment upływu terminu do złożenia formularza VAT-26 nie dysponuje jeszcze tym pojazdem samochodowym.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie