Nowy formularz VAT-26 od 1 października 2021

formularz VAT-26

Będziesz składał formularz VAT-26 do urzędu skarbowego? Sprawdź, co się na nim zmieniło od 1 października 2021 roku.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają samochody osobowe, mają również możliwość odliczenia podatku VAT w 100%. Jak to jednak bywa w takich sytuacjach muszą dopełnić pewnych wymogów formalnych. W tym przypadku będzie to obowiązek złożenia do urzędu skarbowego VAT-26. W dzisiejszej publikacji opiszemy zmiany, które zostały wprowadzone na nowym formularzu VAT-26.

Formularz VAT-26 – druk po zmianach od 1 października 2021 roku

Od 01.10.2021 roku został również zmodyfikowany sam formularz VAT –26. Wprowadzone zmiany zostały opisane poniżej.

 1. W nagłówku zmieniono podstawę prawną i termin na złożenie informacji VAT-26.

  VAT-26 przed zmianą:

  vat 26 druk
   
  VAT-26 po zmianie:
   
  vat 26 druk po zmianie
   
 2. W części B “Dane identyfikacyjne podatnika” również zostały wprowadzone zmiany. Nie ma już obowiązku zamieszczania numeru REGON i daty urodzenia przedsiębiorcy.

  VAT-26 przed zmianą:
   

  vat 26
   
  VAT-26 po zmianie:
   
  vat 26 druk - dane identyfikacyjne
   
 3. W części C “Dane pojazdu samochodowego wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej” dodano objaśnienia:

  VAT-26 przed zmianą:

  Brak

  VAT-26 po zmianie:
  1. Należy podać numer zgłoszonego pojazdu, w tym również numer rejestracyjny pojazdu przyjętego w używanie na podstawie umowy najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.
  2. W przypadku, gdy datą poniesienia pierwszego wydatku jest wpłata zaliczki/zadatku/raty – w polu f – “Data nabycia pojazdu” należy podać datę oddania pojazdu do używania, datę importu, przyjęcia w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli w momencie wpłaty przedsiębiorca posiada wiedzę na temat planowanej daty wydania pojazdu, ale na moment upływu terminu do złożenia formularza VAT-26 nie dysponuje jeszcze tym pojazdem samochodowym.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość