Blog

Numer EORI kto powinien go posiadać?

Przeprowadzanie transakcji międzynarodowych wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla przedsiębiorców. Inaczej wygląda rozliczanie sprzedaży towarów na terenie Unii Europejskiej, a inaczej do krajów trzecich. Przedsiębiorca ma inne obowiązki przede wszystkim na gruncie podatku VAT. Każdy, kto rozpoczyna prowadzenie firmy w Polsce, otrzymuje indywidualny numer identyfikacji podatkowej (NIP). W momencie, w którym zaczyna wychodzić ze swoją firmą poza terytorium kraju, musi dokonać kolejnych formalności rejestracyjnych. Dzisiaj odpowiemy na pytanie co to jest numer EORI i kto powinien go posiadać.

Numer EORI co to jest?

Obowiązek nadania numeru EORI (ang. Economic Operators’ Registration and Identification) wynika z rozporządzenia unijnego, w którym ustanowiono unijny kodeks celny. Numer jest nadawany przedsiębiorcom do celów identyfikacji w kontaktach z organami celnymi na terytorium całej Unii Europejskiej. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i dokonują eksportu lub importu towarów mają obowiązek posługiwania się tym numerem przy dokonywaniu zgłoszeń celnych.

Numer EORI składa się z 15 cyfr poprzedzonych kodem kraju, dla Polski PL, następnie będzie to numer NIP i na końcu znajdą się zera: PL111111111100000.

W jaki sposób uzyskać numer EORI?

Wniosek o nadanie numeru EORI składa się na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

  1. Należy założyć konto na PEUSC.
  2. Dokonać rejestracji osoby fizycznej. Podpisać certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym e-PUAP. W przeciwnym wypadku należy się zgłosić z dowodem osobistym do najbliższego urzędu celno-skarbowego celem potwierdzenia danych.
  3. Następnie można przystąpić do rejestracji podmiotu w celu nadania numeru EORI. W pierwszej kolejności należy się upewnić, że podmiot nie jest już zarejestrowany. W tym celu należy wybrać wniosek Aktualizacja_Podmiotu:
    Formularze>eFormularze>eKlient>Więcej>Rejestracja_Podmiotu > wypełnij formularz. Wpisać NIP w konfiguracji: PL+numer NIP podmiotu+00000 i kontynuować wypełnianie.
  4. Po wypełnieniu wniosku należy wygenerować formularz, podpisać i wysłać.
  5. Potwierdzenie rejestracji wraz z nadanym numerem EORI znajdzie się na koncie osoby fizycznej, która wnioskowała o numer: Moje dokumenty>odebrane>Potwierdzenie rejestracji.

Pytania, które mogą okazać się pomocne przy wypełnianiu wniosku o nadanie numeru EORI znajdują się na stronie PUESC.

Transakcje handlowe z Wielka Brytanią

Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie jest już członkiem UE, dlatego przedsiębiorcy, którzy będą dokonywali transakcji z GB muszą posiadać numer EORI. Ta sama zasada dotyczy przedsiębiorców z GB, którzy również będą musieli posiadać taki numer jeżeli będą chcieli dokonywać transakcji handlowych na terenie UE. Brexit skomplikował życie wielu firmom, doszło więcej obowiązków rejestracyjnych, zgłoszeniowych i rozliczeniowych.

Od 2021 roku wysyłka towarów do GB będzie rozliczana jak eksport, a zakup towarów z GB jak import. Przed dokonaniem pierwszej tego typu transakcji przedsiębiorca musi już posiadać ważny i aktywny numer EORI, brak takiego numeru uniemożliwi odprawę celną, a więc wysyłkę lub odbiór towarów do/z Wielkiej Brytanii.

Informacja na stronie Ebay dotycząca wysyłek z Wielkiej Brytanii

Na stronie platformy handlowej Ebay pojawiła się informacja dla wysyłających paczki z Wielkiej Brytanii do UE za pośrednictwem poczty Royal Mail lub Parcelforce Worldwide dla przesyłek o wartości mniejszej niż 873 funtów (lub 1000 EUR) nie będzie potrzebny numer EORI do złożenie zgłoszenia celnego, które w przypadku takich paczek ma postać CN22 lub CN23. Informacja w jaki sposób wystąpić o numer EORI w GB znajdują się tutaj.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Czy można pracować na etacie i mieć jednocześnie spółkę z o.o.?

Zastanawiasz się, czy możesz pracować jednocześnie na umowie o pracę i założyć spółkę z ograniczoną…

57 minut temu

Pożyczka a podatek PCC – jak wygląda rozliczenie

Zastanawiasz się, jak wygląda rozliczenie podatku PCC od pożyczki? W dzisiejszej publikacji odpowiemy na to…

1 godzinę temu

Czy opłaca się sprzedawać na eMag? Plusy i minusy rynku rumuńskiego

W kontekście rosnącej popularności e-commerce rynek Europy Wschodniej, a szczególnie Rumunii, wyłania się jako atrakcyjna…

2 godziny temu

5 najlepszych miejsc, aby budować portfolio dla swojej działalności

Wysoka konkurencyjność rynku sprawia, że coraz trudniejsze staje się trwałe wyróżnienie pośród konkurencji. Jak więc…

20 godzin temu

Refundacja wynagrodzeń pracowników z PFRON jak rozliczyć w przypadku różnych form opodatkowania

Zatrudniasz pracowników niepełnosprawnych i otrzymujesz na nich dofinansowanie? Sprawdź, jak takie refundacje powinny być rozliczone…

1 dzień temu

Przekształcenie spółki z o.o. w inną spółkę – wszystko, co musisz wiedzieć! Procedura krok po kroku

Skoro można przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to czy można przekształcić…

1 dzień temu