|
|
3 minut czytania

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez eBay?

Czy wiesz jak rozliczyć fakturę wystawioną przez ebay za korzystanie z serwisu, na której widnieje niemiecki adres oraz kwoty w walucie obcej? Jak rozliczyć VAT z faktury od ebay? Jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT – czy wiesz, że również masz obowiązek rozliczenia podatku.

ebay faktura

Poniższy artykuł dotyczy faktury wystawianych przez eBay dla sprzedawców za korzystanie z tego portalu, np. opłat sprzedażowych, obsługi transakcyjnej realizowanej przez eBay. Nie odnosi się zaś do faktur wystawianych przez sprzedających dla kupujących za pośrednictwem tego serwisu.

Faktury wystawiane przez eBay za korzystanie z serwisu należy rozliczyć w tzw. trybie importu usług. Oznacza to, że płacący za usługi od ebay jest traktowany równocześnie:

  • jako sprzedający, czyli musi obliczyć podatek VAT, który powinien zapłacić do polskiego urzędy oraz
  • jako kupujący, czyli może ten sam VAT odliczyć.

Zakup usługi na firmę od portalu ebay powoduje obowiązek zarejestrowania się do VAT UE (vat unijnego). Obowiązek ten dotyczy również podatników zwolnionych z VAT. Rejestracji należy dokonać przed dokonaniem pierwszej transakcji.

Jak obliczyć VAT z faktury wystawionej przez ebay z tytułu opłat za sprzedaż?

Aby obliczyć VAT, należy:

  • przeliczyć całościową kwotę wykazaną na fakturze (nawet, jeśli jest w niej zawarty VAT) na polskie złote. Przeliczenia dokonuje się wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wykonania usługi lub zapłatę – w zależności od tego, co było pierwsze.
  • Od obliczonej kwoty w sposób wskazany pkt.1 należy obliczyć VAT wg stawki obowiązującej w Polsce dla danego typu usługi. Najczęściej będzie to 23%.

Jeśli dostałeś fakturę, na której jest wykazany polski podatek VAT, przeczytaj: Dlaczego dostałem od zagranicznego kontrahenta fakturę z VAT?

Rozliczenie faktury od eBAY przez podatnika czynnego VAT

Podatnicy, będący VATowcami, obliczony podatek VAT ujmują zarówno w ewidencji sprzedaży, jak i zakupów VAT. Co oznacza, że taka transakcja jest neutralna podatkowo.

Zaś w KPiR należy ująć kwotę netto z faktury (bez obliczonego polskiego podatku) w przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Przykład 1.

Pani Katarzyna podatnik VAT, otrzymała fakturę wystawioną przez ebay z naliczonymi opłatami za wystawianie ofert na portalu z następującymi danymi:

  • data wystawienia faktury: 31 marca 2021
  • data wykonania usługi: 10 marca – 31 marca 2021
  • kwota za usługę: 80 euro
  • data zapłaty: 8 marca 2021

Jak rozliczyć taką fakturę?

1. Rozliczenie w VAT:

a. kurs euro NBP z 05.03.2021: 4,5793 zł

b. do zaksięgowania w VAT w dacie sprzedaży: (80*4,5793 )*23% = 84,26 zł

2. Rozliczenie w PIT:

a. kurs euro NBP z 30.03. 2021: 4,6519 zł

b. do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 80*4,6519 = 372,15 zł

Rozliczenie faktury wystawionej przez eBAY u podatnika zwolnionego z VAT

Podatnicy, niebędący Vatowcami, także mają obowiązek samodzielnego obliczenia podatku VAT oraz odprowadzenia go do polskiego fiskusa za pomocą deklaracji VAT-9M lub VAT-8.

W Księdze Przychodów i Rozchodów, jako koszt, nievatowcy powinni ująć kwotę całościową wykazaną na fakturze po przeliczeniu na polskie złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Jako koszt w KPIR można również ująć VAT (obliczony w sposób przedstawiony w nagłówku “Jak obliczyć VAT z faktury Mailerlite”) – pod warunkiem, że podatek zostanie faktycznie zapłacony.

Przykład 2.

Pan Wojciech, nievatowiec, otrzymał fakturę od Mailerlite z naliczonymi opłatami za wystawianie ofert na portalu z następującymi danymi:

  • data wystawienia faktury: 31 marca 2021
  • data wykonania usługi: 10 marca – 31 marca 2021
  • kwota za usługę: 80 euro
  • data zapłaty: 8 marca 2021.

Jak rozliczyć taką fakturę?

Obliczenie VAT, który należy zapłacić:

a. kurs euro NBP z 05.03.2021: 4,5793 zł

b. VAT do zapłaty: (80*4,5793 )*23% = 84,26 zł

Rozliczenie w PIT:

a. kurs euro NBP z 30.03.2021: 4,6519 zł

b. kwota do zaksięgowania w KPIR w dacie wystawienia faktury: 80*4,6519=372,15 zł

c. VAT do zaksięgowania w KPIR (w dacie wysyłki VAT-9M lub VAT-8): 84,26 zł

W przypadku rozliczania faktur w walucie obcej, należy jeszcze pamiętać o rozliczeniu różnic kursowych.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie