Nowy system dystrybucji elektronicznych paragonów. Czym jest HUB paragonowy?

HUB paragonowy

Zastanawiasz się czym jest HUB paragonowy? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy na czym polega nowy system dystrybucji elektronicznych paragonów.

Digitalizacja w różnych obszarach życia gospodarczego nie omija także podatków. W ostatnim czasie dość często poruszamy tematy związane z informatyzacją procesów związanych z rozliczeniami podatkowymi. Tematem numer jeden są faktury ustrukturyzowane KSEF, ale nie można zapominać, że przedsiębiorca wystawia również paragony fiskalne. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się nowym systemem dystrybucji elektronicznych paragonów i wyjaśnimy czym jest HUB paragonowy.

Jaką postać mogą mieć paragony fiskalne?

Postać paragonu fiskalnego będzie w dużej mierze zależała od typu kasy fiskalnej. Obecnie w sprzedaży są już tylko kasy fiskalne online i w postaci oprogramowania. Jednak w obrocie w dalszym ciągu pozostają także kasy z papierowym i elektronicznym zapisem kopii.

Przy kasach elektronicznych i papierowych, paragon jest wydawany w postaci papierowej, jednak przy spełnieniu pewnych założeń możliwe jest przekazanie paragonu w formie elektronicznej w sposób uzgodniony z klientem. Natomiast w przypadku kas online i wirtualnych paragony wystawiane są w postaci e-paragonu, który jest tak samo ważny jak paragon papierowy. Przy czym nie można zapominać, że co do zasady paragon powinien mieć postać papierową, a forma e-paragonu jest dopuszczalna jedynie za zgodą odbiorcy. Proponowane obecnie rozwiązania nie są zbyt funkcjonalne ani dla sprzedawcy ani dla nabywcy. Dlatego też Ministerstwo Finansów wyszło z propozycją stworzenia aplikacji dla e-paragonów, tylko czy to rozwiązuje problem? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Nowy system dystrybucji paragonów elektronicznych – HUB paragonowy

Centrum Informatyzacji Resortu Finansów opracowało system informatyczny do odbierania paragonów wystawionych elektrycznie. Pojawia się pojęcie HUB paragonowy i w opisie technicznym tego systemu można przeczytać, w jaki sposób jest definiowany.

HUB Paragonowy
Jest to system teleinformatyczny prowadzony przez Ministra Finansów, którego zasadniczym celem jest odbieranie i udostępnianie paragonów w formie elektronicznej przekazywanych przez kasy rejestrujące
Do HUBa Paragonowego mogą być wysyłane paragony z kasy online i kasy wirtualnej
Aplikacja HUB Paragonowy jest dostępna dopiero po jej zainstalowaniu przez kupującego na urządzeniu (np. tablet, telefon, komputer)
Każdy użytkownik aplikacji uzyska unikalny identyfikator w postaci kodu paskowego
Jeżeli nabywca będzie chciał otrzymać e-paragon, to musi sprzedawcy udostępnić kod paskowy do zeskanowania
W przypadku zgody na wystawienie e-paragonu nabywca nie otrzyma już paragonu w wersji papierowej
Przesyłanie e-paragonów do HUBa Paragonowego jest możliwe pod warunkiem, że kasa fiskalna będzie posiadała taką funkcjonalność. Konieczna więc będzie aktualizacja oprogramowania lub zakup nowej kasy
Korzystanie z HUBa Paragonowego jest dobrowolne

Hub Paragonowy – od kiedy zostanie uruchomiony?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów nowa funkcjonalność zostanie udostępniona od 15 września 2023 r. Zmiana została wprowadzona w ramach pakietu SLIM VAT 3, poprzez uzupełnienie zapisu o przekazywaniu paragonów w postaci elektronicznej.

Paragon lub faktura fiskalna może być wydana za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony, (wprowadzona zmiana od 15.09.2023 r.) w tym przy użyciu systemu teleinformatycznego Szefa Krajowej Administracji Skarbowej pośredniczącego przy wydawaniu nabywcy paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej, bez konieczności podawania jego danych osobowych
 

Podsumowanie

Obecnie w obrocie gospodarczym część paragonów jest wystawiana w wersji papierowej a część elektronicznie w postaci e-paragonu lub w wersji elektronicznej paragonu. Wprowadzenie nowej funkcjonalności, która umożliwi gromadzenie wszystkich paragonów elektronicznych w jednym miejscu może być ciekawym rozwiązaniem. Jednak, szczególnie na początku może wystąpić wiele przeszkód natury technicznej, o czym wspomnieliśmy w publikacji. Po pierwsze kasa fiskalna online musi posiadać aktualne oprogramowanie. Po drugie klient/nabywca musi zainstalować oprogramowanie. Po trzecie w aplikacji znajdą się tylko te paragony, które zostały przesłane do systemu Szefa KAS, czyli wystawione przez kasy online i wirtualne. Nie jest obligatoryjne rozwiązanie więc trudno ocenić, jakie będzie zainteresowanie jego użytkowaniem. Czasu na zastanowienie nie pozostało zbyt wiele, co nie oznacza, że z nowej funkcjonalności nie można skorzystać również później, to jest po 15 września 2023 r.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość