Nowy formularz VAT-26 od 1 października 2021

formularz VAT-26

Będziesz składał formularz VAT-26 do urzędu skarbowego? Sprawdź, co się na nim zmieniło od 1 października 2021 roku.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają samochody osobowe, mają również możliwość odliczenia podatku VAT w 100%. Jak to jednak bywa w takich sytuacjach muszą dopełnić pewnych wymogów formalnych. W tym przypadku będzie to obowiązek złożenia do urzędu skarbowego VAT-26. W dzisiejszej publikacji opiszemy zmiany, które zostały wprowadzone na nowym formularzu VAT-26.

Formularz VAT-26 – druk po zmianach od 1 października 2021 roku

Od 01.10.2021 roku został również zmodyfikowany sam formularz VAT –26. Wprowadzone zmiany zostały opisane poniżej.

 1. W nagłówku zmieniono podstawę prawną i termin na złożenie informacji VAT-26.

  VAT-26 przed zmianą:

  vat 26 druk
   
  VAT-26 po zmianie:
   
  vat 26 druk po zmianie
   
 2. W części B “Dane identyfikacyjne podatnika” również zostały wprowadzone zmiany. Nie ma już obowiązku zamieszczania numeru REGON i daty urodzenia przedsiębiorcy.

  VAT-26 przed zmianą:
   

  vat 26
   
  VAT-26 po zmianie:
   
  vat 26 druk - dane identyfikacyjne
   
 3. W części C “Dane pojazdu samochodowego wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej” dodano objaśnienia:

  VAT-26 przed zmianą:

  Brak

  VAT-26 po zmianie:
  1. Należy podać numer zgłoszonego pojazdu, w tym również numer rejestracyjny pojazdu przyjętego w używanie na podstawie umowy najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.
  2. W przypadku, gdy datą poniesienia pierwszego wydatku jest wpłata zaliczki/zadatku/raty – w polu f – “Data nabycia pojazdu” należy podać datę oddania pojazdu do używania, datę importu, przyjęcia w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli w momencie wpłaty przedsiębiorca posiada wiedzę na temat planowanej daty wydania pojazdu, ale na moment upływu terminu do złożenia formularza VAT-26 nie dysponuje jeszcze tym pojazdem samochodowym.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość