Blog

Nowy wzór VAT-R od lipca 2021

Zmiana ustawy o podatku VAT wprowadzająca pakiet VAT e-commerce spowodowała również potrzebę zaktualizowania druku zgłoszeniowego VAT-R. Sprawdźmy, jakie zmiany zostały wprowadzone na nowym formularzu VAT-R.

Co się zmieniło na formularzu VAT-R?

Przed zmianą ustawy o VAT funkcjonowało pojęcie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, które odnosiło się do sprzedaży na rzecz konsumentów w Unii Europejskiej. Pakiet VAT e-commerce wprowadza nowe przepisy i nazwy transakcji. Od 1 lipca 2021 r. takie transakcje odbywają się w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość (WSTO). Na druku w wersji 14 przed zmianą, jeżeli przedsiębiorca dokonywał sprzedaży dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej w UE, zaznaczał checkbox 36.

VAT-R przed zmianą wersja 14:

Po zmianie jest to również checkbox 36, ale zmieniło się nazewnictwo i zasady rozliczania takich transakcji.

VAT-R po zmianie wersja 15:

Ponadto po zmianie nie funkcjonuje już pojęcie sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju. W poz. 37 wskazany jest nowy przepis ustawy o VAT, który dotyczy sprzedaży na odległość towarów importowanych w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej kwoty 150 euro przez interfejsy elektroniczne, które nie posiadają siedziby działalności gospodarczej na terenie UE. W poz. 38 interfejsy elektroniczne mają obowiązek dokonywania zgłoszeń dostawy towarów i świadczenia usług, innych niż wskazanych w poz. 37.

Powyższa zmiana formularza VAT-R pozwoli organom podatkowym na monitorowanie podmiotów zobowiązanych do dokonywania rejestracji do VAT w Polsce po wprowadzonych zmianach przepisów. Nowy wzór VAT-R obowiązuje od 1 lipca 2021 r., jednak do dnia 31 lipca 2021 r. może być stosowany jeszcze wzór określony w wersji 14, z tym że nie będą mogły być wypełniane poz. 36 i 37 tego formularza.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

2 godziny temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

2 godziny temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 godziny temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

5 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu