Blog ifirma.pl

Nowy system dystrybucji elektronicznych paragonów. Czym jest HUB paragonowy?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się czym jest HUB paragonowy? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy na czym polega nowy system dystrybucji elektronicznych paragonów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Digitalizacja w różnych obszarach życia gospodarczego nie omija także podatków. W ostatnim czasie dość często poruszamy tematy związane z informatyzacją procesów związanych z rozliczeniami podatkowymi. Tematem numer jeden są faktury ustrukturyzowane KSEF, ale nie można zapominać, że przedsiębiorca wystawia również paragony fiskalne. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się nowym systemem dystrybucji elektronicznych paragonów i wyjaśnimy czym jest HUB paragonowy.

Jaką postać mogą mieć paragony fiskalne?

Postać paragonu fiskalnego będzie w dużej mierze zależała od typu kasy fiskalnej. Obecnie w sprzedaży są już tylko kasy fiskalne online i w postaci oprogramowania. Jednak w obrocie w dalszym ciągu pozostają także kasy z papierowym i elektronicznym zapisem kopii.

Przy kasach elektronicznych i papierowych, paragon jest wydawany w postaci papierowej, jednak przy spełnieniu pewnych założeń możliwe jest przekazanie paragonu w formie elektronicznej w sposób uzgodniony z klientem. Natomiast w przypadku kas online i wirtualnych paragony wystawiane są w postaci e-paragonu, który jest tak samo ważny jak paragon papierowy. Przy czym nie można zapominać, że co do zasady paragon powinien mieć postać papierową, a forma e-paragonu jest dopuszczalna jedynie za zgodą odbiorcy. Proponowane obecnie rozwiązania nie są zbyt funkcjonalne ani dla sprzedawcy ani dla nabywcy. Dlatego też Ministerstwo Finansów wyszło z propozycją stworzenia aplikacji dla e-paragonów, tylko czy to rozwiązuje problem? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Nowy system dystrybucji paragonów elektronicznych – HUB paragonowy

Centrum Informatyzacji Resortu Finansów opracowało system informatyczny do odbierania paragonów wystawionych elektrycznie. Pojawia się pojęcie HUB paragonowy i w opisie technicznym tego systemu można przeczytać, w jaki sposób jest definiowany.

HUB Paragonowy
Jest to system teleinformatyczny prowadzony przez Ministra Finansów, którego zasadniczym celem jest odbieranie i udostępnianie paragonów w formie elektronicznej przekazywanych przez kasy rejestrujące
Do HUBa Paragonowego mogą być wysyłane paragony z kasy online i kasy wirtualnej
Aplikacja HUB Paragonowy jest dostępna dopiero po jej zainstalowaniu przez kupującego na urządzeniu (np. tablet, telefon, komputer)
Każdy użytkownik aplikacji uzyska unikalny identyfikator w postaci kodu paskowego
Jeżeli nabywca będzie chciał otrzymać e-paragon, to musi sprzedawcy udostępnić kod paskowy do zeskanowania
W przypadku zgody na wystawienie e-paragonu nabywca nie otrzyma już paragonu w wersji papierowej
Przesyłanie e-paragonów do HUBa Paragonowego jest możliwe pod warunkiem, że kasa fiskalna będzie posiadała taką funkcjonalność. Konieczna więc będzie aktualizacja oprogramowania lub zakup nowej kasy
Korzystanie z HUBa Paragonowego jest dobrowolne

Hub Paragonowy – od kiedy zostanie uruchomiony?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów nowa funkcjonalność zostanie udostępniona od 15 września 2023 r. Zmiana została wprowadzona w ramach pakietu SLIM VAT 3, poprzez uzupełnienie zapisu o przekazywaniu paragonów w postaci elektronicznej.

Paragon lub faktura fiskalna może być wydana za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony, (wprowadzona zmiana od 15.09.2023 r.) w tym przy użyciu systemu teleinformatycznego Szefa Krajowej Administracji Skarbowej pośredniczącego przy wydawaniu nabywcy paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej, bez konieczności podawania jego danych osobowych
 

Podsumowanie

Obecnie w obrocie gospodarczym część paragonów jest wystawiana w wersji papierowej a część elektronicznie w postaci e-paragonu lub w wersji elektronicznej paragonu. Wprowadzenie nowej funkcjonalności, która umożliwi gromadzenie wszystkich paragonów elektronicznych w jednym miejscu może być ciekawym rozwiązaniem. Jednak, szczególnie na początku może wystąpić wiele przeszkód natury technicznej, o czym wspomnieliśmy w publikacji. Po pierwsze kasa fiskalna online musi posiadać aktualne oprogramowanie. Po drugie klient/nabywca musi zainstalować oprogramowanie. Po trzecie w aplikacji znajdą się tylko te paragony, które zostały przesłane do systemu Szefa KAS, czyli wystawione przez kasy online i wirtualne. Nie jest obligatoryjne rozwiązanie więc trudno ocenić, jakie będzie zainteresowanie jego użytkowaniem. Czasu na zastanowienie nie pozostało zbyt wiele, co nie oznacza, że z nowej funkcjonalności nie można skorzystać również później, to jest po 15 września 2023 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie