W niektórych okolicznościach przedsiębiorca może otrzymać mandat karny. Ustawa Kodeks karny skarbowy szczegółowo reguluje przypadki, w których może dojść do wystawienia mandatu. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat nowego wzoru mandatu karnego.
Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym
Od 1 maja 2021 roku zostały wprowadzone zmiany w ustawie Kodeks karny skarbowy, które mają znaczący wpływ na wysokość górnej granicy kary grzywny za wykroczenia skarbowe. Przed zmianą przepisów ta granica wynosiła dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę a od 1 maja 2021 r. jest to pięciokrotność, a więc w 2022 roku będzie to kwota 15.050 zł. Jeżeli chodzi o dolną granicę mandatu to pozostaje ona na niezmienionym poziomie 1/10 minimalnego wynagrodzenia, w 2022 roku jest to kwota 301 zł.
Nowy wzór mandatu karnego od 2022
W rozporządzeniu w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe w pouczeniu pod drukiem mandatu karnego znajduje się informacja o uchyleniu mandatu w sytuacji, gdy:
| |
---|---|
Uchylenie mandatu, gdy kara grzywny została nałożono w wysokości wyższej niż podwójna wysokość minimalnego wynagrodzenia | Uchylenie mandatu, gdy kara grzywny została nałożono w wysokości wyższej niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia |
W rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe zostało zapisane, że stary formularz może być stosowany do czasu wyczerpania jego nakładu, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r., pod warunkiem pouczenia sprawcy wykroczenia skarbowego o maksymalnej wysokości kary grzywny. Do końca 2023 roku w obiegu mogą się znajdować zarówno stare, jak i nowe wzory mandatów karnych. Jednak jeżeli na starym druku zabraknie pouczenia, to jeżeli wysokość mandatu przekroczy dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę może zostać zakwestionowana przez sprawcę wykroczenia skarbowego.