Nowy wzór mandatu karnego

mandat karny nowy wzór 2022

Zastanawiasz się, w jakiej formie nakładany jest mandat karny? W dzisiejszym artykule napiszemy na temat nowego wzoru mandatu karnego.

W niektórych okolicznościach przedsiębiorca może otrzymać mandat karny. Ustawa Kodeks karny skarbowy szczegółowo reguluje przypadki, w których może dojść do wystawienia mandatu. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat nowego wzoru mandatu karnego.

Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym

Od 1 maja 2021 roku zostały wprowadzone zmiany w ustawie Kodeks karny skarbowy, które mają znaczący wpływ na wysokość górnej granicy kary grzywny za wykroczenia skarbowe. Przed zmianą przepisów ta granica wynosiła dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę a od 1 maja 2021 r. jest to pięciokrotność, a więc w 2022 roku będzie to kwota 15.050 zł. Jeżeli chodzi o dolną granicę mandatu to pozostaje ona na niezmienionym poziomie 1/10 minimalnego wynagrodzenia, w 2022 roku jest to kwota 301 zł.

Nowy wzór mandatu karnego od 2022

W rozporządzeniu w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe w pouczeniu pod drukiem mandatu karnego znajduje się informacja o uchyleniu mandatu w sytuacji, gdy:

Pouczenie pod mandatem karnym
Stary wzór mandatu karnego
Nowy wzór mandatu karnego
Uchylenie mandatu, gdy kara grzywny została nałożono w wysokości wyższej niż podwójna wysokość minimalnego wynagrodzenia Uchylenie mandatu, gdy kara grzywny została nałożono w wysokości wyższej niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia

W rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe zostało zapisane, że stary formularz może być stosowany do czasu wyczerpania jego nakładu, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r., pod warunkiem pouczenia sprawcy wykroczenia skarbowego o maksymalnej wysokości kary grzywny. Do końca 2023 roku w obiegu mogą się znajdować zarówno stare, jak i nowe wzory mandatów karnych. Jednak jeżeli na starym druku zabraknie pouczenia, to jeżeli wysokość mandatu przekroczy dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę może zostać zakwestionowana przez sprawcę wykroczenia skarbowego.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kiedy zgodnie z nowym wzorem mandatu karnego możliwe jest jego uchylenie?

    W sytuacji, gdy kara grzywny została nałożono w wysokości wyższej niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość