Faktury wystawiane przez eBay za korzystanie z serwisu należy rozliczyć w tzw. trybie importu usług. Oznacza to, że płacący za usługi od ebay jest traktowany równocześnie:
- jako sprzedający, czyli musi obliczyć podatek VAT, który powinien zapłacić do polskiego urzędy oraz
- jako kupujący, czyli może ten sam VAT odliczyć.
Jak obliczyć VAT z faktury wystawionej przez ebay z tytułu opłat za sprzedaż?
Aby obliczyć VAT, należy:
- przeliczyć całościową kwotę wykazaną na fakturze (nawet, jeśli jest w niej zawarty VAT) na polskie złote. Przeliczenia dokonuje się wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wykonania usługi lub zapłatę – w zależności od tego, co było pierwsze.
- Od obliczonej kwoty w sposób wskazany pkt.1 należy obliczyć VAT wg stawki obowiązującej w Polsce dla danego typu usługi. Najczęściej będzie to 23%.
Jeśli dostałeś fakturę, na której jest wykazany polski podatek VAT, przeczytaj: Dlaczego dostałem od zagranicznego kontrahenta fakturę z VAT?
Rozliczenie faktury od eBAY przez podatnika czynnego VAT
Podatnicy, będący VATowcami, obliczony podatek VAT ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży, jak i zakupów VAT. Co oznacza, że taka transakcja jest neutralna podatkowo.
Zaś w KPiR należy ująć kwotę netto z faktury (bez obliczonego polskiego podatku) w przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Przykład 1.
Pani Katarzyna podatnik VAT, otrzymała fakturę wystawioną przez ebay z naliczonymi opłatami za wystawianie ofert na portalu z następującymi danymi:
Jak rozliczyć taką fakturę?
1. Rozliczenie w VAT:
a. kurs euro NBP z 05.03.2021: 4,5793 zł
b. do zaksięgowania w VAT w dacie sprzedaży: (80*4,5793 )*23% = 84,26 zł
2. Rozliczenie w PIT:
a. kurs euro NBP z 30.03. 2021: 4,6519 zł
b. do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 80*4,6519 = 372,15 zł
Rozliczenie faktury wystawionej przez eBAY u podatnika zwolnionego z VAT
Podatnicy, niebędący Vatowcami, także mają obowiązek samodzielnego obliczenia podatku VAT oraz odprowadzenia go do polskiego fiskusa za pomocą deklaracji VAT-9M lub VAT-8.
W Księdze Przychodów i Rozchodów, jako koszt, nievatowcy powinni ująć kwotę całościową wykazaną na fakturze po przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Jako koszt w KPIR można również ująć VAT (obliczony w sposób przedstawiony w nagłówku “Jak obliczyć VAT z faktury Mailerlite”) – pod warunkiem, że podatek zostanie faktycznie zapłacony.
Przykład 2.
Pan Wojciech, nievatowiec, otrzymał fakturę od Mailerlite z naliczonymi opłatami za wystawianie ofert na portalu z następującymi danymi:
Jak rozliczyć taką fakturę?
Obliczenie VAT, który należy zapłacić:
a. kurs euro NBP z 05.03.2021: 4,5793 zł
b. VAT do zapłaty: (80*4,5793 )*23% = 84,26 zł
Rozliczenie w PIT:
a. kurs euro NBP z 30.03.2021: 4,6519 zł
b. kwota do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 80*4,6519=372,15 zł
c. VAT do zaksięgowania w KPIR (w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8): 84,26 zł